В първия мач от вчерашния ден на Европеското първенство по баскетбол за мъже в Словения Хърватия разгроми Финландия с 25 точки разлика - 88:63. Финландците са една от приятните изненади на шампионата до момента, но днес бяха тотално надиграни от хърватите. Те успяха да бъдат равностойни на съперниците си само пез първата част. След това хърватите наложиха превъзходството си още до почивката разликата нарасна на 20 точки. Бързо след подновяването на играта тя премина и тази граница и се запази до края за категоричната победа.

Победата на Хърватия дойде след пълно превъзходство под коша – 43 срещу 24 борби. Дамян Рудеж наниза 17 точки за победителите, а 15 добави Боян Богданович. За Финландия с 10 точки се отчете Шон Хъф.

В изключително оспорван и красив мач, преминал през множество обрати, Гърция надигра европейския шампион Испания със 79:75. В самото начало испанците започнаха устремно и първата част завърши с десет точки аванс за тях. Но лидерът им Марк Гасол направи 3 лични нарушения и излезе от игра. Това позволи на гърците да обърнат резултата и дори да излязат на почивката с преднина от 3 точки.

В края на третата част Гасол се разигра и вкара 11 поредни точки за тима си, с които той поведе с 5 след 30 минути игра. Но гърците направиха нов обрат и излязоха напред с 62:61 и след силни изяви на Брамос и Бурусис успяха да задържат преднината си.

Василис Спанулис бе лидерът на гърците като завърши с 20 точки, а Костас Каймакоглу добави 11. За испанците по 20 точки отбелязаха Марк Гасол и Руди Фернандес.

Това беше втора загуба на испанците, която поставя под въпрос участието им на четвъртфиналите.

В последния мач за деня Словения победи Италия с 84:77, с което завърза нещата в предварителна група "F", където три отбора имат по 2 победи и три - по една. Загубата бе първа за адзурите на шампионата.

Първото полувреме премина при непрекъсната размяна на водачеството. Все пак в края домакините успяха да поведат с 45:39. През второто полувреме те поддържаха преднината, която на моменти достигна 10 точки. Но 04:30 мин. преди края Италия намали на 4. Тимът имаше възможност да свали още, но Джентиле избърза, а пък домакините отговориха със серия от 5-0. Въпреки това Италия се върна до 3 точки, но във важен момент Зоран Драгич хвана топката под коша и вкара за аванс от 5, с което предреши резултата от мача.

Семейство Драгич бе в основата на победата за Словения. Горан се отчете с 22 точки и 6 асистенции, а брат му Зоран имаше 15 точки и 11 борби. За италианците 20 точки отбеляза Алесандро Джентиле, а Луиджи Датоме добави 16 точки.

Така ситуацията в група "F" стана изключително интересна. Начело са Италия, Словения и Хърватия с по 2 победи, а другите три отбора - Испания, Гърция и Финландия - имат по една.

След изиграването на по три мача от групите във втората фаза само един отбор остана непобеден - Сърбия от група "Е", която има три успеха.