С нов рекорд завърши шестото издание на щафетния маратон "София Екиден Маратон", който се проведе из централните улици на столицата ни и със старт и финал пред Националния стадион "Васил Левски".

Миналогодишните шампиони "Маратон Пловдив" триумфираха за втори пореден път с най-добро постижение за състезанието. Със силно подкрепление от румънски бегачи отборът на Николай Начев, Йосеф Сбаи, Алекс Василев, Стефан Гаврил, Роберт Некула и Мариус Йонеску финишира за 2.09:16 часа. Рекордът на софийския Екиден беше пак на "Маратон Пловдив", но не в същия състав - 2.11:36 часа. Второто място завоюваха бегачите на SLS Dream Team - 2.10:09 часа. Трети финишираха The Dream team Ц 2.26:15 часа.

Освен общо класиране състезанието имаше отделно класиране за щафети мъже, щафети жени, корпоративни щафети, смесени щафети, свободно смесена щафета и държавни структури. В надпреварата се включиха и много спортисти, носещи успехи за България в други спортове, като сноубордиста Радослав Янков и биатлониста Красимир Анев и други. Състезанието Екиден е единствено по рода си в България.

Атлетите са обединени в отбори от по шестима души, които изминават класическата дистанция от 42.195 км. Бегачите са разпределени на шест поста (5 км+10 км+5 км+10 км+5 км+7.195 км = 42.195 км). Ежегодно събитието се провежда в чест на националния празник - Съединението на Княжество България и Източна Румелия, за което символизира и щафетното бягане.

През тази година състезание отново беше под патронажа на посолството на Япония. Именно от Азия идва името "Екиден", което е комбинация от думите "пункт"а и "предаване". За първи път щафетен маратон се провежда в Япония.