Повече от час, а по-точно 79 минути в четвъртък вечерта барселонските журналисти очакваха началото на пресконференцията, която беше обявена като извънредна. Даже свръхизвънредна.

През последните няколко години в тази зала президентът на "Барселона" Сандро Росел обяви немалко важни новини. След анонсите за напускането на Хосеп Гуардиола заради достигнат лимит за спечелени трофеи и липса на мотивация и на Тито Вилянова по здравословни причини дойде време той да обяви и собствената си оставка.

Бившият топ мениджър от Nike Росел спечели президентските избори в "Барселона", използвайки образа на ефективен футболен медиатор с разнообразни връзки най-вече на бразилския футболен пазар. По онова време той едва ли не във всяко интервю напомняше, че именно той - като вицепрезидент на каталунците, е организирал трансфера на Роналдиньо, и даваше да се разбере, че с неговото влияние оттатък Атлантическия океан е възможно в Барселона да пристигне дори статуята на Исус Христос от хълма Корковадо в Рио де Жанейро. Разбира се, за цена, по-ниска от себестойността на строителните материали и гранита, необходим за издигането .

По време на кампанията и след избирането си Росел не скриваше, че смята да поеме курс към тотално побразилчване на "Барселона". Това обаче хич не се хареса на добрия приятел и основна патерица на кандидатурата Хосеп Гуардиола. Бившият съотборник на Стоичков от времето на дриймтийма на Йохан Кройф още с идването на терньорския пост показа на същия онзи Роналдиньо, с чието привличане така се хвалеше Росел, пътя към летището.

Каталунските медии много пишеха по онова време, че Гуардиола принципно не харесва типичните бразилци, на които често липсват работоспособност, дисциплина и желание да се включат активно в отборната игра.

Нещо повече - според слуховете Гуардиола бил категорично против трансфера именно на Неймар, колкото и Росел да го убеждавал в целесъобразността на този трансфер.
Така че при стария треньор, имайки предвид колосалния авторитет на Пеп след спечелването на двете Шампионски лиги и всичко останало, покупката на Неймар беше невъзможна. Затова осъществяването минаваше през раздялата с наставника.

Дали това наистина е изиграло роля за напускането на Гуардиола, може само да се гадае. Но фактите са безспорни - треньорът си взе творчески отпуск, напусна клуба и постфактум се скара задочно чрез медиите с Росел. Президентът пък сложи на неговото място човек, когото можеше безусловно да контролира. а Между другото още през декември 2011 г., когато треньор беше все още Гуардиола, "Мундо Депортиво" разкри, че "Барселона" вече е платила аванс от 10 млн. евро на "Сантос" за Неймар, като при провал на сделката брацилзите е трябвало да върнат аванса в двоен размер.

По-късно плащането беше отразено в годишния финансов отчет на "Барселона", а бразилският вестник "О Глобо" пусна факсимиле от паричния превод. Това е достатъчно доказателство, че трансферът на Неймар е бил съгласуван и с клуба му, и със семейството му цели 18 месеца преди да стане факт.

Тогава каталунските медии изтъкнаха това като заслуга на Росел. Един вид благодарение на деловите си качества президентът е успял да се разбере с всички, които имат права върху Неймар. В резултат на това най-перспективната футболна звезда в света отива в "Барселона", с които на всички потенциални кандидати за него, всъщност преди всичко само на "Реал" (М), се показва среден пръст.

После се оказа, че очакванията малко се разминават с действителността. По документи "Сантос" продаде Неймар на "Барселона" неприлично евтино - само за 17 млн. евро. Но в същото време от банковата сметка на каталунците се изпариха общо 95 млн. евро.

Първо феновете бяха неприятно изненадани, че 40 млн. са платени на фирмата "Неймар и Неймар", която държи по-големия процент от правата върху играча. С други думи - баща му. Възмутен от размера на тази сума, един обикновен запалянко от така наречените сосио, които всъщност образуват общото събрание на клуба и избират президента, поиска сметка от Сандро Росел.

