Рилски спортист хвърли бомбата в турнира за Купата на България. В четвъртфинален мач в зала "Универсиада" самоковци победиха шампиона и носителя на трофея Лукойл Академик с 95:78 и го изхвърлиха от по-нататъшно участие.

Така те повториха подвига си от 2010 г., когато направиха същото в Ямбол, а след това спечелиха сребро в турнира. Йордан Бозов и Шон Барнет поведоха Рилецо към успеха, а шампионите бяха бледа сянка на себе си и с нищо не показаха, че заслужават да продължат напред.

Лукойл Академик бе по-активният тим в началото и бързо поведе с 11:6. Постепенно баскетболистите от Самоков поеха инициативата и след първата четвърт вече водеха с 24:18, а на почивката вече с 52:39.

През второто полувреме картината не се промени. Опитите на Лукойл да направи обрат стигнаха само до намаляването на разликата на 7 точки, но Рилецо парира всякакви опити на противника си и третата част завърши отново с 14 точки разлика - 74:60.

Тимът от Правец продължи с безидейната и хаотична игра и през четвъртата част, а Евън Равънел и останалите играчи на Рилецо наказваха всяка грешка на съперника и успяваха да задържат разликата над 10 точки. Проблемите на Димитриос Галанис се задълбочиха след като Банев и Лалич напуснаха за пет лични нарушения, а четири минути преди сирената резултатът бе 71:85 в полза на Рилски.

Ветеранът Йордан Бозов отново бе блестящ и показа, че е играч за големите мачове, завършвайки с 27 точки и 5 асистенции. Шон Барнет добави 22 точки и 2 чадъра, а Евън Рaвънел и Златин Георгиев реализираха съответно 16 и 15 точки. За Лукойл Академик Чавдар Костов вкара 24, Юре Лалич се отчете с 16,а Божидар Аврамов приключи с 14.

В друг четвъртфинален мач Балкан (Ботевград) не остави никакви шансове на Ямбол и го победи с 96:69. Срещата бе една от най-очакваните от фенове и специалисти, но "зелените" убиха бързо интригата. Ботевградчани взеха инициативата още от началните минути на двубоя в зала "Универсиада" и постепенно наложиха своята воля, възползвайки се от слабата стрелба на съперника.

Цялата стартова петица на Балкан завърши с двуцифрен точков актив, като най-резултатен бе Павел Маринов с 16 точки. Ноа Далман записа дежурния си "дабъл-дабъл" от 15 точки и 10 борби, а четирима други играчи останаха с по 11 точки всеки. Станислав Славейков изигра отличен мач за Ямбол с 21 точки, а Димитър Маринчешки реализира 15.

По-рано през деня Левски победи Черноморец със 100:70, а Черно море - Спартак - със 77:58.

Днес са полуфиналите Левски - Рилски спортист и Черно море - Балкан.