Рускинята Мария Шарапова преодоля изключително трудно съпротивата на своята сънародничка Ана Чекветадзе, но успя да се наложи в два сета със 7:6 (7), 7:5 в третия четвъртфинал на Аустрелиън Оупън.

Два часа и 14 минути бяха нужни на поставената под №1 в схемата да отстрани достигналата за първи път в своята кариера до четвъртфинал на турнир от Големия шлем Чекветадзе в изцяло руски сблъсък.

В другия четвъртфинален сблъсък швейцарката Мартина Хингис отстъпи на Ким Клайстерс със 6:3, 4:6, 3:5.

Въпреки благоприятното слънчево време и температура на въздуха от около 19 градуса, победителката се оплака от жегата след края на мача.

Първият сет започна напълно равностойно, след като до 2:2 гейма всяка от противничките вземаше гейма, в който сервира. След това обаче Чекветадзе успя да да се мобилизира и реализира първия пробив в мача, измъквайки 5-я сет, след което спечели и своя сервиз-гейм. При резултат 6:4, родената в Сибир Мария се вдига и доведе нещата до 6:6. В последвалия тайбрек рускинята бе по-съсредоточена в края и измъкна сета за около час игра със 7:5 точки.

Преди началото на втория сет 12-ата поставена в схемата Чекветадзе получи медицинска помощ заради болки в рамото.

ЧекветадзеПрез втората част Шарапова, която след края на първия за годината турнир от Големия шлем ще се върне на върха в световната ранглиста, успя да вземе бърза преднина от 2 гейма, но допусна изравняване. След това двете тенисистки си размениха по гейм но, Мария успя за втори път да пробие своята противничка и резултатът стана 5:3, въпреки че Чекветадзе водеше с 30:0 точки, което предопредели крайната победителка.

Въпреки победата си обаче, Шарапова не впечатли публиката на „Род Лейвър Арина” с демонстрираната, а от своя страна Чекветадзе се опитваше да се противопостави с интелигентни удари в дъното на корта. Прекаленото много грешки обаче я лишиха от възможността да спечели.

„Не съм особено доволна от начина, по който се представих. Никога не е лесно да играеш срещу сънародничка и трябва да призная, че днес за мен нямаше лесни разигравания. Все пак няма как да не съм доволна от победата, бих искала да благодаря на публиката, която ме подкрепяше. Аустрелиън Оупън е един от любимите ми турнири”, заяви след края Шарапова, която достигна до трети пореден полуфинал.

19-годишната Шарапова ще разбере бъдещата си опонентка на полуфинала след края на мача между Мартина Хингис и Ким Клайстерс.

Във втория 1/4-финален сблъсък белгийката Ким Клайстерс се измъкна изключително трудно срещу своята добра приятелка Мартина Хингис, като я победи за четвърти пореден път на четвъртфинал, добирайки се до успеха с 3:6, 6:4, 5:3. Мачът бе повторение на двубоя на същия етап в състезанието от миналата година.

Въпреки, че 11-ата в световната ранглиста Клайстерс започна добре и спечели първите два гейма, допусна изравняване и предаде първия сет за само 25 минути.

Белгийката, която е поставена под №4 в схемата на турнира се възроди по време на втория сет и успя да се поздрави с успеха въпреки 62-те си непредизвикани грешки срещу само 20 за завърналата се на корта миналата година Хингис.

По този начин на полуфинала Ким Клайстерс ще премери сили с рускинята Мария Шарапова, докато другата финалистка ще бъде излъчена в срещата Серина Уилямс - Никол Вайдишова.

"В началото на срещата виждах единствено топката, линиите ми се губеха и въпреки, че до края продължих да правя много грешки, успеха ми се дължи на голямото ми желание за победа и борбата докрай", заяви след срещата Клайстерс.