Митко Ценов подобри 45-годишния рекорд в бягането на 3000 метра стипълчейз при мъжете. Това стана на турнира в Уелва (Исп). Българинът финишира четвърти с време 8:20.87. С бягането си вчера възпитаникът на Йоло Николов свали и с близо 7 секунди своя личен рекорд, който беше 8:27.09 мин от 2013 г.

Досегашният национален рекорд от 8:25.02 мин принадлежеше на Михаил Желев поставен през 1969 г. Тогава той става и европейски шампион от първенството на континента в Атина. Михаил Желев предрече рекорд на Ценов. През пролетта той каза на Митко, че 45 години стигат да бъде рекордьор.

С постижението си Ценов се изкачи на четвърто място в европейската ранглиста за сезона. Водач е полякът Кристиян Залевски с 8:16.20 мин, следван от испанците Виктор Гарсиа с 8:17.40 мин и Себастиан Мартос Роа с 8:18.31 мин. Гарсиа спечели бягането в Уелва вчера с 8:18.17 мин, а Роа завърши втори с 8:18.31 мин. Преди Ценов завърши и кениецът Клемент Кембой с 8:20.42 мин.

Пред BGathletic.com Ценов сподели: „Бягането ми вървеше през цялото време супер. Минах на 2 км за 5:38 км и знаех, че ще бия рекорда. Но мислех само за финала, заяви за BGathletic.com Ценов. - Пейсмейкърът свърши чудесна работа, бях се хванал плътно с чернокожите бегачи. Последният километър успях да доразвия бягането си. Но направих едно - застанах на старта и дадох всичко от себе си. Целта ми беше да атакувам рекорда тук, в Уелва. В Мароко миналата седмица беше само пробно бягане. Радвам се, че изпълних това, което искам - да празнувам на рождения си ден и този рекорд. След като рекордът вече е факт, целите ми са да доразвия резултата си до към 8:15 мин. И ще се боря за медал на европейското първенство в Цюрих.”