Водени от Янко Янчев и Звонко Папак, кадетите на Овергаз станаха първите носители на учредената тази година от Българската Федерация по Баскетбол купа на страната за тази възраст. Във финалната среща днес те се наложиха над връстниците си от Лукойл Академик със 75-63 и завоюваха златните медали в този турнир.

Срещата премина през по-голямата си част под диктовката на Овергаз, но имаше и момент в който Лукойл Академик показа силна игра и за малко да направи обрат. Въпреки серията им в началото на последната четвърт, това което най-много играчите на Лукойл Академик сториха бе да съкратят разликата до само 6 точки на няколко пъти. Но повече концентрация у играчите на Овергаз и желание за успех ги направи крайни победители в срещата, а и в целия турнир.

Баскетболистите на Овергаз наложиха своето темпо още от самото начало, а докато се усетят, тези на Лукойл Академик вече изоставаха с 16 точки след 10 минути игра (26-10). За сметка на това пък малките "студенти" започнаха силно във втората четвърт и съкратиха дистанцията до 26-20, но серия от 12-0 за момчетата на Янчев направи резултата 38-20 точно 3'26'' преди почивката. На полувремето двата тима се оттеглиха при резултат 42-25 за Овергаз.

Много силно стартираха второто полувреме кадетите на Овергаз и в 26-та минута те имаха преднина от цели 25 точки - 54-29. Тук като че ли всичко изглеждаше решено, но малко отпускане в техните редици направи мача интересен за около 300 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата. Сред тях бяха изпълнителния директор на централата Иван Ценов, мениджър "Развитие" Георги Глушков, босовете на Овергаз - братята Сашо и Пламен Дончеви, а не може да не отбележим и присъствието на най-известната ни плувкиня за всички времена Таня Богомилова. Както е известно, нейният син Георги Дангалаков защитава цветовете на Овергаз.

Играчите на Лукойл Академик намалиха резултата в края на третата четвърт до 55-41, а точно по средата на последната част - до 58-52. Техните сили обаче стигнаха само дотук, а до края на терена бъдещите победители в турнира само потвърдиха успеха си и не позволиха изненада.

Антонио Илиев отбеляза 16 точки, а освен това получи и приза за MVP, или най-полезен състезател в тази Финална четворка. Най-резултатен бе Теодор Велчев с 19 точки, а Александър Христов се отчете със 17. На моменти отлични изяви имаше и Дамян Стоянов, вкарал 15 точки, но като цяло всички състезатели на Овергаз имаха сериозен принос за успеха на тима си.

За Лукойл Академик Красимир Димитров отбеляза 19 точки, а Атанас Миленков и Планимир Дафинов завършиха с по 13.