Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата, най-вече с финалите. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1983/84 година.

РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА

Купата на европейските шампиони 1983/84' е 29-то издание на турнира. В него участват 31 национални шампиона и Хамбургер като носител на трофея.
Турнирният формат се запазва като се играят срещи на разменено гостуване, с изключение на финала. При равенство след двете срещи се гледа правилото за гол на чужд терен. Ако и там има равенство, при втората среща се изиграват и продължения и евентуално като краен изход се достига до изпълнение на дузпи.
Финалът се играе на 30 май 1984 г. на „Стадио Олимпико" в Рим.

ЕТО И ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В ТУРНИРА ПРЕЗ СЕЗОН 1983/84:

Рома, Гьотенорг, Аякс, Стандарт Лиеж, Аякс, Олимпиакос, Рапид (Виена), Нант, ЦСКА, Омония, Одензе, Ливърпул, Бенфика, Линфийлд, Динамо (Берлин), Жьонес Еш, Партизан Белград, Викинг Ставангер, Куусиси Лахти, Динамо (Букурещ), Хамрун Спартанс, Дънди Юнайтед, Динамо (Минск), Грасхопер, Раба ЕТО Гьор, Викингур Рейкявик, Лех Познан, Атлетик Билбао, Фенербахче, Бохемианс Прага

ЦСКА СТАВА ШАМПИОН ЗА ЧЕТВЪРТИ ПОРЕДЕН ПЪТ

ЦСКА печели шампионската титла след оспорвана борба с Левски-Спартак. В 26-ия кръг първенството се решава след като Беласица побеждава Левски в Петрич с 2:0. Така „армейците" печелят златните медали с три точки разлика пред Левски-Спартак. Изпадащи са Розова долина, Пирин (Благоевград), а отборът на Спартак (Плевен) е изваден.
Голмайстори на шампионата стават Антим Пехливанов от Тракия (Пловдив) с 20 гола. Костадин Кабранов е на второто място с три попадения по-малко. Михаил Вълчев от Левски-Спартак е с 16 гола на третото място.

ЦСКА СЕ СПАСЯВА ОТ КИПЪРСКИ ПОЗОР

На 1/16 финалите жребият отрежда ЦСКА да се изправи срещу кипърския шампион Омония (Никозия) . Първата среща се играе на 14 септември на „Народна армия". Пред около 20 000 зрителя, „червените" пропиляват първото полувреме, неуспявайки да вкарат гол на смятания за тотален аутсайдер отбор на гостите. След почивката обаче домакините успяват да вкарат три гола. Голмайстори стават Стойчо Младенов (52), Цецо Йончев (56) и Славков (62).
В реванша, игран в Макариос, ЦСКА получава звучен шамар. Интересен момент преди мача е, че футболистите на Борис Станков остават изумени от факта, че футболистите на кипърския тим пристигат за мача с личните си автомобили. Часове преди срещата, повечето играчи на Омония са били на работа, тъй като са със статут на аматьори и имат други професии.
Началото на срещата по нищо не предвещава по-късната развръзка. Цецо Йончев бележи попадение в 22-ата минута и „червените" вече уверено мислят за следващата фаза. Не ги смущават головете на Савидис и Арсов, тъй като пет минути преди края резултатът е 2:1.  Канталос отбелязва трети гол. Домакините настъпват с всички сили, а българите изпадат в паника. Стига се до 4:1 една минута преди края на редовното време, а в последните секунди само гредата спасява мрежата на Велинов от пето попадение, което би било истински позор за „аремейския" тим. В крайна сметка, ЦСКА успява да се класира за следващата фаза.

