Осминафиналната фаза в турнира за Купата на Африка стартира с огромна изненада. Един от фаворитите за трофея - Мароко напусна надпреварата след драма с дузпи срещу Бенин.

Нигерия победи Гвинея и е на 1/8-финал за Купата на африканските нации

В група А Уганда и Зимбабве завършиха 1:1

В редовното време срещата завърши 1:1, като символичните гости поведоха чрез Адилеху в 53-ата минута. Мароканците все пак се върнаха в мача, когато Ен Несири изравни. Уникален шанс да прати своите на четвъртфинал имаше звездата на Аякс Хаким Зиех, който трябваше да изпълни дузпа дълбоко в добавеното време. За свой ужас обаче, плеймейкърът удари страничната греда и мачът влезе в продължения.

Снимка 432644

Източник: EPA/БГНЕС

Всичко това явно притесни селекцията на Ерве Ренар, която дори с човек по-малко от 97-ата минута не съумя да стигне до победата и така всичко трябваше да бъде решено след изпълнението на дузпи.

При тях мерникът на футболистите на Бенин беше максимално акуратен, докато фатални пропуски от бялата точка за Мароко направиха Буфал и Ен Несири.

По-късно през същата вечер, Сенегал не допусна сюрприз и очаквано се класира за четвъртфинал след минимален успех над Уганда с 1:0. Макар и отново демонстрирали отлична тактическа дисциплина, угандийците рухнаха в 15-ата минута, когато важното попадение за своята родина отбеляза Садио Мане.

Снимка 432645

Звездата на Ливърпул можеше да удвои и преднината на Сенегал и в 61-ата минута, но тогава пропусна дузпа.