Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата, най-вече с финалите. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1989/90 година.

1990 година: МИЛАН - БЕНФИКА 1:0

РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА, ЦСКА С ПОСЛЕДНИЯ СИ ГОЛЯМ ПРОБИВ ЗА КЕШ

Купата на европейските шампиони 1989/90 е 35-то издание на турнира. 32 клубни отбора участват в него, в това число 31 национални шампиона от предходния сезон и Милан като носител на трофея.

Участниците играят в чист турнирен формат със срещи на разменено гостуване (изключение: финалът) за короната на европейския клубен футбол. При равенство след двете срещи се гледа правилото за гол на чужд терен. Ако и там има равенство, при втората среща се изиграват и продължения и евентуално като краен изход се достига до изпълнение на дузпи.

Финалът се играе на 23 май 1990 г. на стадион „Пратер" във Виена пред 58 000 зрители.

За пет  поредна година английските клубове пропускат участие в европейските клубни турнири.

ЕТО И ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В НАДПРЕВАРАТА ПРЕЗ СЕЗОН 1989/1990:

Малмьо, Интер, Розенборг, КВ Мехелен (Белгия), Милан, ХИК Хелзинки, Спора (Люксембург), Реал (Мадрид), Рейнджърс, Байерн (Мюнхен), Слиема Уандърърс, 17 Нйентори Тирана, Стяуа, Фрам, ПСВ (Айндховен), Люцерн, Спарта Прага, Фенербахче, Рух Хоржов, ЦСКА, Марсилия, Брьондби, Динамо Дрезден, АЕК Атина, Будапещ Хонвед, Войводина, Дери Сити, Бенфика, Линфийлд, Днипро Днипропетровск, Сваровски Тирол, Омония Никозия

„АРМЕЙЦИТЕ" БЕЗАПЕЛАЦИОННО ПЕЧЕЛЯТ ШАМПИОНСКАТА ТИТЛА НА БЪЛГАРИЯ!

Сезон 1988/89 може да се счита за един от най-успешните в историята на славния „червен" клуб. През тази кампания отборът се състезава под името ЦФКА „Средец", печелейки всички турнири в българския футбол.

Легендарната селекция на Димитър Пенев, с помощници Петър Жеков и Стоил Трънков, печели първенството, Националната купа, Купата на съветската армия, Суперкупата на България и Републиканската спартакиадиа. Страхотен прогрес в  изявите си клубът демонстрира и на европейската сцена . ЦСКА достига до полуфинал за Купата на носителите на купи отстранявайки, отборите на Интер (Братислава), Панатинайкос и Рода. На крачка от мечтания финал, българският гранд е спрян от Барселона. „Блаугранас" печелят  двете си срещи с 4:2 и 2:1. Отлично впечатление в тези двубои обаче оставя Христо Стоичков, който отбелязва всички попадения в мрежата на каталунците. По този начин, Камата до голяма степен си урежда трансфер в един от най-великите клубове в историята на играта.

Ицо става и водещ голмайстор на клуба през тази кампания, нанизвайки 34 гола в общо 39 мача във всички турнири. Стабилни изяви има и централният нападател Любослав Пенев, който наказва съперниците си общо 29 пъти. Незабравими моменти имат и други легенди като Емо Костадинов, Красимир Безински, Трифон Иванов и Георги  Георгиев - Гецата.

За да докажем класата на ЦСКА през въпросния сезон, в „А" група, селекцията на Димитър Пенев финишира с 10 точки преднина пред вечния враг Левски. Столичани допускат едва една загуба през цялото първенство, която е от Тракия (Пловдив) с 0:1.

НОВИ НЕЗАБРАВИМИ МИГОВЕ В ЕВРОПА!

С оглед страхотния изминал сезон, ЦСКА стартира кампанията си за КЕШ с голяма доза оптимизъм. Супер селекцията  на Димитър Пенев има късмет в първия кръг, падайки се с преодолимия  полски  тим - Рух Хрожов.

