Женският национален отбор по баскетбол допусна поражение от Словения с 66:71. Загубата няма да се отрази сериозно на голямата цел - класиране на Евробаскет 2021.

Както и в първия мач с опитния словенски тим, България до последно не се отказа да гони победа, но малко не достигна.

Победата и математически класира Словения за европейското, а България и Гърция ще се срещнат в пряк мач за втората позиция в група А тази събота, уточнява bgbasket.com.

Малката разлика в днешния двубой пък може да помогне на нашия тим да е сред петте най-добри втори отбори в деветте групи.

България срещу Гърция пряко в национален ефир

Двубоят е в събота

Двубоят започна отлично за момичетата на Стефан Михайлов, които играеха вдъхновено и не отстъпваха по нищо на класния опонент.

След първата четвърт те изоставаха само с две точки, а във втората използваха колебанията у Словения, за да направят обрат и дори да поведат в резултата. Българките взеха шест точки аванс, но не успяха да го задържат дълго. Домакините не само изравниха, но завършиха полувремето със серия от 9-0, което им даде и толкова аванс на почивката - 41:32.

Снимка 517159

Източник: FIBA

И двата отбора се радваха на доста стабилна успеваемост, но въпреки старанията на нашите момичета, Словения поддържаше разлика. В последните две минути от третата четвърт обаче България успя да съкрати пасива си само до три точки, а преди финалния период имаше да наваксва четири - 55:51.

Борбата под коша продължи здраво и в заключителната част и имахме шанс дори да изравним резултата с малко повече от шест минути на часовника.

И двата пъти, в които бяхме съвсем близо до Словения обаче, домакините отговориха с решаващи тройки.

Снимка 517157

Ключова бе серията на словенките от 7-0, която отново им даде девет преднина с под три минути оставащи за игра.

20 точки за България записа Борислава Христова, Жаклин Златанова се отличи с 14 и 10 борби, а 14 вкара и Димана Макариева. От групата от 14 преди двубоя отпаднаха Теодора Динева и Евгения Нацкина. Ева Лисец бе най-резултатна в мача и за Словения с 23 точки.