В първия двубой между носители на титли от Големия шлем на Откритото първенство на Австралия Анди Родик победи Марат Сафин със 7:6 (2), 2:6, 6:4, 7:6 (2) и се класира на осминафинал. Американецът завърши с 14 аса и 47 печеливши удара. Руснакът, който е шампион от Мелбърн'05, отвърна на огъня с 22 аса и 51 уинъра, но при решителните точки, правеше повече грешки от Родик. Анди заби и най-силния сервис до момента на турнира - 230 км/ч.

Следващият съперник на американеца е Марио Анчич от Хърватия, който отнесе словака Доминик Хръбати с 6:3, 6:2, 6:1.

Тенисист №1 в света Роджър Федерер от Швейцария също очаквано се класира за осминафиналите при мъжете на Откритото първенство на Австралия по тенис.

В мач от третия кръг на надпреварата защитаващият титлата си тенисист победи поставеният под №25 в схемата руснак Михаил Южни с 6:3, 6:3, 7:6.

Мачът продължи два часа и четири минути, като 24-годишният руски тенисист бе най-равностоен в третия сет, продължил 53 минути, като в тайбрека Южни спаси три мачпойнта.

Двамата тенисисти си размениха по 7 директни точки от начален удар. Направиха и по една двойна грешка. Федерер направи 33 непредизвикани грешки срещу 27 за съперника му. Швейцарският номер 1 в света се нервира на няколко пъти, което не е характерно за неговото поведение на корта.

Роджър направи доста грешки от бекхенд, като очевидно експериментираше с този удар и го настройваше за по-сериозните си следващи съперници.

Следващият съперник на поставеният под №1 в схемата швейцарец е сръбският тенисист Новак Джокович.

В третия кръг поставеният под №14 в схемата Джокович победи Данай Удомчоке от Тайланд с 6:3, 6:4, 5:7, 6:1.

Във френското дерби Ришар Гаске се наложи над Гаел Монфис с 6:0, 4:6, 7:5, 6:3. Гаске допусна известно отпускане само във втория сет, докато Монфис не успя да покаже и половината от играта, с която елиминира Багдатис.