След години на мащабен износ, запасите на Роман Пелех свършват: украинските работници, които той изпраща навсякъде из Източна Европа от 2002 г.
Това е лоша новина не само за Пелех, но и за цялата икономика на Украйна. Растежът се забавя в продължение на 4 поредни тримесечия, като недостигът на работници поддържа високи заплатите, водейки със себе си по-високи лихвени проценти и задушавaщи кредити.
"Трудовата миграция е един от актуалните проблеми за Украйна днес. Това може да се превърне в сериозен риск както за икономическия растеж, така и за ценовата стабилност през следващите години", казва пред Bloomberg зам.-председателят на централната банка на страната Дмитро Сологуб.
Над 1 милион работници са напуснали страната от 2015 до 2017 г.
Украйна е помогнала да се сложи край на недостига на работна ръка от Прага до Варшава, след като свободното движение в Европейския съюз и примамката на по-високите заплати подтикнаха гражданите на тези държави масово да се преместят към по-богатата западна част на блока.
"Чуждестранните компании са в безизходица. Първо търсеха само служители с богат опит и дипломи. Сега вземат всички и осигуряват 1 месец обучение, ако е необходимо", казва Пелек. Той тъкмо отваря деветия си офис от 2013 г. насам и може да отговори само на 1/5 от търсенето на персонал в области като строителство, селско стопанство и медицински грижи.
Привлекателността на украинските работници е ясна: тяхната заплата у дома е средно 7100 гривни (265 долара) на месец, в сравнение с 3500 злоти (1046 долара) в Полша.
Продължителният конфликт с бунтовниците, подкрепяни от Русия, обезценяването на валутата и постоянната корупция са сериозни основания за напускане. В Полша има 1.5 милиона регистрирани украинци и може би още около половин милион без документи. Чешката република планира да удвои годишните квоти за украински работници.
37-годишният телекомуникационен инженер Андрий Козловски използва полския си произход, за да се премести в балтийския град Гдиня през 2014 г.
"Случи се точно, когато започна войната и гривната се понижи - винаги съм искал да работя в чужбина. Далеч не съм от най-добре платените, но тук отнема 1 година да направя това, което вкъщи бих постигнал за 4", разказва той.
Според официалните данни показват, че 7% от работната сила е напуснала Украйна от 2015 г. насам. Цифрата вероятно е много по-голяма, тъй като украинците вече се радват на безвизово пътуване в рамките на ЕС. 12% от украинците са си намерили работа в чужбина или планират скоро да намерят, според Международната организация по миграция.
Дългосрочната картина също е тревожна: населението на страната ще спадне до 36.4 милиона души от 44.2 милиона души до 2050 г., според прогноза на ООН.
Бизнеси като печатарската фирма на Олександър Дранов в Западна Украйна са силно засегнати от кризата. "Имаме много свободни места и не е ясно как ще ги запълним. Младите хора предпочитат да отидат в Полша или в балтийските страни", казва Дранов.
Полша, Словакия и Чешката република позволяват украинците да поемат временна заетост, обикновено за няколко месеца. Украинците получиха безвизово пътуване за туризъм в ЕС през миналата година, което улесни преминаването на някои законни работници, но и на други, желаещи да работят незаконно. Транспортните връзки също се подобриха, включително нова железопътна връзка между Киев и Варшава.
Според Пелех желанието за трудова емиграция може да отслабне, тъй като заплатите на работниците, изпълняващи ръчен труд в Украйна се доближават до нивото на тези в Полша.
Компанията му също така смята, че повечето работници в крайна сметка се завръщат вкъщи. Засега бизнесът му се разраства, с помощта на нови поръчки от Дания и Израел.
"Работникът трябва да избере. Всичко зависи от него", казва той.
IvoAndonov
на 20.02.2018 в 09:25:04 #1Колко познато ми звучи всичко, което прочетох.Корупция, емиграция, ниски заплати, но недостиг на раб.ръка. Открийте 10-те разлики. Е има - не мога да си кривя душата. В България поне няма война, засега. Украйна е около 2 пъти по - зле, защото цените са супер надути, а заплатите по - ниски. Фактът, че не е в ЕС не й дава достъп до еврофондове, има по - малко чуждестранни аутсорсъри. По - голяма държава е и в случая това й изиграва лоша шега - много повече бедни.Ще обясня, ако в България една трета от работещите в София са долу горе добре, а всичко останало пълна мизерия, то при същото положение в Украйна нивото на липса на перспектива е потресаващо. Честно казано лично за мен, ако ми се налагаше да работя обща или неквалифицирана работа щях да избера мястото с най-висок доход съотнесен към нивото на цените. При всички положения това нямаше да е България, защото заплатите за този вид труд са 500лв нето, а цените доближават средноевропейските ( с изкл.на недвижимите имоти).