Ако Реал (Мадрид) успее да надвие тази вечер Ювентус в спора за трофея от Шампионска лига може да прибере 80 милиона евро от наградния фонд на УЕФА. Това ще е и втора поредна година с отличието за "белия балет".
Сумата е приблизително същата, която испанският гранд успя да спечели след триумфа през миналия сезон в турнира.
Ювентус ще спечели с 9 милиона евро повече постъпления, ако успее да триумфира във финала в Кардиф. "Бианконерите" ще приберат 89 милиона евро от наградния фонд.
Испанският тим ще се опита да стане първият отбор в историята на новия формат на турнира, който печели трофея в две поредни години, след като преди 12 месеца победи Атлетико (Мадрид) с дузпи, за да спечели най-ценното отличие в европейския клубен футбол за 11-ти път в историята си. Реал е най-успешният клуб в надпреварата със своите 11 трофея, като тимът на Зинедин Зидан се цели в 3-ти успех за последните 4 години. Впечатляваща е и успеваемостта на финали на Кралския клуб, който само три пъти е губил в решаващия мач. За последно това се е случвало през 1981-ва година, а след това мадридчани спечелиха цели 5 поредни финала.

Билетите за финала на Шампионска лига достигнаха умопомрачителна сума
Сблъсъкът е днес от 21:45 часа
Ювентус от своя страна е на обратния полюс и е отборът с най-много загубени финали в историята на КЕШ/Шампионска лига. "Бианконерите" имат два трофея от турнира на сметката си - от 1985-та и 1996-та година, но са в серия от 4 поредни загубени финала. Последният бе преди само две години, когато италианците отстъпиха на Барселона с 1:2 във финала. Сега обаче възпитаниците на Масимилиано Алегри изглеждат по-решени от всякога да се върнат на европейския връх, а формата им в турнира през сезона е невероятна - нито една загуба в 12 мача и едва три допуснати гола - благодарение на феноменалното защитно каре - Джанлуиджи Буфон, Джорджо Киелини, Леонардо Бонучи и Андреа Бардзали, към което през този сезон се присъедини и Дани Алвеш. При успех Юве ще постигне исторически требъл, след като вече спечели титлата в Серия "А" и Копа Италия. Реал пък се цел в дубъл, след триумфа в Ла Лига.
Досегашният баланс между двата тима в европейските клубни турнири е напълно изравнен. Ювентус и Реал са изиграли 18 мача помежду си, всички в КЕШ/Шампионска лига, като всеки има по 8 победи, а две срещи са завършили наравно. За първи път те се изправят един срещу друг през сезон 1961/62, когато си разменят по една победа с 1:0, преди Реал да спечели третия мач с 3:1. При последната им среща на полуфиналите преди две години, "бианконерите" отстраниха съперника си с общ резултат 3:2. Без съмнение, най-важният двубой между двата тима е финалът на надпреварата през 1998-ма година, когато Реал стига до трофея след гол на Предраг Миятович и победа с 1:0.
анкета
Как ще завърши финалът в Шампионска лига?
С победа на Реал (Мадрид) в редовното време. 47.6%
С победа на Ювентус в редовното време. 35.8%
С победа на Реал след изиграни продължения. 1.3%
С победа на Юве след изиграни продължения. 4.9%
Реал ще победи след изпълнение на дузпи. 0.7%
Ювентус ще победи след изпълнение на дузпи. 5.5%
Не ме интересува. 4.2%