Съдия в САЩ нареди на Apple да изплати повече от половин милиард долара на университет след като компанията не е изпълнила предишно съдебно решение.
През 2014-та година Apple е съден за предполагаемото използване на технология, разработена от професор и неговите студенти, в чиповете на iPhone без разрешение от University of Wisconsin-Madison, пише BBC.
Тогава технологичният гигант губи делото и съдът нарежда от компанията да изплатят около 234 милиона долара. Тази сума сега се е увеличила повече от два пъти, защото от Apple продължават да използват технологията.
Съдията отсъди, че допълнителните щети и лихви са довели до това дължимата сума да достигне 506 милиона долара. Въпреки това, от Apple все още се надяват да оборят глобата, като обжалва първоначалното решение.
Глобата все още е доста по-малка от исканите 862 милиона долара, които университетът отначало иска за обезщетение. Това е така, защото е било доказано, че Apple не са нарушили патентното право на микрочип технологията на университета умишлено.
Въпросният патент от 1998 година, описва начин за подобряване на представянето на компютъра и предсказване на това как ще бъдат използвани процесорите. Apple също имат свой патент за подобен метод.
Първоначалното дело включвало използването на откритието от Apple в процесорите A7, A8 и A8X, които се ползват в устройства като iPhone 5S и iPad Air 2.
След като губят делото през 2015-та година, от Apple нито проектират чиповете наново, нито отзовават продуктите, в които те са включени. По този начин компанията става подлежаща за допълнителното наказателно плащане.
Университетът също търси допълнителни компенсации за продължилото неразрешено използване на патента им от Apple в чиповете A9 и A9X, които захранват iPhone 6S и моделите iPad Pro.
Последващите правни действия обаче са спрени, докато не бъде разгледана настоящата жалба на Apple.