Поставената под номер едно в основната схема при жените Мария Шарапова стигна до изключително трудна и драматична победа над Камий Пен в мач от първия кръг на Откритото първенство на Австралия, продължил близо 3 часа. Невероятна жега и температура граничеща с 40-те градуса измъчиха рускинята, която все пак продължи и във втория кръг ще срещне сънародничката си Анастасия Радионова.

Очаквано мачът започна под диктовката на Шарапова и тя проби съперничката си още при първата възможност. Постепенно обаче французойката навлезе в мача, но не успя да постигне нищо съществено през този първи сет и отстъпи с 3:6. Втория сет обаче Пен се активизира още повече, достигайки невероятните 96 процента успешен първи сервис. От другата страна Шарапова правеше грешка след грешка и логично Пен взе втория сет с 6:4.

Преди началото на финалния сет Шарапова взе 10 минутна почивка и се завърна на корта преобразена. Рускинята вдигна темпото и бързо спечели 5 поредни гейма. И точно когато всички очакваха Шарапова да довърши съперничката си, нещата отново се обърнаха в полза на Пен и тя от своя страна спечели 5 гейма подред.

В следващите геймове Шарапова изпусна три мачпойнта, като при 6:5 в нейна полза поиска лекарска помощ, изпитвайки болки в стомаха. Възползвайки се от затруднената мобилност на рускинята, Пен успя да я пробие и да дръпне със 7:6. Шарапова обаче за пореден път доказа шампионския си характер - върна пробива, след което поведе с 8:7 и в крайна сметка достигна до една от най-измъчените си победи с 9:7 в третия сет.

"Определено това бе един от най-тежките мачове, които съм играла. Условията не бяха от най-приятните, а в средата на втория сет почувствах дразнене в стомаха, което се засили с навлизането във финалната фаза на двубоя. Може би е от многото вода, която пих по време на срещата. Засега не знам дали е нещо сериозно. Трябва да се консултирам с лекар, за да преценя. Надявам се да съм готова за следващия кръг", заяви Шарапова в интервю веднага след епичната и битка с Камий Пен.

Адската горещина накара организаторите да вземат решение да прекратят всички мачове на открито, докато температурите не започнат да спадат и условията за игра не се подобрят. Така всички мачове, които вече бяха стартирали на кортовете в Мелбърн бяха завършени, но нови не започнаха. Тенис продължи да се играе само на "Род Лейвър Арина" и "Водафоун Арина", които разполагат с подвижен покрив. След това бе взето решение да се възобонови играта от 9 часа българско време, но не е ясно дали ще има време за мача на Цветана Пиронкова срещу Акико Моригами, който беше преместен от 21-и на 14-и корт в "Мелбърн парк".

Трикратната шампионка от Откритото първенство на Австралия Мартина Хингисс лекота преодоля Натали Деши (Франция) с 6:0, 6:2. Швейцарката даде първия гейм на съперничката си чак след 6:0 и 1:0. Мачът завърши с двойна грешка на Деши.

Полуфиналистката от 2006 г. Ким Клайстерс проведе наказателна акция срещу Василиса Бардина от Русия. Белгийката размаза съперничката си с 6:0, 6:0 за 42 минути, като й позволи да вземе едва 15 точки.

Клайстерс, която играе вероятно последния си Australian Open, очаква съперничката си във втория кръг от двубоя на Пиронкова.