Мъри Стоилов продължава да пише своята футболна приказка! Специалистът успя да класира казахстанците от Астана до плейофите за влизане в Шампионската лига. И то по какъв начин! В един изключителен двубой, „синьо-жълтите" елиминираха финландците от ХИК с 4:3 и след нулево реми в първата среща, отстраниха един от именитите тимове на Северна Европа.

Битката се разви повече от драматично. Гостите набързо поведоха с 0:2, като с гол и асистенция се отличи миналия проби в Левски- Осман Джалоу. Последва пълен обрат за домакините, който сякаш нямаше да има смисъл след изравнителния гол на ХИК за 3:3 в 84-ата минута. Стоилов и компания все пак дочакаха чудото в 93-ата минута, когато Постников реализира с глава и прати своя тим минимум в груповата фаза на Лига Европа.

Така, малко или много, Мъри успя да си отмъсти на финландския футбол, след като преди години бра голям срам с любимия му Левски, бидейки елиминиран от неизвестния Тампере.

Публиката на „Астана Арена" се бе приготвила със специална хореография, която имаше за цел да даде допълнителна мотивация на техните любимци. Момчетата на Мъри обаче пиха по една студена вода още в 4-ата минута, когато гостите от Финландия поведоха в резултата. Миналият проби през Левски и отхвърлен с лека ръка- Осман Джалоу, успя да реализира  след чудесна асистенция на японския национал Танака.

Шокът за Астана стана двоен в 41-ата минута, когато левият бек на ХИК- Баах направи 0:2. И тук замесен в попадението на финландците беше Джалоу.

Все пак отборът на Мърси Стоилов намери сили да отвърне на удара и малко преди края на полувремето, Патрик Твумаси успя да нами изоставането до 1:2, с което вдъхна надежди на хилядите по трибуните.

Петнадесетте минути пауза сякаш оказаха благотворно влияние на домакините, които секунди след подновяването на играта, спечелиха дузпа в своя полза. Хейкинен удари топката с ръка при едно центриране в наказателното поле на ХИК и израелският рефер Алон Яфет посочи бялата точка. С отговорната задача се нагърби Каняс, който стреля силно в средата и възстанови равенството.

Новото попадение отприщи нови и още по-яростни атаки към финландската врата, които дадоха своя плод в 56-ата минута, когато обратът бе факт. Звездата на казахстанския футбол Димитрий Шомко понечи да центрира остро, но без да иска отправи такъв удар, че излъга фатално Йорлунд за 3:2.

Нищо в този мач обаче не бе свършило. В 72-ата минута домакините останаха с човек по-малко след червен картон на голмайстора Твумаси. Това принуди селекцията на Стоилов да се прибере и брани резултата задача, с която не успяха да се справят. Скъпоценния гол на чужд терен за ХИК бе дело на Зенели в 85-ата минута, който бе точен от дузпа.

Съдбата обаче се усмихна на Мъри и компания в добавеното от съдията време. Последният корнер на отчаянието хвърли в делириум домакините, след като Постников бе оставен непокрит на далечната греда и с глава отбеляза за крайното 4:3! По този начин Астана се добра до плейофите за влизане в групите на  ШЛ и дори да не успеят, казахстанците вече имат сигурно място в груповата фаза на втория по сила европейски клубен турнир- Лига Европа!

АСТАНА-ХИК (ХЕЛЗИНКИ) 4:3 (0:0 в първата среща)

0:1 Джалоу (4'), 0:2 Баах (41'), 1:2 Твумаси (44'), 2:2 Каняс-дузпа (47), 3:2 Шомко (56'), 3:3 Зенели-дузпа (85'), 4:3 Постников (90+4')

СТАДИОН: „Астана Арена"

СЪДИЯ: Алон Яфет (Израел)

АСТАНА: Ерич, Илич, Аничич, Постников, Нусербайев, Каняс, Шомко, Жуков, Максимович, Джолчиев, Твумаси (резерви: Логиновский, Кабананга, Бесебеков, Ахметов, Фокси Кетевоама, Дедечко, Мужиков)

ХИК: Йорлунд, Сорса, Морен, Баах, Танака, Зенели, Хейкинен, Шюлер, Муси, Хавенар, Джалоу (резерви: Колемайнен, Хейклиа, Пейпонен, Клинка, Фомосе Менди, Малоло, Салгрен)