Нашата история трябва да започне от края, защото краят ѝ я превръща в легенда.

Има мачове, които определят развитието на футбола. И които недвусмислено доказват, че футболът е най-великата игра. На 26-ти май 1999 година на един от най-емблематичните стадиони в света - "Камп Ноу", играеха два от най-богатите и популярни отбори във финал на Шампионската лига - Байерн (Мюнхен) и Манчестър Юнайтед.

Вече беше изтекла 90-ата минута и четвъртият съдия Фиоренцо Треоси вдигна 3 минути добавено време. Отборът на Байерн (Мюнхен) водеше с 1:0 и се виждаше съвсем заслужено като победител. Баварците бяха ударили две греди и само можеха да съжаляват, че още не са решили мача. Отчаянието беше обзело привържениците на Манчестър Юнайтед и те за пореден път виждаха потвърждение на правилото на Гари Линекер – „22-ма играчи играят футбол 90 минути и накрая винаги побеждават германците". Феновете на Байерн започнаха да изстрелват ракетите на победата.

Но правилата са правила, за да бъдат потвърждавани от изключения. Английските вицешампиони опитваха финален щурм. Понятието „Фърги тайм" още не беше добило популярност.

„Червените" спечелиха корнер отляво и всички заедно с вратаря Шмайхел се позиционираха пред вратата на Оливер Кан. Дейвид Бекъм центрира, топката премина над Шмайхел, Дуайт Йорк я върна и Торстен Финк изчисти лошо точно пред наказателното поле. Там беше Райън Гигс, който стреля по посока на десния ъгъл на вратата. Ударът му не беше много силен и вероятно нямаше да затрудни Кан. Защитата на Байерн започна да тегли за засада. Точно на линията на засадата се оказа скоро влезналият Теди Шерингам. Ветеранът само продължи  движението на топката и тя влезе близко до гредата. Чудото на Камп Ноу започна да се случва - 1:1. Юнайтед се спаси и можеше вече да разчита на продължения.

Но, апетитът идва с яденето. В главата на Алекс Фергюсън може би се е прокраднала мисълта: „А не може ли всички да приключи още сега?" Последва нов корнер отново отляво.  Фергюсън забрани на Шмайхел да ходи да скача. Бекъм центрира на близката греда, този път, както той си може. Теди Шерингъм скочи най-високо и промени посоката на летеж на топката. Тя нямаше да влезе, но защитата вече не можеше да контролира полета ѝ. Другата резерва Оле Гунар Солшяер протегна крак и с върха на обувката си отклони кълбото, което влезе неспасяемо във вратата на Оливер Кан. Един от най-знаменитите обрати в историята на футбола стана факт. Манчестър Юнайтед спечели „требъл" и Алекс Фергюсън стана „Сър". Играчите на Байерн лежаха и нямаха сили да доиграят последните секунди.

Снимка 261415

Турнирът беше под №44 в историята на Купата на Шампионите и 7-ми с новото наименование Шампионска лига. В него освен най-добрите отбори в съответните шампионати, участваха и осемте вицешампиони на най-добре класираните държави в ранглистата на УЕФА. Два от тях щяха да достигнат до финала.

Участници:
8 отбора (Реал М носител и 7 шампиони) класирали се директно за груповата фаза на турнира: Реал М (Исп), Ювентус (Ита), Барселона

(Исп), Кайзерслаутерн (Гер), Арсенал (Анг), Ланс (Фра), Аякс (Хол), Порто (Пор).
8 вицешампиони (7 се класираха за груповата фаза: Атлетик Б (Исп), Интер (Ита), Байерн (Гер), Манчестър Юнайтед (Анг), ПСВ Айндховен (Хол), Панатинайкос (Гър), Бенфика (Пор), Метц (Фра)

9 шампиони класирали се за груповата фаза след квалификации: Розенборг (Нор), Спартак М (Рус), Галатасарай (Тур), Кроация З (Хър), Динамо К (Укр), Брьондби (Дан), Олимпиакос (Гър), ХЙК Хелзинки (Фин), Щурм (Авт).