Още от старта на първия мач в Полша си  проличава по-голямата класа на българския шампион. Той притиска масирано съперника и от Рух се чувстват така, сякаш са на чужд терен. Още в 10-ата минута Пенев засича подаване на Костадинов и постига гол, който е необяснимо отменен от съдията. Седем минути по-късно отново Пенев използва подаване, но този път на Георгиев и открива резултата в наша полза. Армейците вече се чувстват спокойни и постепенно понижават оборотите, като това води до гол в тяхната врата - в 44-ата минута Шевчик донася равенството. След почивката картината не се променя особено. Домакините само на моменти показват, че искат да постигнат нещо повече от почетно реми. В крайна сметка, хиксът е фиксиран 1:1.

Както се очаква, „червените" вземат своето на реванша и не оставят, и капка съмнение в превъзходството си над полския шампион. В нито един момент не се забелязва, че гостите имат някакъв, дори и минимален, шанс срещу своя опонент.

Головете падат методично и до 48-ата минута резултатът е класически. Георгиев бележи две попадения, а едно добавя  Бакалов. После Пенев от дузпа стреля в страничния стълб, но това допълнително го амбицира за гол, тъй като играе последния си мач с „червената" фланелка, преди да замине за Валенсия. Той очаква своя момент. Десет минути преди края, когато Стоичков го извежда в коридор и Любо технично прехвърля вратаря на поляците - Колоджейчик.

СПАРТА (ПРАГА)

Спортният шанс отново се усмихва на столичани, които във втория кръг се разминават с именити клубове като Бенфика, Реал и Милан, противопоставяйки се на чешкия първенец Спарта (Прага). В предходната фаза, чехите се справят с Фенербахче след две победи с 3:1 и 2:1. В клуба личат имената на сериозни футболисти като Михал Билек, Иван Кабала, Иржи Новотни и капитанът Иван Хашек.

Гостуването на Спарта не се играе в Прага, а е на терена в Търнава. Стоичков в 12-ата минута с точен удар пронизва вратата на Стейскал. Когато след почивката Костадинов увеличава разликата, победата на нашия шампион изглежда сигурна. Серия от спорни отсъждания на съдията Хоряков от СССР обаче помагат на домакините до частичен обрат.  Той отсъжда измислена дузпа, от която резултатът е намален, а накрая Скухрави оформя крайното 2:2.

Гостите от Прага оказват упорита съпротива и на реванша. Едва в края на полувремето Стоичков от дузпа извежда „червените" напред, а шест минути преди края препълнените трибуни още не вярват, че техният любим отбор ще прекрачи в четвъртфиналите. Тогава Костадинов решава мача с красиво попадение. Последният пирон в ковчега на Спарта забива Ицо Стоичков в 89-ата минута.

ЦСКА СРЕЩУ МИЛИОНИТЕ НА ОЛИМПИК (МАРСИЛИЯ)

На фаза четвъртфинал вече леки съперници няма. Жребият отрежда на „червените" да играят срещу френския гранд Олимпик (Марсилия). По това време тимът от „Стад Велодром" се радва на своите най-бляскави години. За да бъдат те факт, вина има милиардерът Бернар Тапи. През 1986 година той става президент на клуба и успява да изгради най-силният френски тим познат до този момент. До някаква степен, той е аналогия на сегашния ПСЖ, който се е устремил към върховете на световния футбол.

От 1989 до 1992 Марсилия печели първенството 4 пъти поред, а през 1993 печели и Шампионска лига 1992-93 на финала срещу Милан.

През сезон 1989/1990 марсилици са водени от именития специалист Жерар Жили. В тима му се подвизават легендарни състезатели като Дидие Дешан, Мануел Аморос и Жан Тигага. Безспорните звезди обаче са плеймейкърът Крис Уодъл и централният нападател Жан-Пиер Папен. Сред резервите пък е младият тогава Беноа Кое, който в зенита на своята кариера за кратко носеше екипа именно на „червените".

Първият двубой между двата тима е в София, а на националният стадион „Васил Левски" има 55 000 зрители. Този път разликата в класите е огромна. Гостите се показват откъм най-добрите си страни и потвърждават, че не само милионите на Бернар Тапи са в основата на футболния им напредък. Крис Уодъл е най-впечатляващият играч сред тях и той дава на французите онзи импулс, който липсва в ЦСКА. Всичко в този мач е решено в 86-ата минута, когато резервата Тис не оставя никакви шансове на Илия Вълов за 0:1.

Реваншът на „Велодром" е тежък за „червените". В 28-ата минута всичко вече е решено, като само в разстояние на четири минути Уодъл и Папен материализират френското превъзходство. Класиката пък прави Созе. Голът на Мариус Уруков в края на мача е само за статистиката.

