Представянето на българските атлети на 17-ото световно първенство по лека атлетика в Доха (Катар) премина под знака на чаровното присъствие на неостаряващата Ивет Лалова-Колио.

Лекоатлетите на САЩ оглавиха класиранията по медали и точки на Световното първенство в Доха

Американците грабнаха 14 златни медали и завършиха с 310 точки

Спринтьорката за пореден път доказа, че е част от елита в най-конкурентните и атрактивни дисциплини и зае седмо място във финала на 200 метра. Те пожертва участието си в другата си коронна дисциплина 100 метра, където със сигурност щеше да достигне до полуфинал, а защо не и да попадне сред най-силните.

Ивет ще бяга на игрите в Токио 2020, като ще се изяви на Олимпиада 16 години след първото си участие в Атина през 2004 година.

Мирела Демирева беше голямата ни надежда за медал, но не можа да разгърне потенциала си на финала, където остана на десето място с посредствения за нея резултат от 1.89 метър. Тя сподели, че за нея е много важно, че е здрава.

Лошата новина за българката е, че нивото в дамския скок на височина се вдигна много. Два метра вече не са достатъчни за медал, а първите две скочиха по 2.04 метра и показаха потенциал за нещо повече.

Снимка 446553

Представянето на двете ни състезателки в тройния скок остана малко незабелязано. Габриела Петрова завърши на 16-о място с 13.98 метра, но не ѝ достигнаха 14 сантиметра за място във финала. За Александра Начева остана опита от участие на такъв форум. Тя видимо не беше готова и се класира на последното 26-о място.

На 100 метра Ина Евтимова получи специална покана без да има покрит норматив и завърши на 41-а позиция. В тласкането на гюлле Радослава Мавродиева имаше добри изходни позиции, но не можа да се състезава в Доха поради контузия.

Снимка 446554

При мъжете имахме само двама представители. Тихомир Иванов скочи 2.26 метра от трети опит, а финалът се затвори от преодолелите същата височина от първи опит и недопуснали грешки преди това.

Иванов остана 16-и в крайното класиране. Но нивото в мъжкия финала, както и при дамите, беше изключително високо.

Георги Цонов остана 21-и на троен скок. Той направи един сносен опит на 16.61 метра, което беше много далече от класиране за финал.

Така България завърши без медал с 2 точки. За сега имаме две квоти за Токио - на Ивет Лалова-Колио и Мирела Демирева. Стандартите за Олимпиадата са по-високи, защото списъкът на участниците ще бъде по-малък.