15 шампиони отпаднали след втория квалификационен кръг: Брюж (Бел), ЛКС Лодз (Пол), Литекс Ловеч (Бъл), Грасхопърс (Швй), Селтик (Шот), Браник Марибор (Сло), Спарта Пр (Чех), Кошице (Свк), Сконто (Лат), Анортозис (Кип), Бейтар Йер (Изр), Динамо Тб (Гру), Обилич (Юго), Уйпещ (Унг), Стяуа (Рум).

15 шампиони отпаднали след първия квалификационен кръг: Силекс (Мак), Капаз (Азе), Халмщад (Шве), Жьонес Еш (Люк), Ст. Патрик'с (Ирл), Кареда Шиаулиай (Лит), Бари Таун (Уел), Клифтонвил (Сирл), Динамо Мн (Блр), Валета (Млт), Б36 Торшавн (Фар), Влазния (Алб), Йереван (Арм), ИБВ Вестманеяр (Исл), Зимбру (Мдв), Флора (Ест).

Българското участие и квалификации

България беше представена за първи път от новоизгряващия „гранд" Литекс (Ловеч). Футболистите от града на „люляците" станаха шампиони в последния кръг след победа над Ботев (Пд) с 3:0. В същия ден Левски загуби от Нефтохимик в Бургас с 0:3 в мач оказал се без значение. Литекс беше новак в А група, но рано се очерта като основен претендент за титлата. Най-добрите български отбори вече бяха спонсорирани от водещи бизнесмени и битката за първото място беше люта.

Жребият противопостави на Литекс шведския шампион Халмшад. Първата среща в Ловеч завърши с победа с 2:0. Головете отбелязаха Албан Буши и Стефан Юруков. Реваншът в Швеция беше изключително тежък. Домакините върнаха двата гола още преди почивката и продължиха да нападат. Те бяха много близко до пълен обрат, но в 76-ата минута Стефан Юруков вкара скъпоценния гол, който подряза "крилете" на домакините и ги отказа.

Снимка 261411

Във втория кръг Литекс трябваше да се изправи срещу руския шампион Спартак (М). Спартаклии тогава бяха един от най-силните европейски отбори и спечелиха още първата среща в Бургас с 5:0. Мачът се игра на стадион Лазур, защото съоръжението в Ловеч не отговаряше все още на изискванията на УЕФА. Реваншът беше протоколен - 6:2 за руския шампион.

В квалификациите единствената изненада поднесе финландския шампион ХЙК, който елиминира вицешампиона на Франция Метц с общ резултат 2:1. Манчестър Юнайтед се справи с ЛКС Лодз от Полша с 2:0 и 0:0. Байерн също нямаше проблеми с шампиона на Югославия - Обилич след победа с 4:0 в Мюнхен и равенство 1:1 в Белград.

Групова фаза

24-те отбора бяха разделени в 6 групи от по 4 отбора. Само шестте победителите продължаваха на четвъртфиналите. Към тях бяха добавени двата най-добри втори отбора - Реал Мадрид и Манчестър Юнайтед.

Група D беше най-тежката. В нея жребият събра: Байерн М, Манчесър Юн. и Барселона. Четвъртият отбор беше датският шампион Брьондби. Датчаните успяха да спечелят едва една победа - срещу Байерн у дома с 2:1. Баварците компенсираха загубата с две победи срещу Барселона - с 1:0 у дома и 2:1 на Камп Ноу.

Манчестър Юнайтед направи два зрелищни равни по 3:3 с Барселона и 2:2 с Байерн навън. За последния мач Манчестър Юнайтед - Байерн беше изчислено, че равенство ще класира и двата отбора напред. И те спретнаха един срамен мач завършил 1:1. Няколко месеца по-късно той щеше да бъде забравен.

Реал (М) стана втори в група C след италианския Интер. Третият силен отбор беше Спартак (М). Руснаците допуснаха у дома равенство с аусайдера Щурм (Грац). Московчани все пак определиха победителя в групата, след като победиха Реал у дома.

Гръцкият Олимпиакос спечели група А с 11 точки. Гърците взеха и трите мача у дома и спечелиха две скъпоценни точки навън - срещу Кроация и срещу Порто. На второ място остана Кроация с 8 точки. Порто и Аякс финишираха с по 7 точки. Провалът на холандците дойде след загубата у дома от хърватския шампион с 0:1.

