Барселона се класира за финала на Шампионската лига по футбол за пръв път от 12 години след като завърши 0:0 с Милан в полуфинална среща-реванш, играна в Испания.

В първия мач "каталунците" постигнаха успех с 1:0 като гости благодарение на гола на Людовик Жюли на стадион "Сан Сиро".

Авансът даде сигурност на Роналдиньо и компания и домакините вдигнаха на крака зрителите по трибуните на препълнения "Ноу Камп" с типичния си зралищен стил на игра, но пропиляха положенията си.

Дида спаси два шута на Самуел Ето'о през първите 20 минути, а след това Жулиано Белети не успя да засече топката в мрежата в началото на второто полувреме.

В 75-ата минута бразилският вратар на Милан отказа с невероятния си рефлекс и влезлия като резерва шведски нападател Хенрик Ларсон, който стреля опасно с глава.

Милан така и не успя да изравни играта. Италианският отбор преследваше третия си финал в най-престижния и комерсиален европейски турнир през последните четири години, но трябваше да се предаде пред фантазията и самочувствието на Барселона.

Андрий Шевченко можеше да прати двубоя в съвсем друга насока, но първо улучи страничната мрежа, а след това негов гол с глава беше отменен заради изблъскване на Карлес Пуйол.
Решението на германския съдия Маркус Мерк вбеси скамейката на гостите, но протестите на Карло Анчелоти останаха без последствие.

Извън тези две ситуции Виктор Валдес нямаше особено много работа на вратата на Барселона и италианците могат да се сърдят само на себе си.

На финала на 17 май в Париж футболистите на Франк Рийкард ще срещнат английския Арсенал, който отстрани Виляреал с общ резултат 1:0.

"Артилеристите" стигат толкова напред в Шампионската лига за пръв път в историята си.
Барселона пък игра на финал последно през 1994 година, когато Милан спечели с разгромното 4:0 в Атина. Две години преди това "каталунците" с Христо Стоичков в състава си вдигнаха купата в турнира след успех над Сампдория на стадион "Уембли".