Българският национален отбор за мъже стартира с убедителна победа в предварителните квалификации за Европейското първенство по баскетбол през 2025 година в Кипър, Латвия и Финландия. България надигра Кипър с 88:55 (19:15, 29:15, 16:11, 24:14) като домакин в "Арена Самоков" в първия си мач от група F.

В неделя (28 август) националите ще приемат тима на Румъния отново в Самоков. Четвъртият отбор в групата е Португалия, като българите ще се срещнат с този съперник през ноември.

Отборът на Кипър бе равностоен противник за България само в началните минути на мача.

Най-резултатен в мача беше Александър Везенков с 24 точки, 8 борби и 3 асистенции. Дейвид Кравиш завърши с 11 точки и 4 борби, а с по 9 точки се включиха Чавдар Костов и Станимир Маринов за победата на България. Натурализираният американски гард Дий Бост не беше в групата за двубоя.