РОМА ИЗХВЪРЛЯ ЦСКА

На осминафиналите съперник на „армейците" е италианския шампион Рома. Първата среща е на 19 октомври на „Народна армия". Стадионът е претъпкан до краен предел, а повече от 30 000 зрителя искат да видят световния шампион от състава на Испания Конти и бразилците Фалкао и Серезо. Много от желаещите да гледат  мача не успяват да се доберат до билет и така се принуждават да наблюдават двубоя от близките дървета в Борисовата градина.
Рома играе защитно и демонстрира типичното за италианския футбол - катеначо. Срещата ще бъде запомнена с уникалните пропуски на Стойчо Младенов. Като най-фрапантният от всички се явява положението, в което Младенов е изведен сам срещу вратаря, но топката го удря в тила и той не успява да овладее. В едно от редните си голови положения, Рома успява да вкара в 62-ата минута. Тогава Фалкао с диагонален удар, пронизва мрежата на Георги Велинов.
Реваншът се играе на 2 ноември на „Олимпико". Препълненият стадион в Рим очаква убедителна победа на "вълците", но тифозите на Рома трябва да треперят до 80-ата минута, когато Грациани хвърля в екстаз радостта. До този момент „червените" стоят добре на терена, но не успяват да създадат чисто голово положения.
Така с общ резултат 0:2, ЦСКА напуска турнира.

ЛИВЪРПУЛ МАЧКА БЕНФИКА, ДЪНДИ ШОКИРА ЕВРОПА

На четвъртфиналите Ливърпул демонстрира класа срещу португалския шампион Бенфика. В първата среща на „Анфийлд"„орлите" само на няколко пъти успяват на минат центъра. С чист късмет успяват да си тръгнат от Англия само с един гол пасив. В реванша, Ливърпул е безкомпромисен, печелейки с 4:1. Така с общ резултат 5:1, „мърсисайдци" се класират на полуфиналите. В друг мач от тази фаза Рома се изправя срещу Динамо (Берлин). Още в първия мач „вълците" си осигуряват комфортен аванс от три чисти гола. В реванша обаче губят с 1:2, но с общ резултат 4:2 се класират за полуфиналите.
Голямата изненада на ¼ финалите поднася Дънди Юнайтед. Шотландците за първи и последен път до този момент стават шампиони на Шотландия. Дънди се изправя срещу Рапид и с общ резултат 2:2, но с гол на чужд терен се промъкват сензационно на полуфиналите.

РОМА КУПУВА СЪДИЯ ЗА 50 000 ПАУНДА

На полуфиналите, Ливърпул не среща затруднения с Динамо (Букурещ) и се класира на финала с общ резултат 3:1 (1:0), (2:1). В другия мач, Дънди изненадващо побеждава Рома с 2:0 на свой терен. В реванша, двата отбора играят равностойно. „Вълците" печелят с 3:0, но шотландците проявяват много големи претенции към съдията, който оказва голямо влияние на резултата. През 2011 година истината излиза на светло. Синът на тогавашния президент на Рома Дино Виола - Рикардо признава, че на вечерята преди мача съдията Вотро им е съобщил с кодирана фраза, че е получил 50 000 паунда от италианския клуб  и, че сделката е осъществена.

ЛИВЪРПУЛ ШАМПИОН СЛЕД РУЛЕТКАТА НА ДУЗПИТЕ

Финалът между Рома и Ливърпул се играе на 30 май на „Олимпико" в Рим. Домакините превъзхождат гостите, но не изневеряват на катеначото. Ливърпул бележи гол, а малко по-късно им отменят втори гол заради съмнително положение за засада. В края на първото полувреме Пруцо взриви трибуните с попадение за 1:1. През втората част „мърсисайдци" имат леко превъзходство. В крайна сметка двата отбора не успяват да си вкарат гол и се стига до продължения. В тях обаче не се случва нищо. Така европейският клубен шампион трябва да бъде определен след изпълнение на дузпи.
В тях вратарят Брус Гробелар се проявява с циркаджийски номера на голлинията. Действията му сериозно разконцентрират италианските шампиони, които пропускат две дузпи. Едната пропусната дузпа е на суперзвездата Бруно Конти. Освен него неточен е Грациани. Ливърпул пък пропуска една дузпа чрез Никъл. Така Ливърпул печели финала с общ резултат 4:2 и вдига четвъртата си КЕШ!

Ливърпул - Рома 1:1 (1:1), 4:2 след дузпи

1:0 - Нийл (13 мин)
1:1 - Пруцо (42)