Испанският първенец Барселона спечели Шампионската лига! Тимът на Хосеп Гаурдиола победи заслужено с 2:0 Манчестър Юнайтед във финала и труимфира с трофея за трети път в своята история. Така каталунците записват златен требъл през този сезон, след като триумфираха с титлата в Испания и Купата на Краля.

През първата част Самуел Ето'о откри резултата в 10-ата минута, а в 70-ата Лионел Меси удвои аванса на каталунците и оформи крайния резултат.

В началните минути англичаните бяха по-активни и чрез Кристияно Роналдо се опитаха да притесняват Валдес. При първата си атака обаче, Барса излезе напред в резултата. След попадението испанците бяха по-активни и заслужено запазиха аванса си.

Срещата започна с изключително темпо, а първото голово положение бе пред вратата на Барселона. Във 2-ата минута Кристияно Роналдо стреля силно от фаул, при което Виктор Валдес се намеси и изби. Към кълбото се втурна Парк, чийто удар обаче бе блокиран. В следващите минути играта се изравни, като в 7-ата минута отново Роналдо се опита да притеснява стража на каталунците, но шутът му мина покрай вратата. Секунди по-късно пак португалецът бе главно действащо лице. След добра атака на Юнайтед по лявото крило, кълбото попадна в Кристияно, който стреля от въздуха в аут.

В 10-ата минута, при първата си атака, Барселона излезе напред в резулата. Самуел Ето'о получи топката от Иниеста, проби през Видич и преди шпагата на Карик прати топката в мрежата на Ван дер Сар.

Попадението смути леко състава на Сър Алекс Фъргюсън. Въпреки това след първоначалния шок, "червените дяволи" отново взеха инициатива. В 15-ата минута Кристияно Роналдо получи пас отляво и се опита да премине през Пике, бранителят  препречи пътя с нарушение, като предотврати опасността. При прекия свободен удар, Гигс прати топката над вратата.

Три минути по-късно и Лионел Меси показа, че е на терена. Аржентинската звезда на Барса отправи силен удар от 22 метра, като кълбото излезе в аут. В следващите игрови епизоди играта бе двуостра. В 26-ата минута Шави стреля опасно от пряк свободен удар, но топката мина на сантиметри от гредата. След средата на първата част тимът на Хосеп Гуардиола упражни натиск. Каталунците пресираха своя съперник и владееха по-продължително топката. Така до края на първата част до нови опасни положения пред двете врати не се стигна и резултатът се запази.

На полувремето Сър Алекс Фъргюсън извади Андерсон, който не се отличи с нищо позитивно през първата част и пусна в игра Карлос Тевес. Това наложи тактическа рокада в състава на Юнайтед, като Тевес заигра в атаката заедно с Рууни и Роналдо. Въпреки това, първото чисто положение за втората част бе пред вратата на "червените дяволи". Тиери Анри получи топката отляво, елиминира майсторски Рио Фърдинанд, но Ван дер Сар с крак отрази удара. Секунди по-късно стражът на англичаните имаше късмет, след като Меси не успя да засече кълбото след подаване по земя в полето на Манчестър.

В 52-ата минута Иниеста бе съборен на метър пред наказателното поле на Юнайтед. Съдията Бусака отсъди пряк свободен удар. Зад топката застана Шави, чийто удар спря в левия страничен стълб на Ван дер Сар. След гредата тимът на Алекс Фъргюсън взе инициативата. В 55-ата минута Яя Туре сгреши в наказателното поле на своя тим, но Парк не успя да засече топката с глава. Юнайтед продължи да натиска в следващите игрови епизоди. Въпреки това до чисто положение така и не се стигаше. Така Сър Алекс се принуди да пусне в игра Димитър Бербатов в игра. Капитанът на българския национален отбор замени Жи-Сунг Парк в 66-ата минута.

В 70-ата минута Лионел Меси удвои преднината на каталунците. Аржентинецът се разписа майсторски с глава след брилянтно центриране на Шави.

След попадението Юнайтед тръгна отчаяно напред. В 71-ата минута след разбъркване пред Валдес и пас на Бербатов в наказателното поле на Барселона, Кристияно Роналдо не успя да преодолее вратаря на испанците, който изби в корнер. След него Бербатов стреля опасно от воле, но кълбото излезе в аут. В следващите минути "червените дяволи" не успяха да вземат инициативата. Връх на безсилието на Юнайтед бе зверско влизане на резервата Пол Скоулс, който фаулира брутално Бускетс в 80-ата минута. Ветеранът получи само жълт картон за действието си.

До края силите на англичаните стигнаха само до един опасен удар с глава на Бербатов в 87-ата минута, който мина над напречната греда.

Така Барселона напълно заслужено триумфира с купата. Каталунците отбелязаха общо 32 гола в 13-те си мача в турнира и във финала показаха, че наистина заслужават да спечелят.

Манчестър Юнайтед за първи път губи финал в най-престижния турнир. Загубата във финала е втора за българина Димитър Бербатов, който загуби с Байер (Леверкузен) от Реал (Мадрид) преди години.

БАРСЕЛОНА - ЮНАЙТЕД 2-0
1:0 ЕТО'О (10)