ГОЛ С РЪКА СПИРА ОМ КЪМ УЧАСТИЕ НА ФИНАЛ

На полуфинал френският шампион мери сили с Бенфика. Португалците сякаш са абонирани за големите мачове от турнира. Този път обаче имат повече от тежък съперник . Марсилия стартира ентусиазирано и печели домакинския си мач с 2:1. Селекцията на Жили достига до пълен обрат. Бразилецът Лима извежда „орлите" напред   с гол в 10-ата минута. Последва истинско заколение. Отборът на ОМ осъществява страховит натиск и като по чудо, гостите си тръгват само с два гола в тяхната врата. Те са дело на Созе и Папен.

Големият скандал е на реванша в Лисабон, където очеваден гол с ръка на анголеца Вата, праща Бенфика на пореден финал за КЕШ. Отборът на Марсилия протестира бурно срещу недоглеждането на белгийския съдия - Марсело ван Лангенхове. Броженията им обаче са „глас в пустиня".

ВЛАСТЕЛИНЪТ НА ЕВРОПА ДОСТИГА С ЛЕКОТА ДО БИТКАТА ЗА ТРОФЕЯ!

1990-а е годината на Италия. Страната не само е домакин на Световното първенство, но и съхранява  трофеите от трите европейски клубни турнира. Купата на УЕФА и Купата на носители на национални купи са спечелени от Ювентус и Сампдория, а Милан довършва безпрецедентния  голям шлем, защитавайки Купата на европейските шампиони.

Водени от легендарното си холандско трио, „росонерите" минават като на парад през отделните етапи от турнира. Ариго Саки доразвива класата на своя тим, който в първия кръг разбива с общ резултат 5:0 ХИК Хелзинки. Не така правят градските им съперници и настоящи шампиони на Италия - Интер. „Нерадзурите" отпадат позорно в още в първия кръг след 0:1, 1:1 от Малмьо.

Подобно на полуфиналите от изминалата година, Милан отново се справя със старите си познайници от Реал (Мадрид). Е, този път „кралете" не отнася 5 „парцала", но пак отпадат от турнира. Голове на Ван Бастен и Рийкард носят успеха с 2:0 на „Сан Сиро". Попадение на Бутрагеньо в реванша  пък не се оказва достатъчно за детронирането на миланистите.

По-трудните изпити идват срещу  впечатляващия 1/4-финалист Мехелен и Байерн (Мюнхен). Първият отстранен с общ резултат 2:0, а другият с гол на чужд терен след продължения. Така ценното попадение на „Олимпиащадион" в Мюнхен  бележи резервата Стефано Боргоново.

27 ГОДИНИ ПО-КЪСНО : МИЛАН ОТНОВО ПЕЧЕЛИ ФИНАЛА СРЕЩУ БЕНФИКА!

Въпросната среща е повторение на финала за КЕШ през 1963 година. Така, както преди 27 лета, проклятието „Бела Гутман" отново оказва решаващо влияние за крайния изход на срещата. Финалът се играе на 23 май 1990 г. на стадион „Пратер" във Виена пред 58 000 зрители.

Бенфика се опъва доста на Милан, преди да падне заветният гол за тима на Саки. В 68-ата минута Франк Рийкард е изведен на отлична стрелкова позиция то Ван Бастен и тъмнокожото „лале"открива резултата. Това е победният гол в мача. След последния съдийски сигнал "росонерите" отпразнуват подобаващо своя 4-и триумф в турнира.

На терена на стадиона във Виена слиза и президентът на тима Силвио Берлускони, който е понесен на ръце от футболистите в бяло. Милан защитава отличието си, нещо, което никой след това не е правил.

Голмайстори на турнира стават Жан-Пиер Папен и Ромарио от ПСВ (Айндховен) с по 6 гола.

МИЛАН - БЕНФИКА 1:0

1:0 Рийкард (68')

СЪДИЯ: Хелмут Кол (Австрия)

СТАДИОН: „Пратер", град: Виена, зрители 55 000

МИЛАН: Дж. Гали, Тасоти, Барези (к), Костакурта, Малдини, Коломбо (90 - Ф. Гали), Рийкард, Анчелоти (75 - Масаро), Евани, Гулит, Ван Бастен.