Баскетболистиките на Берое 07 загубиха първата си контролна среща от силния международен турнир в турския град Самсун, пише bulgarianbasket.com. В зала "Яшар Дюгю" старозагорки отстъпиха с 68:70 (17:21, 11:12, 9:15, 23:13) на домакините и бронзови медалистки от миналото първенство на южната ни съседка Самсунспор, които предварително бяха сочени за фаворит за спечелването на надпреварата.

С играта си обаче момичетата на Стефан Михайлов дадоха сериозна заявка за добро представяне през започващия след 2 седмици сезон в новосформираната женска Национална Баскетболна Лига.

Очакванията на домакините за лесна победа останаха твърде далеч от реалностите и състезателките на турския тим трябваше да се поизпотят доста, за да стигнат до инфарктния успех.

Началото бе равностойно и до средата на 5-ата минута играта вървеше кош за кош. Последваха няколко неуспешни атака и за двата тима, но все пак туркините излязоха първи от неприятната серия и дръпнаха с 6 точки -19:13. В самия край на частта "зелено-белите" се активизираха и в крайна сметка намалиха пасива си до 4 точки, а на почивката резултатът бе - 28:33.

В началото на третата четвърт Самсунспор вдигна оборотите и поведе с 14 точки, но българките не се отказваха да сътворят обрат.  В последната част нашите стопиха пасива до 2 точки 3 минути преди края. Тогава се намесиха усложливо реферите.

Туркините пак дръпнаха с 5 точки, а тройката със сирената на Петя Джамбазка само оформи и крайното 68:70.

Най-резултатни за "зелено-белите" бяха Ралица Нанева и Златина Калоферова с по 14 точки, по 13 добавиха Мария Желязкова и Нели Пашева.

Българката в тима на Самсунспор Вера Перостийска завърши с 6 точки.

В мача на откриването на турнира българският шампион Лукойл Нефтохимик (Бургас) победи другия турски представител в надпреварата Чанкая Ари Колежи с 99-83.

Утре следобяд Берое 07 се изправя срещу Чанкая, а Лукойл ще мери сили със Самсунспор.