Реал (Мадрид) разби Борусия (Дортмунд) с 5:2 в най-интересния двубой във вторник вечер от Шампионската лига. Сблъсъкът се явяваше римейк на финала в турнира от предходната кампания и вестфалци предвкусваха своето сладко отмъщение. На почивката те водеха с 0:2 след страхотен футбол и голове на Мален и Биное-Гитънс.

Реал (Мадрид) - Борусия (Дортмунд) 5:2 (Развой на срещата по минути)

Луда вечер в испанската столица

Хората на Нури Шахин обаче не бяха готови за това, което ги очакваше след паузата. Реал превключи на своите "галактически" обороти и след 60-ата минута буквално се подигра с футболните чувства на "жълто-черните". Антонио Рюдигер и Лукас Васкес се разписаха по веднъж, а своя най-сериозен отпечатък остави кандидатът за спечелването на "Златната топка" Винисиус Жунуор, блеснал с хеттрик.

Снимка 687810

По този начин Реал се изкачи до деветото място в турнира, докато Борусия слезе от върха и вече е пети.

Борусия (Дортмунд) стартира идея по-активно битката в испанската столица. Миналогодишният финалист в Шампионската лига пробва да пресира дълбоко "кралете", но Серу Гираси не притесни кой знае колко врял и кипял страж като Тибо Куртоа.

Гивенският нападател на "жълто-черните" регистрира първия точен изстрел в срещата след по-малко от пет минути на "Бернабеу". Той се възползва от пас на Мален, и падайки пробва да притесни вражеския страж, ала Куртоа улови с лекота.

Снимка 687809

Постепенно Реал (Мадрид) започна да се превръща в отбора с по-голямо притежание на топката. "Кралете" изостриха действията си по двата фланга, но така и не се стигаше до нещо значимо пред Кобел.

С преполовяването на първата част, гостите от Борусия започнаха леко да успиват "лос меренгес" с дълги серии къси подавания. При една от тях, събитията бяха пренесени до границата на наказателното поле на Реал, където Брандт чукна топката от краката на Лукас Васкес и тя отиде при Серу Гираси. Нападателят гардира добре и видя пролуката, за да мушне хитро към Дониел Мален, за когото вече оставаше ключовата част да стреля безпогрешно в мрежата на Куртоа за 0:1.

Шамарът от първия гол все още пареше по бузата на "кралете", когато селекцията на Карло Анчелоти изведнъж се оказа с пасив от две попадения. Дониел Мален тръгна по крилото, след което спечели по убедителен начин индивидуалното надиграване с Ферлан Менди. Последва остър негов пас към далечната греда, където Джейми Биное-Гитънс изпревари Лукас Васкес и с лекота покачи до 0:2.

Снимка 687808

Усетили, че Реал започва да се активизира, футболистите на Борусия потърсиха опция да решат всичко с трето попадение. И до него бяха близо Брандт и Гитенс, който в рамките на няколко минути изпробваха реакцията на Куртоа при изстрели от средна дистанция. При всеки един от тях, белгиецът беше световна класа.

Устремът на Реал в началото на второто полувреме бързо бе пресечен от дълбоката преса, която Борусия наложи и по този начин уби повечето идеи на "лос бланкос" за моментално връщане в мача.

Селекцията на Карло Анчелоти все пак стигна до голов шанс в 53-ата минута. Тогава Шлотербек се справи с центриране в наказателното поле към Мбапе, но топката продължи назад и стигна за Лукас Васкес. Бранителят имаше малък ъгъл за стрелба и беше респектиран от заелия добра позиция Кобел. Малко след това швейцарецът беше непробиваем и при шут на Винисиус.

Снимка 687802

На "Бернабеу" стана далеч по-приповдигнато, след като Реал (Мадрид) се върна в мача след точно час футбол в Испания. Продължителна атака на "кралете" завърши с добри действия на Мбапе, който мина вдясно и центрира обратно в малкото вратарско поле. Там дебнеше Антонио Рюдигер, който матира Кобел отблизо с глава.

Усетили несигурността в изявите на своя опонент, момчетата на Анчелоти за секунди стигнаха и до частичния обрат. Атака през центъра беше изострена с извеждащ пас за Мбапе. Французинът се канеше да нанесе удар, ала бе блокиран от отчаян шпагат на "жълто-черен" футболист. За ужас на гостите обаче, топката все пак стигна до краката на Винисиус, който с лекота стреля в мрежата на германците. Реферът Ищван Ковач първоначално отсъди засада, но след консултация с ВАР, той промени решението си на "редовен гол".

Снимка 687801

Борусия (Дортмунд) беше толкова близо до това да отбележи за 2:3 в 83-ата минута. Тогава вестфалци сътвориха атака като по учебник, която можеше да бъде завършена от резервата Байер. Куртоа отново се намеси чудесно и даде началото на атака за домакините. Лукас Васкес набързо се прехвърли от защита в нападение, а с доза късмет след "двойно" с направилия грешка Брандт, №17 на "лос меренгес" пое сам срещу Кобел и с мощен шут в далечния ъгъл сътвори малко очаквания обрат до 3:2.

Вече в тотален нокаут, играчите на Борусия (Дортмунд) бързо бяха съкрушени и от четвърти гол. Претендентът за "Златната топка" - Винисиус Жуниор, догони до тъча наглед безнадеждна топка. Оттам звездата "запали моторетката" и нямаше как да бъде догонена от ветерана Емре Джан. Вини пък завърши всичко със стила, матирайки стража на Борусия за 4:2 с шут от границата на наказателното поле.

Шоуто на "Сантяго Бернабеу" продължи и Винисиус сложи подобаващ финал на страхотното си второ полувреме с хеттрик. Бразилският национал се възползва от порива в играта на появилите се от скамейката Гюлер и Себайос, за да може да получи достатъчно добро подаване. Така той използва скоростната си техника, благодарение на която секунди по-късно отбеляза с респектиращ удар за крайното 5:2.

Снимка 687797

На 5 ноември Реал ще има нов голям мач в Шампионската лига. Този път домакинство на Милан. Борусия (Дортмунд) ще бъде на другия полюс с наглед леката задача - мач у дома срещу Щурм (Грац).

Арсенал - Шахтьор (Донецк) 1:0 в среща от Шампионската лига