Националният ни отбор по баскетбол за мъже загуби третия си кавлификационен мач за европейското в Испания догодина, като отстъпи на отбора на Швеция с 82:90 (20-30; 23-16; 15-20; 24-24) пред 1500 зрители в Двореца на културата и спорта във Варна.

Баскетболистите ни, които стратираха в състав К. Иванов, Банев , Виденов, Бозов и Стойков  започнаха лошо от самото начало, като оставиха съперникът да поведе в резултата.

Гостите залагаха на бързи атаки и лесно успяха да дръпнат със седем точки, докато избраниците на Росен Барчовски разчитаха основно на стрелбата от тройката, като Бозов и Виденов нанизаха по две преди края на първата четвърт.

Само за седем минути, преди българският селекционер да поиска логичен таймаут, шведите вече бяха успели да нанижат забележителните за европейски мач 22 точки срещу едва 17 за нашите.

Първата четвърт завърши с аванс от 10 точки за гостите - 30:20, за което основен принос имаше лошата игра в защита на нашия отбор и експедитивната атака на шведите.

Изненадваща бе и нулевата точкова сметка на капитана на националите ни Тодор Стойков. Във втората част старши треньорът Барчовски пусна на игрището и другия близнак - Деян Иванов, както и гарда на Левски Юлиан Радионов.

Момчетата ни се окопитиха и успяха да стопят аванса на възпитаниците на Костас Флеваракис до 4 точки към средата на частта.

Радостта им обаче не трая дълго и разликата отново стана 7 точки в полза на гостите. Малко преди края на полувремето преднината на шведите бе 5 точки. В последните секунди на втората част обаче кош на Филип Виденов върна надеждите на нашите за обрат, като намали на 43:46 преди третата четвърт.

Националите ни се мобилизираха и в средата на предпоследната част дори успяха да поведат при 52:51. Гостите обаче продължиха да се борят със зъби и нокти и не оставиха дълго положителния баланс на българите, като отново дръпнаха и дори увеличиха аванса си на 8 точки преди края на третите десет минути, завършили при резултат 58:66 за Швеция.

В последната четвърт  проблемите в защитата на нашия отбор продължиха и почти всяка атака на съперника завършваше с кош въпреки опитите на избраниците на Барчовски да спрат нападението дори с цената на нарушение.

Преднината на шведите в последната част достигна до 11 точки и макар че "трикольорите" проявиха мъжество и дадоха всичко от себе си, за да обърнат резултата, възможностите им стигнаха единствено да намалят негативния баланс.

Най-резултатен за нашия отбор бе 196-сантиметровият гард на Каха Сан Фернандес Филип Виденов, чиито 29 точки обаче не успяха да спасят мача. Йордан Бозов добави още 13.

За гостите се отличиха Грант с 20 точки и Йонсен (14), който демонстрира изключителна резултатност при стрелбата от трите точки.

Баскетболният ни специалист направи редица смени в търсене на печелившата петица на терена. Селекционерът ни изпробваше различни експериментални варианти, опитвайки се да запълни пукантините в защита.

"Причините за загубата са много. Тепърва ще анализираме играта на отбора", каза Росен Барчовски след мача, който бе първи успех за отбора на Швеция в евроквалификациите. Наставникът на националите ни отказа повече коментари.

"Поздравявам момчетата ми за отличната им игра. Справихме се в защита, и това бе в основата на успеха ни. В нападение също стояхме отлично.

Целта ни в тези квалификации е да изградим конкурентен тим, който да се представи добре на скандинавското и балтийското първенство", коментира треньорът на Швеция Костас Флевракис.

Недоброто представяне на националите ни може да се оправдае с преумората от дългото и проблематично завръщане на тима ни от гостуването в Полша в неделя и краткото време за възстановяване преди двубоя срещу шведите.

Съставите на двата отбора:

БЪЛГАРИЯ: К. Иванов 3, Банев 8, Виденов 19, Бозов 13, Стойков 6 (Радионов 0, Давидов 4, Георгиев 4, Д. Иванов 1, Младенов 0, Димитров 0)

ШВЕЦИЯ: Линдквист 7, Левин 12, Ннамака 2, Илунга 5, Йонсен 14 (Нистром 0, Мбемба 0, Грант 20, Кйелбом 0, Рингстрьом 4, Инан 2, Масамба 0)