В група B италианският гранд Ювентус в много икономичен стил се класира първи с 8 точки от 1 победа срещу Розенборг и 5 равенства. Тази победа срещу норвежците се оказа скъпоценна, защото тя осигури първото място на Ювентус в тройната въртележка с Галатасарай и Розенборг, които също завършиха с по 8 точки.

Динамо (Киев) спечели група Е с 11 точки. Украинците направиха равенство 1:1 в Лондон срещу Арсенал и победиха като гост френския шампион Ланс с 3:1. Арсенал загуби като домакин от Ланс и остана трети с по-лоши показатели и 8 точки, колкото имаха и французите. Четвърти се класира Панатинайкос с 6 точки.

Германският шампион Кайзерслаутерн спечели най-малко следената група F. Германците превъзхождаха и завършиха с 13 точки. На второ място остана Бенфика. Португалците завършиха у дома наравно 2:2 с ХЙК (Хелзинки) и загубиха от финландците като гост. Трети остана ПСВ (Айндховен), който беше победен в къщи от Кайзерслаутерн с 1:2.

Четвъртфинали

Най-интересният сблъсък беше между Интер, в чиито редици блестеше „феномена" Роналдо и Манчестър Юнайтед. И двете срещи бяха много равностойни. Англичаните взеха ценна домакинска преднина с 2:0 и най-важното не допуснаха гол на свой терен. Головете отбеляза Дуайт Йорк през първото полувреме. Най-важното беше, че Роналдо беше неутрализиран. Реваншът на Сан Сиро беше много напрегнат. „Нерадзурите" поведоха с 1:0 в 63-ата минута чрез Вентола. В 88-ата минута Пол Скоулс изравни и практически вкара златен гол.

„Феномена" Роналдо беше неутрализиран

Ювентус извади голям късмет в жребия, срещайки Олимпиакос. Гърците все пак се съпротивляваха, но икономичния стил на италианския шампион доведе до домакинска победа с 2:1. Реваншът в Пирея завърши наравно 1:1 и класира отборът на Торино за полуфинал.

Динамо (Киев) сътвори сензацията като елиминира шампионите от Реал (Мадрид). Първата среща в Испания завърши наравно. Шевченко откри за Динамо в 54-ата минута, а Миятович изравни в 66-ата минута. На реванша в Киев домакините спечелиха с 2:0 с два гола на Шевченко и детронираха мадридския „гранд".

В германското дерби вицешампионът Байерн победи шампиона Кайзерслаутерн с общ резултат 6:0.

Полуфинали

На Манчестър Юнайтед се наложи да играе финал преди финала срещу Ювентус. Дуелът дълго време клонеше по посока Италия, но момчетата на Алекс Фергюсън направиха първия запомнящ се обрат.

В първата среща италианците само се бранеха, но бяха на прага да спечелят като гости. Те поведоха в 25-ата минута с гол на Антонио Конте и къде с прословутото италианско умение в защита, къде с известна доза късмет, удържаха резултата. Домакините помислиха, че са изравнили в 90-ата минута, но гол на резервата Шерингам беше отменен поради засада. Този гол много приличаше на изравнителния на финала. Все пак дълбоко в добавеното време Гигс вкара попадение, което впоследствие се оказа безценно.

В Торино домакините започнаха вихрено и още в 11-ата минута водеха с 2:0 с голове на Инзаги. Те продължиха да атакуват. Изглеждаше, че Ювентус ще спечели убедителна победа. Тогава големият боец Рой Кийн вкара в 24-ата минута и върна своите в мача. В 34-ата минута Дуайт Йорк изравни и изведе своя отбор напред с втори гол на чужд терен.

Рой Кийн връща Юнайтед в мача

Италианците се изнервиха и притиснаха своите съперници. Те успаха да вкарат трети гол, който беше отменен. От другата страна Дейвид Бекъм използваше отворената игра на домакините и създаваше положение след положение пред Анди Коул и Дуайт Йорк. Двамата се надпреварваха да пропускат, но в 84-ата минута Коул успя някакси да влезе с топката във врата и да класира своя отбор за финала.

