Журналистът Карло Гарганезе публикува любопитен материал за двете безспорни звезди в съвременния футбол - Лионел Меси и Кристиано Роналдо. Направихме си труда да преведем четивото (б.а - с известни съкращения) специално за потребителите на ТОПСПОРТ, което със сигурност би породило много въпроси и тълкувания.  

Никога в историята на футбола двама играчи не са се откроявали и не са доминирали толкова дълго, така както го правят Лионел Меси и Кристиано Роналдо в последните 10 години. Забележете, те поделиха помежду си 9 трофея "Златна топка", вкараха над 1000 гола и продължават да чупят рекорд след рекорд. С прости думи - те просто промениха футбола завинаги.

И докато не ни остава нищо друго, освен да признаем подвизите на Меси и Роналдо, трябва да отбележим, че двамата капитализираха в немалка степен своите успехи и благодарение на редица промени в модерната игра. Особено тези, които масово облагодетелстват нападателите.

Една от тях е еволюирането на правилото за засада. Преди 27 години беше простичко - ако си зад защитата - флагът е вдигнат. Детайлите нямат значение. До момента, в който през 1990 година ФИФА промени правилото, позовавайки се на "предимството на атакуващия футбол". След още пет години се реши, че дори в положение на засада, такава не се свири, ако футобилстът покаже, че няма намерение да играе с топката. Отсъди се, че при подобно положение състезателят би бил в засада, само "ако си осигурява предимство" от съответната позиция.

Снимка 289984

Източник: GettyImages

Промените направиха така, че нападателите да бележат по-лесно голове. А това беше много трудно по времето на Ариго Саки през 80-те и 90-те години, когато Милан разполагаше, с вероятно, най-добрата защитна линия в историята на футбола. С Франко Барези начело, който умело ръководеше съотборниците си при навремененното изтегляне за "капана на засадата". И не беше само Милан. Имаше и други примери - Арсенал на Джордж Греъм и т.н., но...

Подобна тактика в съвременния футбол би била самоубийствена! 

Днес нападателят може да е в засада по време на атака, но в точния момент да се изтегли за секунда в чиста позиция и да вкара съвсем редовен гол. Един от първите, които умело се възползваха от правилото бе голаджията Рууд Ван Нистелроой. Сега това е дело на Меси и Роналдо, което обаче според мнозина обуславя "смъртта на изкуството на защитата" - проблем, за който говори бившият защитник на Манчестър Юнайтед - Гари Невил: 

"Когато аз играех на бека в годините 1991-94, беше престъпление защитникът да центрира. Сега няма шанс да преброиш броя на центриранията на бранителите. Затова днес крайните защитници има слабо познаване за играта, не знаят как да играят един на един, с много малки изключения", казва екскапитанът на Манчестър Юнайтед за "Телеграф" по повод масовото занижаване на стандартите в отбрана.

Другата промяна идва от еволюирането на футбола, който вече е цяла наука. Благодарение, на която футболистите са облагодетелствани в много компоненти - диети, тренировки, медицина и още много екстри. Да, отново поглеждаме към Меси и Роналдо, а и не само, които с точните медикаменти могат да изиграят без проблем за един сезон 50-60 мача! А хормонът за растежа на Меси? А терените? Вече ги няма онези тежки, разкаляни, наводнени, бойни полета, дори напротив - сега са идеално затревени и изравнени, като за снукър. Предпазващи от тежки травми, в голяма помощ на техничари като... Меси и Роналдо.

Въобще, няма никакво съмнение, че множеството промени във футбола в последните 27 години позволяват на Меси и Роналдо да доминират над останалите по начин, по който миналото не би им позволил.

Снимка 296237