Чехия, Германия, Гърция, Тунис и Нигерия са първите отбори, класирали се за Световното първенство по баскетбол за мъже, което ще се проведе догодина в Китай.

В нашата европейска група "К" Чехия спечели драматично гостуването си в Босна и Херцеговина с 85-80. Това се оказа напълно достатъчно за квота за Китай. Чехите имат 7 победи с 3 повече от Русия и Финландия. Двата тима имат два мача помежду си, като в същото време Чехия има два успеха срещу Суоми и 1 срещу руснаците. Така баскетболистите от Централна Европа няма как да паднат под трето място в крайното класиране. Чехите имат две победи и срещу България. На теория ние също може да стигнем до 4 победи.

Българските баскетболисти бяха близо до сензация срещу Русия в Химки

Липса на концентрация и слаба стрелба от фаула ни лишиха от победа

Франция на практика също ще играе на Мондиал 2019. "Петлите" разбиха Финландия с 83-67. Те имат още 2 мача с Чехия и 1 с България и Финландия.

За България остава мечтата за четири победи до края и изгодна въртележка.

Резултати в група "К":
Франция - Финландия 83-67 (25-13, 25-11 ,17-27, 16-16)
Русия - България 77-73 (30-20, 17-20, 15-20, 15-13)
Босна и Херц. - Чехия 80-85 (18-22, 19-16, 23-22, 20-25)

Източник: fiba.com

Германия изоставаше в целия двубой с Израел, но се добра до продължение. В него Бундестимът беше безапелационен и се наложи с убедителното 112-98. Така германците заедно с Гърция имат пълен актив от 8 победи и 0 загуби и ще играят в Китай през 2018 година.

Гърците попариха домакините от Грузия в Тбилиси. В препълнената зала грузнците мачакаха и водеха на полувремето с 49-38. Гърците се вдигнаха на щурм третата четвърт и излязоха с едни гърди напред с 65-64. Последната част беше инфарктна, но късметът се усмихна на южните ни съседи.

Сърбия се саморазправи с Естония с 91-65 и се очаква да стане третият тим от група "L" с квота за Китай.

Резултати в група "L":
Германия - Израел 112-98 (18-21, 17-33, 27-16, 30-22, прод. 20-6)
Грузия - Гърция 85-86 (30-17, 19-21, 15-27, 21-21)
Сърбия - Естония 91-65 (22-16, 23-13, 29-11, 17-25)

6. Естония 2 6 523: 636 -113 0.822

В Африка квалификациите се играят под формата на турнири. Там Тунис и Нигерия имат по 9 победи от същия брой мачове и ще представят континента на Мондиала. За останалите 3 места най-големи са шансовете на Ангола, Сенегал и Египет. Камерун, Мали, Кот Д'Ивоар и ЦАР все още имат някакви надежди за класиране.