Божидар Саръбоюков и Пламена Миткова отново са призьорите в анкетата на списание "Атлетика" като "Атлет и Атлетка на 2025-а" година. Списанието организира допитването за 28-и път, а Миткова става първата атлетка, която печели вота за четвърта поредна година.

През 2025-а година Саръбоюков стана европейски шампион на скок дължина за мъже в зала в Апелдоорн, Нидерландия - успех за мъжката ни атлетика, който не бе постиган от 25 години. Въпреки контузия в началото на лятото състезателят на Хеброс Харманли направи блестящ сезон със сребърен медал на европейския шампионат за младежи под 23 години в Берген, Норвегия и пето място на Световното първенство в Токио, Япония.

Саръбоюков добави към успехите си през 2025-а балканска титла в зала и сребърен медал на балканския шампионат на открито, както и титли на България на скок дължина и троен скок. Възпитанкът на треньора Димитър Карамфилов регистрира 13 състезания с резултати над 8 метра, а в девет от тях записа опити над 8,10.

Иван Пешев обсъди бъдещето на атлетиката с новия председател

Иван Пешев обсъди бъдещето на атлетиката с новия председател

Повече подробности

Пламена Миткова бе в топ форма през зимния сезон с шесто място на еврошампионата в зала в Апелдоорн, Нидерландия и четвърта позиция на Световното първенство в зала в Нанджин, Китай. Състезателката на Локомотив Пловдив зае и трето място на Европейското отборно първенство в Марибор, Словения. Миткова показа бързината си, като оглави българската ранглиста на 60 м в зала.

Под ръководството на наставника си Ивайло Русенов пловдивчанката скочи 13 пъти над 6,40 през 2025-а и записа седмо място на европейското първенство за девойки под 23 години в Берген, Норвегия, както и участие в квалификациите на Световния шампионат в Токио, Япония.

При мъжете подгласници на Божидар Саръбоюков са вицешампионът на Европа на троен скок за младежи под 23 години Лъчезар Вълчев и финалистът на 100 м от този еврошампионат Никола Караманолов, а атлетът на 2024-а година Тихомир Иванов (скок височина) е на пета позиция.

При жените съотборничката на Пламена Миткова - Габриела Петрова (троен скок) е нейна подгласничка, като тя два пъти е печелила анкетата за "Атлет на България". Челната петица при дамите се оформя от още три пловдивчанки балкански шампионки за девойки - Радина Величкова (60 м и 100 м), Ива Деливерска (100 м с препятствия) и Сияна Бръмбарова (скок дължина).