13 август 2008 г., София, стадион "Георги Аспарухов". "Левски" - "БАТЕ Борисов" - мач от третия квалификационен кръг на шампионската лига. В 20:31 ч. 22-те хиляди зрители по трибуните стават свидетели на събитие, което ще има жизнено важно значение за съдбите на десетки футболисти в следващите четири години.
Купеният с много надежди централен нападател Георги Христов е съборен в наказателното поле на домакините.
Треньорът на "Левски" Вили Вуцов е определил за изпълнител младия Николай Димитров, но топката взема звездата Георги Иванов. Вратарят на белорусите Сергей Веремко спасява, а след още половин час футболист с култовата фамилия Ржевски вкарва единствения гол в мача.
Освен до оставката на малкия син на сивия футболен кардинал Иван Вуцов, този мач, в крайна сметка, доведе до раждането на европейския футболен феномен "БАТЕ Борисов". След август 2008 г. скромните футболисти от Борисовския завод за тракторно електрооборудване не са пропускали групите в евротурнирите. Първо играят в Шампионската лига, където пачалят и първите си точки, след това две години подред в Лига Европа (минавайки като валяк през Литекс на Станимир Стоилов с 4:0 в Ловеч), за да направят дубъл отново в най-престижния и комерсиален турнир през минлия и този сезон
По скромни изчисления това означава някъде около 25 млн евро само от наградни фондове. Отделно трябва да се има предвид, че "БАТЕ Борисов" не купува скъпи футболисти и не се притеснява да продава звездите си. Това става ясно при първото участие през 2001 г., когато тимът среща "Милан" в купата на УЕФА. Веднага след първия мач при "червено-черните" заминава младият нападател Виталий Кутузов, по късно в "Динамо" (Москва) са продадени Игор Шитов и Виталий Нехайчик. Само от тези три трансфера "БАТЕ Борисов" прибира над 7 млн евро. Най-скъпата придобивка в историята му е Егор Филипенко - половин милион евро.
В основата на поректа "ЕвроБАТЕ" е 46-годишният Анатолий Анатолиевич Капский - един от най-влиятелните и съответно най-богатите бизнесмени в Беларус. В средата на 90-те години на миналия век той купува автотраткорния завод и му предлагат да се заеме с възстановяването на едноименния футболен клуб. Капский наема футболни специалисти и им възлага да съберат млади местни играчи. Именно те създават скелета на отбор, който за 5 години минава пътя от любителски тим до шампион на Беларус. Междувременно бизнесменът става едноличен собственик на клуба.
За Капский "БАТЕ Борисов" не е хоби или начин на участие в обещствения живот на републиката. Анатолий Анатолиевич заостря вниманието върху това, че се опитва да менажира клуба по законите на бизнеса и се стреми към ефективност. Макар че, той може понякога да бъде упрекнат в излишна импулсивност - ходи на всички гостувания в първенството и евротурнирите, посещава тренировки и често произнася вдъхновяващи речи - в управлението той се ръководи изключително от съображения за финансова целесъобразност.
Собственикът на "БАТЕ Борисов" признава, че понякога се шокира от това какви пари за трансфери на играчи влагат средняци или дори аутсайдери от руското първенство. Той подчертава, че неговият клуб не е богат и пресмята всяка копейка. Да, на върналия се в родния клуб бивш играч на "Щутгарт", "Арсенал" и "Барселона" Александър Хлеб му се плаща голяма заплата, но когато са предлагали на клуба африкански халф от "Терек" треньорът и президентът са го отказали. С висока заплата в "БАТЕ Борисов" миналата година беше Матея Кежман, но той дойде като свободен агент и заради контузията на водещия реализатор Родионов. "Кежман можеше да вкара повече голове, но ние много научихме от него - все пак са го тренирали Хидинг и Моуриньо" - казва треньорът Виктор Гончаренко. Това е едва третият наставник в 16-годишната история на клуба. Доказателство за приемствеността е фактът, че всеки старши треньор е бил помощик на предшественика си.
35-годишният Гончаренко може да се гордее с трите влизания в групите на Шампионската лига и едно излизане от групите на Лига Европа. Президентът Капский разказва, че наставникът е имал няколко предложения от украински клубове и едно от московски, но се отказал. Според младия специалист има смисъл да се ходи само в такъв отбор, в който ще може да се развива, а не да се бори с вятърни мелници. Самият Виктор твърди, че за офертите рабира като всички останали - от интернет. Смее се на информациите, че всеки момент трябва да смени Леонид Слуцкий в ЦСКА (Москва) и с много по-голяма охота си спомня за многобройните стажове, на които ходи във всеки възможен момент. С особена топлота си спомня за гостуването на Лучано Спалети, който го поканил на ресторант в Рим и му дал собствените си дискове с мачове на "Ювентус". Всяка титла и участие в групите на Шампионската лига само усилват желанието на Гончаренко за самоусъвършенстване. Според Александър Хлеб подходът на младия наставник му напомнял тренировките в "Арсенал" и "Барселона".
Доходът от влизането в групите на Шампионската лига е повече от годишния бюджет на клуба. Останалите милиони се инвестират - строи се нов детско-юношески център, както и нов стадион, защото сега мачовете от евротурнирите тимът трябва да играе в Минск.
Апетитът идва с яденето, казват французите. Вероятно са имали предвид точно "БАТЕ Борисов" - преди четири години върхът беше равенството с "Ювентус", сега двете победи над "Лил" и "Байерн" са само началото на пътя към плейофите в Шампионската лига.
Вестник "24 часа"
crazyfan
на 04.10.2012 в 20:01:56 #1подкрепям човека под мен, много добра статия за калибъра на Топспорт , предвид редовните издънки, вече част от ежедневието (Рамос с 300 гола за Реал)