Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата, най-вече с финалите. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1965/66 година.

1966 ГОДИНА: РЕАЛ (МАДРИД) - ПАРТИЗАН 2:1

БЪЛГАРСКИЯТ ЛЕВСКИ С ДЕБЮТНО УЧАСТИЕ В ЕВРОТУРНИРИТЕ

11-ото издание на турнира Купа на Европейските шампиони е паметно за българския Левски (София). 1965-а е годината, в която „сините" дебютират в евротурнирите, след като големият им съперник ЦСКА го прави още през 1956-а.

Левски започва от предварителния кръг, а съперник на тима е шведският Юргорден. Срещата в Стокхолм е загубена с 1:2 (исторически гол на Георги Соколов-Йогата), но в София „сините" размазват съперника с 6:0 пред 30 000 зрители. На 3 октомври съдията Дитмар Хубер от Швейцария извежда двата тима на терена, а привържениците едва ли са очаквали подобно развитие на двубоя. „Сините" дръпват с 2:0 след бързи попадения на легендарния Георги Аспарухов в 13-ата и 18-ата минути. Христо Илиев прави резултата класически в 33-ата. Само минута по-късно Симеон Николов довежда нещата до 4:0, а отново Илиев в 47-ата слага точка на спора. Крайното 6:0 оформя Стефан Абаджиев в 58-ата минута. Левски се смилява над клетите шведи и въпреки положенията, не бележи още голове на Юргорден. Треньорът Рудолф Витлачил е повече от доволен - първа победа за „сините" в Европа и то каква!

Левски продължава в следващия кръг на надпреварата, но съперникът е изключително силен - Бенфика (Лисабон), който по онова време е в световния Топ 5, а голяма звезда на „червените" е легендарният Еузебио.

„Сините" посрещат португалците на новия си, но недостроен стадион в квартал „Герена", на трибуните се стичат 45 000 зрители. Левски повежда с поредния виртуозен гол на Гунди, но Еузебио изравнява. Мони Николов пак дава преднина на българския тим, но Черната перла от Мозамбик бележи втори път за крайното 2:2. Бенфика печели трудно с 3:2 на свой терен и отстранява „сините", които си тръгват от КЕШ с високо вдигнати глави.

ШПАЛИР ОТ БЕНФИКА ЗА ЛЕВСКИ, ГУТМАН ЛАСКАЕ ГУНДИ

След успеха с 3:2 в Португалия, футболистите на Бенфика правят шпалир на Левски и ръкопляскат бурно на „сините". Легендарният им треньор Гутман пък казва следното за Гунди: „Ако някой ми беше казал, че България притежава играч от такава класа, нямаше да повярвам. Аспарухов е новият Ди Стефано, достоен да играе в най-силните европейски отбори".

Комунистическа България обаче няма как да го пусне зад граница. След години, при едно гостуване в София, Еузебио води целия отбор на Бенфика на гроба на Аспарухов.

ПАРТИЗАН - ГОЛЯМАТА ИЗНЕНАДА

Шампионът на бивша Югославия - Партизан (Белград), впечатлява цял свят с изявите си в турнира за КЕШ през сезон 1965/66 година. Много по-късно Цървена звезда с Люпко Петрович начело вдига трофея, но и „гробарите" имат с какво да се похвалят, макар и останали само с участие във финал...

Първата жертва на Партизан е френският Нант, който прекланя глава след равенство 2:2 и загуба с 0:2. Идва ред и на германския Вердер (Бремен). Победата на „бременските музиканти" с 1:0 е напълно недостатъчна, защото в реванша „черно-белите" бойци от Белград са безмилостни - 3:0. Така Партизан е на четвъртфинал, където съперник е чешкият Спарта (Прага). Резултатите от двата мача са луди - 4:1 за Спарта и... 5:0 за югославяните. Партизан е в еуфория, но тя бързо утихва, защото на полуфинала чака английския Манчестър Юнайтед. Но всеки човек и отбор е тобкова голям, колкото и мечтите му. 1:0 за Юнайтед в първата среща, 2:0 за Партизан във втората и „червените дяволи" за пратени в ада - „гробарите" са на финал срещу най-титулувания отбор в турнира Реал!

ФИНАЛЪТ - 20 МИНУТИ НЕ СТЕГАТ НА ПАРТИЗАН ДА СЕ КАЧИ ПРИ БОГОВЕТЕ

Партизан е повече от изненадващ финалист, но доста хора се чудят и как така Реал стига до мача за купата. Изявен фаворит този сезон е отборът на Интер. Тимът на Херера играе изключително грамотно, а в края на 1965 година "нерадзурите" печелят и Междуконтиненталната купа след категоричен успех над аржентинския Индепендиенте.

Надпреварата за КЕШ предлага изключителна полуфинална битка. Реал (М)  успява да детронира европейският шампион Интер, като решаващ се оказва голът, до който стигат "белите" на "Сан Сиро".

Финалът е на стадион "Хейзел", който отново се оказва на късмет за испанският гранд след 1958 година.

Първото полувреме завършва наравно - 0:0. В 55-ата минута „черно-бялата" част в бивша Югославия е на седмото небе от щастие. Велибор Васович, който в последствие прави бляскава кариера в Аякс, открива резултата за Партизан. „Гробарите" се прибират в своята половина все повече и повече. Целта е ясна - да се пази крехката преднина, която може да се окаже с цената на злато.

Всичко върви по план до 70-ата минута. Тогава, след чудесна атака през центъра, Амансио успява да се справи със защитата на Партизан и изравнява. Само 5 минути по-късно Франсиско Серена със страхотен изстрел под гредата донася шестата КЕШ във витрината на Реал (М) и слага край на партизанската приказка.