България победи Грузия с 92:80 (14:18, 25:20, 27:19, 26:23) в четвъртия си двубой от група "А" на Европейското първенство по баскетбол за мъже и запази шансове за класиране на осминафиналите на шампионата.

В сряда, 7 септември, българският тим ще изиграе последния си мач от груповата фаза срещу Белгия от 17:15 часа и при успех, ще продължи напред в турнира. Начело във временното класиране са Турция и Испания с по три победи и една загуба, следват Черна гора и Белгия с по два успеха от два мача, и България и Грузия с по една победа от четирите срещи до момента.

Натурализираният американец Дий Бост, Александър Везенков и Павлин Иванов направиха страхотен мач за България. Националите вкараха общо 19 тройки от 39 опита. Бост изигра най-добрия си мач на първенството и завърши с 33 точки, от които 9 тройки, 4 борби и 12 асистенции. Везенков добави 28 точки, 14 борби и 3 асистенции, а Иванов се отчете със 17 точки, от които 5 тройки.

Стартовата петица на Българrя бе Дий Бост, Чавдар Костов, Александър Янев, Александър Везенков и Емил Стоилов.

Само победа устройва България срещу домакините на Евро 2022

Везенков и компания ще трябва да неутрализират Грузия

Двубоят стартира трудно за България и след няколко пропуска, Грузия поведе с 9:3 в средата на първата част. Баскетболистът на Индиана Пейсърс Гога Битадзе започна силно мача за домакините, но след точни стрелби на Костов, Везенков и Бост националите намалиха до 11:14 по-малко от три минути преди края на началния период. За първите 8 минути грузинците имаха превъзходство под кошовете, но само един отсъден фаул срещу шест за българите, а центърът Емил Стоилов вече бе с три лични нарушения.

Баскетболистите на Грузия имаха аванс от 18:14 след първите 10 минути и направиха серия от 6 безответни точки до 22:14, преди Везенков, Андрей Иванов и Павлин Иванов да върнат 9 поредни точки за преднина от 23:22 за България. С четвъртата си тройка Дий Бост направи резултата 33:27 за българите четири минути преди почивката. Андрей Иванов обаче също инкасира 3 лични нарушения, а с две бе Димитър Димитров. Везенков вкара за 35:31, но грузинците на свой ред обърнаха резултата до 36:35 по-малко от две минути преди почивката. С тройка на Чавдар Костов и един наказателен удар на Бост българският тим се оттегли с точка преднина на почивката при 39:38.

Натурализираният американец изигра силно първо полувреме, реализирайки 15 точки, 2 борби и 5 асистенции, а Александър Везенков бе с 12 точки, 5 борби и 2 асистенции. За състава на Грузия Битадзе натрупа 17 точки, 5 борби и 2 асистенции за 20 минути игра.

С нови три поредни тройки на Бост националите поведоха с 48:42 в началните две минути на второто полувреме. Санадзе, Шермандини и Мамукелашвили се намалиха пасива на домакините, но с кош за 2 точки и един наказателен удар Андрей Иванов направи резултата 54:49 в средата на третата част, а още две точни стрелби от дистанция Павлин Иванов покачи на 60:49 при оставащи три минути от периода. Грузия върна 4 точки, а след неспортсменско нарушение на Кахабер Инчарадзе срещу Дий Бост за кратко напрежението на терена се повиши.

Четвъртата част започна с 9 точки аванс за България при 66:57, а с кошове на Бост и Везенков резултатът стана 76:64 седем минути и половина преди края. Двата състава размениха по още една тройка, а с деветата на Дий Бост тимът на България поведе с 84:70 при оставащи пет минути. Авансът на водения от треньора Росен Барчовски тим бе 86:75 две минути преди края, когато Сандро Мамукелашвили с тройка намали разликата на 8 точки и серия от 5:0 за домакините.

С кош на Андрей Иванов националите задържаха преднина от 10 точки - 88:78 при оставащи минута и 13 секунуди в двубоя, Гиорги Цинцадзе вкара за Грузия, а съдиите отсъдиха фаул в атака на Чавдар Костов. Заради проблем с едно от светлинните табла мачът се забави няколко минути, а след подновяването авансът на България остана 8 точки 6,1 секунди преди края.

За Грузия най-резултатен бе Гога Битадзе с 21 точки, 6 борби и 3 асистенции.