Манчестър Сити победи Интер с 1:0 във финалния сблъсък на Шампионската лига и спечели първия си трофей от тази надпревара!

Сезон 2022/23 ще остане завинаги в историята на манчестърския клуб, тъй като те завоюваха исторически требъл - "гражданите" спечелиха шампионската титла на Англия, ФА Къп и тази вечер затвърдиха впечатленията на мнозина, че са най-добрият отбор в Европа през годината, печелейки и Шампионската лига.

Снимка 621978

Източник: Gettyimages

Двубоят на стадион "Кемал Ататюрк" в Истанбул беше наблюдаван от над 70 000 зрители, но не предложи най-качествения футбол. Финалът беше равностоен в по-голямата си част, но "нерадзурите" не успяха да се възползват от своите шансове, докато "гражданите" го направиха и в 68-ата минута Родри овенча усилията на своите съотборници с гол, който се оказа достатъчен за триумфа.

Манчестър Сити - Интер 1:0 (Развой на срещата по минути)

Битката за трофея ще се проведе на стадион "Ататюрк" в Истанбул

Първата по-интересна ситуация съвсем очаквано се случи пред вратата на Интер. Бернардо Силва получи топката на десния фланг, елиминира Ди Марко, навлизайки в наказателното поле, но фалцовият му изстрел с левия крак мина покрай гредата.

Символичните домакини стигнаха до първата си отлична възможност за гол в 27-ата минута. Ерлинг Халанд получи извеждащ пас в наказателното поле и стреля мощно с левия крак, но Онана не трепна и парира опита му с лявата си ръка.

Снимка 621967

Десет минути преди почивката феновете на Сити трябваше изживеят ужасяващ момент. Един от най-добрите футболисти в света - Кевин де Бройне, се контузи и нямаше как да продължи двубоя. Белгиецът беше заменен от Фил Фоудън.

Снимка 621966

До края на първата част нямаше повече положения пред двете врати и отборите се прибраха на почивка при нулево равенство.

В първите 10 минути на втората част Манчестър Сити се настани по-трайно в полето на Интер, но футболистите на Гуардиола така и не сътвориха нищо опасно пред Онана.

Снимка 621962

В 57-ата минута се наложи и втора принудителна смяна в мача. Този път обаче в отбора на Интер. Един Джеко не можеше да продължи участието си във финала и беше заменен от Ромелу Лукаку.

Италианците получиха отлична възможност да изненадат своя съперник в 58-ата минута. Неразбирателство в отбраната на "гражданите" остави Лаутаро Мартинес сам срещу Едерсон, а нападателят на "нерадзурите" реши да действа егоистично и вместо да потърси Лукаку, който беше на по-добра позиция, аржентинецът понечи да стреля от малък ъгъл и Едерсон спаси.

Снимка 621970

Защитата на "нерадзурите" капитулира в 68-ата минута. Мануел Аканджи разцепи защитата на Интер с перфектен пас към Бернардо Силва, а португалецът от своя страна пусна пас към Родри, който пък матира Онана с мощен изстрел с десния крак от точката на дузпата.

Снимка 621973

Само две минути по-късно италианският отбор можеше да възстанови паритета, но удар с глава на Ди Марко срещна напречната греда.

Снимка 621975

В последната минута от редовното време топката като по чудо не влезе в мрежата на Сити. След центриране в наказателното поле, Госенс свали към Лукаку, нападателят засече с глава, но Едерсон изби с крак на голлинията.

Дълбоко в добавенето време Интер получи правото да изпълни корнер, след който се стигна до удар към вратата, но Едерсон отново излезе победител, а секунди след това чухме и последния съдийски сигнал.