Байерн (Мюнхен) е третият полуфиналист в тазгодишното издание на Шампионската лига. Баварската машина доказа на всички защо е големият фаворит за трофея, след като спечели по унищожителен начин дългоочакваната битка с Барселона. Селекцията на Ханзи Флик смачка опонента си с 8:2, като това беше най-малкото, с което се отърваха немощните каталунци.

Всичко в този четвъртфинал бе решено след една великолепна първа част, белязана с пет гола. До шестата минута, двата колоса си бяха разменили по едно попадение. Резултатът откри Томас Мюлер в 4-ата, а след 120 секунди куриозен автогол си наниза Алаба. След няколко испански пропуска, Байерн натисна здраво неуверената отбрана на "блаугранас" и отбеляза още три пъти чрез Перишич, Гнабри и Мюлер.

Снимка 492349

Източник: EPA/БГНЕС

През втората част Луис Суарес вдъхна малко надежди с попадение за 2:4, но оттам насетне всичко бе един голям ужас за испанския гранд. Кимих, Мюлер и на два пъти Коутиньо, оформиха крайното 2:8.

От една страна това беляза историческия триумф за баварците, но и принизи до трагични нива позорната селекция на испанския вицешампион.

Тежката загуба със сигурност ще доведе до катаклизми в редиците на Лео Меси и компания. Това ще бъде и огромно петно в кариерата на аржентинския маестро. Най-вероятно наставникът Кике Сетиен ще бъде уволнен.

Барселона - Байерн (Мюнхен) 2:8 (Развой на срещата по минути)

Какъв мач в Шампионската лига!

Байерн пък очаква съперника си на полуфинал, който ще бъде определен утре от двойката Манчестър Сити - Лион.

Снимка 492348

Това, че срещата ще бъде мечта за феновете, стана ясно след първия съдийски сигнал на Дамир Скомина. Страхотна акция на символичните гости в 4-ата минута спомогна за откриващия гол на германския първенец. Перишич центрира за Томас Мюлер, който с лек късмет комбинира умело с Левандовски. Световният шампион от 2014 година се възползва от върнатата топка и с премерен изстрел не остави никакъв шанс на Тер Стеген.

Екшънът продължи и само 120-секунди бяха нужни, за да бъде възстановен паритетът. Сержи Роберто беше изведен отлично по крилото, след което пусна остър пас за свой съотборник в полето на Байерн. Дейвид Алаба направи всичко по силите си, за да пресече, но вместо това така отклони топката, че тя влетя неспасяемо в мрежата на неговия капитан Нойер.

Барселона можеше да осъществи пълен обрат още в следващата своя акция. Нелсон Семедо пусна прекрасен извеждащ пас за Суарес, който обаче реши да копва технично над Мануел Нойер, и в крайна сметка предизвика чудесното спасяване на германския страж.

Снимка 492347

При получилия се корнер след пропуска на Суарес, "блаугранас" изпълниха на късо корнер. Лео Меси завъртя своето центриране, но то се превърна в трудно за засичане от неговите колеги. Матиран обаче бе и Нойер, който с ужас изгледа как топката среща страничната му греда.

И когато изглеждаше, че селекцията на Байерн е леко разколебана, баварската машина нанесе своя втори удар в четвъртфинала. Отбраната на Барса допусна прекалено лесно Гнабри и Перишич да осъществят подаване на висока скорост. Хърватинът получи леко вляво от вратата на каталунците, но въпреки това реши да изненада с остър шут към далечната греда. Никой от редиците на испанския опонент не очакваше подобно нещо, най-вече Тер Стеген, който въпреки намесата си, инкасира попадение.

Снимка 492365

Динамиката на тази среща бе толкова сериозна, че головите положения се редяха едно след друго. Постепенно защитата на Барса правеше все по-големи грешки, а от това сякаш се "зарази" Тер Стеген, който в 27-ата минута сътвори изключителна грешка, която за негово щастие успя да компенсира със страхотно спасяване. Прошка за "блаугранас" нямаше при следващата немска атака. Тогава Томас Мюлер много технично хвърли пас зад гърба на тромавия Ленгле за Гнабри. Сам срещу вратаря крилото не прояви милост и направи 1:3!

Това, че Барселона беше в тотален шок си пролича от следващите минути, когато поредица от грешни пасове, не доведе до попадение на Левандовски. Полякът остана сам срещу Тер Стеген, но стреля в десния му крак. Това обаче не бе някакво спокойствие за каталунците, които все пак си получиха гол №4 в 31-ата минута. Йошуа Кимих центрира отдясно, Томас Мюлер изпревари персоналния си пазач и отблизо покачи до 1:4.

До паузата нивото на игра спадна, като и двата тима просто очакваха почивката.

Второто полувреме стартира по познатия сценарий и гол за Байерн. Този път обаче попадението правилно беше отменено от главния съдия заради отявлена засада на полската звезда Роберт Левандовски.

Снимка 492364

Каталунците отказваха да се предадат и в 56-ата минута намалиха до 2:4. Дълго подаване на Лео Меси намери Сержи Роберто. Футболистът с №20 хубаво видя Суарес, който само с тяло залъга Боатенг, а след това отправи плътен шут по земя, спрял се в мрежата на Нойер.

Плахите каталунски надежди обаче не продължиха особено дълго. В 62-ата минута Алфонсо Дейвис демонстрира защо в момента е смятан за най-добрия флангови бранител в света. Канадецът напредна мощно по крилото, след което направи за смях Нелсон Семедо и стигна почти до голлинията на Барселона. В точния момент той отправи пас около дузпата, където Кимих бе изпреварил Де Йонг и реализира на празна врата.

Снимка 492357

Всичко това отприщи още няколко добри положения пред вратата на испанците, но Тер Стеген и бранителите пред него, поне този път оцеляха.

Барселона демонстрира някакви признаци на живот към 76-ата минута, когато символичните домакини организираха добра атака, завършила с изстрел на Лео Меси. Нойер беше на висота и сътвори лесно спасяване.

Снимка 492352

Най-лошото за "блаугранас" бе, че Роберт Левандовски все още не се бе разписал. Е, това все пак се случи в 83-ата минута. Полякът обаче трябваше да изчака известно време, тъй като системата ВАР трябваше да официализира заслуженото попадение на №9.

Но ужасът на Барса тепърва започваше. На терена се появи Филипе Коутиньо, който е собственост на каталунския гранд, но не демонстрира никаква свян, отбелязвайки цели два гола във вратата на Тер Стеген за крайното 2:8!

След изнесената футболна лекция, Байерн очаква съперника си на полуфинал, който ще бъде определен утре от двойката Манчестър Сити - Лион.