Номер 2 в световната ранглиста Серена Уилямс стигна до финала на Откритото първенство на Австралия по тенис след като отстрани в първия полуфинал олимпийската шампионка Елена Дементиева с 6/3, 6/4.

Американката има възможност да запише втора поредна титла от Големия шлем, след като през септември миналата година триумфира на "Флашинг Медоу" в Ню Йорк и четвърта от Аустрелиън оупън след успехите си през 2003г., 2005г. и 2007 година.

Мачът на "Род Лейвър Арина" започна равностойно. Двете полуфиналистки удържаха подаването си до 8-ия гейм, когато американката успя да реализира пробив за 5:3. В последствие затвори без проблеми сета улеснена и от непредизвиканите грешки на Дементиева.Вторият сет също започна много равностойно. Дементиева удържа, макар и трудно, своето подаване и това й вдъхна увереност. Рускинята проби по-малката от сестрите Уилямс и поведе с 2:0. Това обаче не притесни кой знае колко американката и тя върна пробива, а при 3:3 отново спечели подаването на съперничката си.

Олимпийската шампионка от Игрите в Пекин обаче не се предаде и веднага изравни резултата - 4:4. Обратите в мача не приключиха тук. С безпощаден завършващ удар от бекхенд Серина Уилямс проби за 5:4 иси спечели възможността да сервира за място на финала. Уилямс бе безмилостна в десетия гейм на втория сет и не даде шанс на Дементиева.