Европейският шампион Испания изигра страхотен мач на четвърфинала на Европейското първенство по баскетбол в Словения и помете младия отбор на Сърбия с 90:60. Така испанците отговориха на критиките за неубедителното си представяне до момента в турнира. Те заеха 4-ото място в групата от втората фаза, последното, което им даваше право да играят на четвъртфиналите. Затова те трябваше да срещнат победителя от другата група - Сърбия.

Началото на мача бе вихрено за испанците. След 8:0 сърбите успяха да вкарат първия си кош. След това Испания вкара още 9 точки за 17:2 и първата част завърши при 21:5!

Плахите опити на "плавите" да направят някакъв обрат завършиха с пълен неуспех. Испанците непрекъснато увеличаваха преднината си и първото полувреме завърши при резултат  48:23. През третата част авансът им стигна умопомрачителните 40 точки - 69:29.

През последната четвърт Хуан Антонио Оренга извади от игра Марк Гасол и повечето си основни играчи, давайки шанс за изява на всички баскетболисти от състава си. Испания намали оборотите, а това позволи на Сърбия да свали част от изоставането си и да бъде фиксиран крайният резултат.

Испания доминираше в стрелбата от тройката, което до голяма степен даде и разликата. Иберийците вкараха 13 от 25 опита, а сърбите бяха 4 от 18.

Серхио Родригес наниза 22 точки за Испания, а Руди Фернандес остана с 19. Треньорът Оренга даде шанс на всичките си 12 играчи, като единствено Шави Рей не успя да запише точки. Данило Анджушич и Рашко Катич бяха най-резултатните играчи на Сърбия с по 11 точки всеки.

"Плавите" ще играят в двубоите за разпределение на местата от 5-то до 8-мо, които също са много важни, защото 7-ото място дава право за участие на световното първенство.

След мача Старши-треньорът на Испания Хуан Антонио Оренга заяви:  "Изиграхме най-добрият си мач на първенството до момента. Получи се така, защото бяхме концентрирани и играхме като отбор през всичките 40 минути. Да ограничиш Сърбия до 5 точки в първата част е нещо историческо. Всичко се получи благодарение на отличната ни защита и добрата ни игра в атака", коментира Оренга. "Все още има какво да подобрим. Предстоят ни още два важни мача. Нашата цел е да се борим за златен медал. Всички свършиха страхотна работа и ги поздравявам за това".

От своя страна старши-треньорът на сръбския национален отбор Душан Ивкович каза, че тежкото поражение трябва да послужи като събуждане за неговите играчи. "Испанците бяха много, много добри и напълно заслужено спечелиха. Не се чувствам унижен или наранен, просто тази загуба трябва да ни отвори очите. Ако говорим за лошо представяне, то аз поемам абсолютно цялата отговорност", заяви Ивкович. "Не бяхме готови за битка с противник какъвто са испанците. Не успяхме да бъдем организирани в нападение, играчите ми бяха абсолютни егоисти, а срещу такъв отбор това няма как да бъде от полза. В четвъртък ни чака втори мач, втори мачбол за класиране на световно. Извинявам се на феновете, защото знам колко много от тях пътуваха до Словения само за този мач".

В другия четвъртфинален мач от вчерашния ден Франция попари надеждата на домакините за финал като ги победи  със 72:62. Пред повече от 12 000 зрители в зала „Стожице Арена” в Любляна отборите изиграха много оспорван двубой, чийто изход бе неясен до последните минути. Французите успяха с хладнокръвие в края да стигнат до победата.

Цялото първо полувреме премина много равностойно, а успеваемостта и на двата отбора беше много ниско, което доведе до слаба резултатност. Двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 26:24 за Франция.

Много силна серия от 10:0 на Тони Паркър и компания в началото на второто полувреме направи разликата двуцифрена за първи път в мача. До края на мача французите поддържаха аванс от 5-10 точки.  Въпреки че словенците държаха съперника под напрежение до последния съдийски сигнал, така и не успяха да стигнат до обрат и загубиха.

Отново над всички бе Тони Паркър с 27 точки, а 14 добави Никола Батум. За Словения с 18 точки завърши Горан Драгич, а с 12 се включи Зоран Драгич.

Така в единия полуфинал ще се срещнат Испания и Франция в повторение на финала от последното европейско първенство, който испанците печелиха.

Словения и Сърбия ще спорят за разпределението на местата между 5-о и 8-о.