"Аз просто исках да разбера защо са платени тези 40 млн. евро. Ако ми бяха отговорили, че без тях нямаше да е възможно привличането на Неймар, щях да съм доволен и да се успокоя", заяви въпросният сосио Жорди Касес.

Росел обаче се запъна и не отговори конкретно на въпроса. Измъкна се с клауза за конфиденциалност в договора с бащата на Неймар. Тогава ядосаният Касес се обръща към съда с искане за проверка. Така се прави в цивилизованите страни и доста често работи. Не е невъзможно, разбира се, на някакъв етап в разнищването на скандала да са се включили бившият президент на "Барселона" Жоан Лапорта или хора на "Реал" (Мадрид), за които скандалите в лагера на кръвния враг са добре дошли.

В крайна сметка съдът постановява да бъде разсекретен договорът на Неймар. И при избухването на скандала, и после в прощалната си реч Росел настояваше на сумата 57 млн. евро. Вчера тя бе потвърдена и от наследника му Хосеп Бартомеу.

Откъде обаче тогава идва разликата от 38 млн. евро. Ето тук вече стъпваме на хлъзгавата територия на определението какво се има предвид под трансферна сума и кои плащания трябва да се смятат непосредствени при трансфер на футболист.

Ето как се разпределят 95-те млн. евро, които в крайна сметка "Барселона" е платила за Неймар:

- 40 млн. получава компанията "Неймар и Неймар", която притежава правата за преговорите по трансфера на играча,
- 17 млн. отиват в касата на "Сантос" като директна трансферна сума,
- 7,9 млн. евро получава пак "Сантос" за това, че предоставя на "Барселона" правото на първа оферта за трима футболисти от отбора,
- 9 млн. евро отиват за организацията на два приятелски мача между "Барселона" и "Сантос",
- 8,5 млн. евро е комисионата за семейството на Неймар,
- 2,6 млн. евро са 5-те процента комисиона за бащата на Неймар за продажбата на правата за трансфер,
- 10 млн. евро получава самият Неймар като личен трансфер,

Само по себе си всичко споменато дотук не е престъпление. Въпросът защо обаче е направено по този начин има два възможни отговора.

Първото обяснение е, че някой бая е намазал от този трансфер. И това най-вероятно може да е само президентът Сандор Росел по схемата "аз ти давам 10 млн. евро за въздух под налягане, ти ми връщаш 5 млн. под масата".

Ако се докаже нещо такова, мястото на този човек е в затвора и това няма да е прецедент. Там лежи колегата му от "Севиля" Хосе Мария дел Нидо, който също се вкара в някакви схеми.

Вторият вариант е, че Росел е скрил подробностите по трансфера заради пиар и с идеята да парира финансовите претенции на другите играчи на "Барселона".

Пояснявам. В момента, когато имаше проблеми с треньорския пост и не всички бяха убедени дали правилно Гуардиола е бил оставен да напусне, съветът на директорите на "Барселона" с голяма помпозност обяви как купува само за 57 млн. евро Неймар, когото "Реал" не успя да примами с 80 млн. При обявения курс за икономия Росел нямаше как да признае, че харчи за този играч почти колкото мадридчани за Гарет Бейл.

Освен това фактът, че Неймар и баща му са прибрали от трансфера над 60 млн. евро, а заплатата на играча става най-високата в клуба, със сигурност предизвиква чувства, илюстрирани с целия спектър между иронични усмивки и злобни гримаси.

След като всичко това излезе наяве, Росел нямаше друг шанс, освен да си тръгне. Поне се постара да го направи достойно, като обясни, че той и семейството му са получили стотици смъртни заплахи. Вчера съобщи, че дори закрива профила си в туитър. До 2016 г. клубът ще бъде управляван от дясната му ръка Хосеп Бартомеу, който вероятно ще спазва заръките на шефа. Но как цялата история ще се отрази върху главния герой в цялата сага Неймар, никой не е наясно.