Националният отбор на България по баскетбол за момчета до 16 години се класира за полуфиналите на Европейското първенство в тази възраст, дивизия Б, което се провежда в София. Българският състав победи Австрия с 96:71 (30:5, 22:21, 21:17, 23:28) в четвъртфинален сблъсък в зала "Универсиада" и се доближи на победа от голямата цел - класиране в елитната дивизия А. Успехът бе пети пореден за тима на шампионата.

Съперник на селекцията, водена от треньора Юлиян Аладжов, в двубоя за класиране на финала ще бъде победителят от мача между Босна и Херцеговина и Финландия, който ще се играе по-късно тази вечер. За полуфиналите утре (19 август) се класираха още отборите на Белгия и Германия. Мачът за третото място и финалът на Европейското първенство ще се проведат в събота (20 август).

Отлично начало за националите срещу състава на Австрия даде тон на целия чевъртфинален двубой. След 10 минути игра България поведе с 30:5, а в края на първото полувреме резултатът бе 52:26. И след почивката българите контролираха събитията на терена, като след третата част авансът им беше 30 точки - 73:43. В хода на срещата преднината на България достигна 34 точки.

Общо четирима баскетболисти от българския тим отбелязаха 17 и повече точки. Александър Жилев беше най-резултатен с 20 точки и 13 борби, а с 19 точки допринесе Станислав Хинков. Александър Гавалюгов и Теодор Трифонов се отчетоха с по 17, като първият добави 6 борби и 6 асистенции, а вторият - 9 борби.

За Австрия Никлас Михел и Имран Суланович реализираха по 13 точки.