В другия полуфинал Динамо (Киев) воден от Андрей Шевченко можеше да елиминира Байерн. В Киев, Шевченко вкара два гола преди почивката, но Тарнат точно преди съдията да свири край на полувремето намали. Домакините отново излязоха напред в 50-ата минута чрез Косовски и изпуснаха да разгромят баварците. Германската машина върна два гола преди края чрез Ефенберг и Янкер. Байерн имаше предимството на три отбелязани гола на чужд терен.

На реванша Баслер вкара единствения гол. Украинците бяха укротени.

Снимка 261405

Финал 26-ти май 1999

Стадион: Камп Ноу, Барселона, 90,245 зрители.

Манчестр Юнайтед: Петар Шмайхел (к), Гари Невил, Рони Йонсен, Яап Стам, Денис Ъруин, Райън Гигс, Дейвид Бекъм, Ники Бът, Йеспер Бломквист (67-Теди Шерингам), Дуайт Йорк, Анди Коул (81-Оле Гунар Солшяер)

Байерн: Оливер Кан (к)), Лотар Матуес (80-Торстен Финк), Маркус Бабел, Томас Линке, Самуел Куфур, Михаел Тарнат, Щефан Ефенберг, Йенс Йеремиес, Марио Баслер (87-Хасан Салихамиджич), Карстен Янкер, Александер Циклер (71-Мехмед Шол)

Съдия: Колина

Никой не помни как е свирил. За цялото времетраене той показа един жълт картон на Щефан Ефенберг. Колина помни този мач с „грохота" , който се чувал след последния гол.

Манчестър Юнайтед влезе като големия фаворит в мача. Алекс Фергюсън не можеше да използва услугите на двамата си „железни" войни - Рой Кийн и Пол Скоулс. И двамата наказани за получени картони. Шотландецът първоначално смяташе да вкара Гигс в центъра, но в последния момент реши, че Дейвид Бекъм е перфектния играч, който ще контролира играта. В защита липсваше норвежецът Хенинг Берг, който беше заменен от своя сънародник Рони Йенсен. Капитан беше вратарят Петер Шмайхел, вместо наказания Кийн.

Снимка 261399

За Байерн не можеха да играят контузените Бишенте Лизаразу и Джиовани Елбер. Защитата се градеше около бъдещия селекционер на българския национален отбор Лотар Матеус. Матеус все още нямаше спечелен трофей в Шампионската лига.

Мачът започна с ранен гол за германците. Рони Йенсен фаулира пред наказателното поле Карстен Янкер и Марио Баслер стреля покрай стената за 1:0. Баварците се дръпнаха назад, но добре организираната им защита не даде шансове на противника. Няколкото по-опасни слизания на англичаните бяха неутрализирани.

След почивката Байерн започна да поглежда смело напред и да създава положения. Играта на контраатака на баварците изглеждаше много по-опасна. Влезлият като резерва Мехмет Шол уцели гредата десетина минути преди края. Малко преди това Шерингам беше заменил Бломквист.

Снимка 261400

Фъргюсън изигра последния си коз, който се оказа асо пика. Оле Гунар Солшяер замени Анди Коул и веднага можеше да отбележи след удар с глава спасен с вещина от Оливер Кан. Минута по-късно Карстен Янкер пропусна да реши нещата. Ударът му с гръб срещна напречната греда на Шмайхел и остави англичаните в мача.

Малко преди влизането на Солшяер, Хитфелд реши да извади своето асо и незнайно защо да го замени с двойка. Лотар Матеус беше прекрасен в защита, но неговият наставник реши да го смени с Торстен Финк. Същият Финк, който щеше да изчисти топката в краката на Гигс при първия голов корнер.

В последните минути Фергюсън хвърли всичко напред. И Шерингам и Солшяер можеха да изравнят. Но съдбата беше казала: „Трябва да се чака Фърги тайм".

Дойдоха двата корнера и двата гола на резервите - Шерингам и Солскяер. И играчите на Байерн лежаха на земята и не вярваха, какво се случи.

Привържениците на Манчестър Юнайтед бяха в рая, а президентът на УЕФА Ленарт Йохансон все още си мислеше, че ще връчва купата на Байерн.