Бившият президент на Спартак (Варна) и футболен мениджър - Николай Ишков даде интервю за Topsport.bg. Актьорът и продуцент коментира не особено ясната и задоволителна ситуация в грандовете на българския клубен футбол Левски и ЦСКА, като посочи и основната причина, довела до слизането от подиума на „сини" и „червени".

Николай Ишков стана популярен в България основно с дейността си в сферата на футбола. Той управлява успешно Спартак в продължение на 11 години - от сезон 1994/1995 г. По негово време варненският тим изигра най-много международни мачове в историята си. За 5 месеца клубът бе воден и от треньор №1 на България за XX век Димитър Пенев. Голямата страст и хоби на Ишков обаче си остава киното. Варненецът завършва НАТФИЗ със специалност актьорско майсторство за куклен театър през 1987 г.

Ето и коментара за родната футболна действителност на г-н Ишков, който в момента е посветил цялото си време на актьорската професия:

„За съжаление за пореден път гледаме Мондиала само по телевизията. Като национален отбор по футбол имахме своя пик, своя връх в историята си, но със сигурност ще бъде трудно нещо подобно да се повтори. Не са малко представителните тимове, които по подобен начин са изживели върховен момент, след което отстъпват сцената на останалите. Така беше и с една Унгария, да речем, която в средата на миналия век имаше своите безценни спомени, след което замря - в национален, а и в клубен футболен смисъл на думата. Проблясък за нас в тази насока сега е отборът ни до 19 години, който се класира на Европейско първенство. Това със сигурност означава нещо. Нещо положително, един светъл лъч. Направихме няколко доста добри мача, като демонстрирахме самочувствие и характер. Разполагаме с таланти, дано се развият по правилния начин.

Да, може да се каже, че до известна степен проблемите в приетите по традиция за грандове ЦСКА и Левски спомагат за дестабилизирането националния ни отбор. Финансовото "разклащане" сред „сини" и „червени" не може да не повлияе негативно на двата отбора. Трябва да има праволинейност в управлението и в структурирането на един такъв тим. Както е в Лудогорец, да речем. Но те наистина са готови на всичко, за да пробият в Шампионската лига и не се свенят да го показват. Те просто са в различна стратосфера. В Левски и ЦСКА има по няколко милиона фена и всички искат съставът им да е номер едно. Основните фигури в клубовете си дават сметка за това и в един момент се стига до интриги, сплетни, от които няма никаква нужда. Това е един от проблемите - че всеки в тези два отбора иска да вее знамето на Райна Княгиня. Всеки иска да е лидер. Не си спомням кога Левски за последно бе толкова зле. Но може би пък процесът с изместването на центъра на футбола ни към провинцията е нормален и очакван", коментира Ишков.

"В нашата футболна реалност няма как да не натежи и това, че пазарът ни е смехотворен. Трудно е да бъде лансиран в чужбина един стабилен футболист, а пък самите родни кубове искат ако може всеки идващ да е свободен агент. Това се случва доста рядко. Не може да се разчита само на подобен късмет. Лично аз имах такъв шанс с идването в Черноморец на Жужу и последвалата продажба на състезателя, но повтарям, че това е рядкост. Така беше и с Бербатов - той и агентът му имаха страхотен късмет и шанс с трансфера в Леверкузен. След това вече бе просто въпрос на стечение на обстоятелствата. Димитър имаше нужда от подобен развой на събитията, за да докаже, че наистина си заслужава приказките и овациите на публиката. И той го направи. Не мисля обаче, че след него, Стилиян и Мартин разполагаме с други такива сериозни проблясъци, а не зная и дали ще имаме скоро. Дано бъдещето ме опровергае", завърши футболният агент.