Техническият директор на БФС Георги Иванов, заедно с главният методист на юношеските национални отбори Лъчезар Димов и мениджърът "Елитен футбол" на ФИФА Калъм Ървинг официално представиха книгата "Пътят на таланта", която е помагало за клубове, треньори и родители.
"Преди година и половина се събрахме млад екип. Решихме да изготвим помагало за клубове, треньори и родители, които могат да четат. Идеята беше да бъде книгата на разбираем език за голяма маса хора. Да може да се разбира от всички.
Книгата е изготвена спрямо всички нови методи за развитие, в които участват ФИФА и УЕФА в изграждането на тази клуба, те ни помагат за развитието на детско-юношеския футбол", каза Иванов.
"За да имаме утре, трябва да направим днес. Какво сме направили днес ще го видим след един месец, след една година. Хубаво е да работим в синхрон. Това е препоръчително, няма нищо задължително. Това е нашата философия, която предлагаме на клубовете. Не казвам, че това е най-правилната методика, защото има много пътища, по които да стигнеш до успеха", допълни той.
"Основната работа, която трябва да се свържи, е в клубовете. Имаме проектонационали до 14 години, които работят по най-съвременните методики. Целта ми е била да направя футболисти за мъжкия отбор, които да са на различно ниво от сегашните. Концентрирали сме се в детско-юношеския футбол, защото знаем, че там може да променяме нещата.
Тези, които са над 20 години могат да работят в спортна форма. Тяхното ниво за развитие и приключило. Наблегнали сме на юношеския футбол след години да имаме играчи, с които да се гордеем. Това е маратон. Трябват 5-6-7 години, за да създадем играчи. Отговорността за качествата на сегашните национали е на клубовете. Ние избираме най-добрите, за да играят за България", заяви още той.
"Първо трябва да създадем добрите играчи на 19 - 20 години. Тогава ще махнем чужденците. Искаме клубовете, които играят в България да участват в евротурнири. Ние трябва да работим сега и след време да имаме добри играчи и президентите на клубовете сами ще предпочетат българските играчи от чужденците", сподели Гонзо за чужденците в клубовете.
"Повече от година на следя процесите на развитие на футбола тук и открихме елементи и изготвихме различни препоръки, с които оформихме нашето партньорство. Фантастично е, че голяма част от тези препоръки, които ние тогава направихме и дадохме, вече са включени в стратегията на федерацията за развитие на футбола в България.
Разбира се думите понякога са бляскави, всичко в документи изглежда хубаво. Следващите три дни, с турнира, който предстои ще видим на практика нещата, които си говорихме. Искам да кажа за отношенията с БФС. Винаги сме имали много честна комуникация. Понякога разговорите са били трудни, защото става дума за развитието на играчите. Българската федерация винаги е била въвлечена и активна в развитието на това звено", каза представителят на ФИФА Калъм Ървинг.
Основните насоки в книгата бяха представени от нейния основен автор Лъчезар Димов.
Източник: startphoto.bg
"Цялата книга е базирана на различни практики - Германия, Белгия, Унгария, Сърбия, Хърватия, Байерн Мюнхен и изключителната подкрепа на ФИФА и УЕФА като контролни органи. Най-важната част е идентификация на таланта и потенциал. Създадохме актулни профили на позицията и характеристиките им.
Създадохме наша собствена скаутинг система, по която да оценяваме актуалното представяне, която да е достатъчно обективна. Разглеждаме тренировъчния процес и характеристиката му.
Разглеждаме и принципите на тренировъчния процес и методите на натоварване. В съществуващата онлайн академия на БФС от 20 треньора стигнаха 674 за 1 година. Абсолютно безплатна за всеки треньор и клуб. Книгата разглежда развитието на футболистите на три етапа - начално обучение, основно обучение и състезателно обучение. Ролята на родителите също е важна", каза Димов.
Отношение взе и бившият шеф на треньорската школа проф. Лъчезар Димитров: "Това е типично учебно помагало за треньорите от гледна точка на работата с подрастващи футболисти. 400 страници е. В първите 100 страници се разжглеждат важни въпроси свързани с таланта и важни фактори от гледна точка на тренировчния процес.
На 300 страници в три възрастови периода, богато унагледен материал се дават съвременни игрови форми и възможности от широк набор състезателни упражения.Споделен е немския опит. Авторът Лъчезар Димов е завършил в Кьолн.
Личи немския опит, ползван е и опита на юношеския национални треньори и всичко това, което правят като инициативи с подрастващи футболисти от цялата стрена. За в бъдеще може да се създадат набор от тестови проверки в областта на физически и тактико-техническите навици, което ще даде на треньорите да даде разивите на таланта. Това е ценен труд", каза Димитров.
ivan-todorov-JxIhw2CR
на 09.12.2023 в 12:21:29 #7Блу, аз не съм пияница каъо вас , повечето в тоя форум! Сигурно си малък , ама аз помна кви му беха головете на тоя м@нгал!
nednedelchev-1964
на 08.12.2023 в 22:49:49 #6Тази книга е гавра с хората които четат книги. Гонзо, ти имаш мозък на амеба, едноклетъчно, защо се излагаш умишлено! Стой си мирен в дупката и не пиши повече, моля те!
QWERTY
на 08.12.2023 в 19:14:10 #5"Решихме да изготвим помагало за клубове, треньори и родители, които могат да четат. Идеята беше да бъде книгата на разбираем език за голяма маса хора. Да може да се разбира от всички." Да разбираме че помагалото е книжка с картинки
dimitar-bozhilov
на 08.12.2023 в 16:54:33 #4"Преди година и половина се събрахме млад екип. Решихме да изготвим помагало за клубове, треньори и родители, които могат да четат. Идеята беше да бъде книгата на разбираем език за голяма маса хора. Да може да се разбира от всички. Неграмотен мангал, а ти прочете ли я, че малко се съмнявам? Неграмотен Мангал!
yordan-yordanov-6i6MyI4t
на 08.12.2023 в 15:31:14 #3Да напише книга как да се реализираме в западния футбол. Първо правило - не играйте в Левски Второ правило - избутайте поне основно образование
ivan-todorov-JxIhw2CR
на 08.12.2023 в 14:21:54 #2Кои голове на ЦСКА? Тия , с които скачаше и се ръгаше с лакти и не му свиреха фалове ли?
rising.red
на 08.12.2023 в 12:48:57 #1Божичко, тоя и учебници ли прописа? Не е истина...всъщност що да не е - сетих се къде живеем...