Отборът на ЦСКА започна по отличен начин пролетния дял в Първа лига. "Червените" спечелиха директната битка за третото място с Черно море, триумфирайки насред градския стадион в Каварна с 2:0. Случилото се днес има лека доза и историческо значение, тъй като столичния гранд печели шампионатно гостуване на "моряците" за първи път от цели 8 години.

Селекцията на Стамен Белчев нанесе своя удар в заключителните минути на дербито, когато с две попадения блесна новият лидер на "армейската" формация - Руи Педро. Португалецът се разписа в 85-ата и 91-ата минута.

Черно море - ЦСКА 0:2 (Развой на срещата по минути)

Руи Педро блести с две попадения за "червените"

По този начин ЦСКА събра актив от 38 точки, като той позволява да бъде доближен,на вече само пет пункта втория Левски, който вчера допусна сензационно поражение от Пирин. Черно море пък остава твърдо на четвъртата позиция с 32 точки.

Сякаш стартирали с идея повече активност, футболистите на ЦСКА стигнаха до своето първо голово положение в мача след само 4 минути игра. Руи Педро демонстрира отличен поглед върху събитията на терена, продължавайки към намиращия се на крилото Кубемба. Нападателят показа завидна скорост въпреки високия си ръст и светкавично продължи с успореден пас към връхлитащия Густаво Кулма. С отлична намеса обаче тук изпъкна младият бранител на Черно море - Мартин Костадинов, който протегна крак в решителния момент и обърка чудесната комбинация на софийския съперник.

Снимка 279265

Черно море напомни за своята класа в 15-ата минута, когато хубав индивидуален рейд на Борислав Балдийски завърши с центриране към далечната греда за Бакари. Испанецът с гамбийски корени вече виждаше как бележи в мрежата на ЦСКА, но в последния момент пред него застана капитанът на софиянци - Антон Недялков, който хладнокръвно изчисти в корнер.

Гонзо: Съжалявам за загубата от ЦСКА

Гонзо: Съжалявам!

"Беше ясно, че който вкара първи гол, той ще победи"

Лагерът на домакините имаше за какво да съжалява в 25-ата минута, когато перфектна атака на домакините сякаш трябваше да приключи с попадение. Бакари демонстрира мощната си физика и успя да се пребори за една висока топка с недостатъчно ориентираните Бодуров и Рафа Перез. По този начин стрелецът отвори свободно пространство за спринтиращия Балджийски. Озовал се на отлична позиция, юношата на Левски стреля разочароващо в аут.

Снимка 279270

Сериозно неразбирателство между Георги Китанов и Антон Недялков без малко не доведе до голова опасност пред "червената" врата в 30-ата минута. Опиталият се хитро да открадне топката обаче Иван Коконов се удари челно в стража на ЦСКА и се наложи да му бъде оказвана лекарска помощ.

Малко преди почивката ЦСКА имаше изгодна възможност да нанесе сериозен удар по своя съперник. Всичко започна от една открадната топка в центъра от Бумал, който след кратък пробив подаде към Кулма, последва кратко меле, след което шанс за изстрел получи нападателят Кубемба, пратил коженото кълбо право в тялото на бранител на варненци.

Снимка 279268

Подновяването на играта започна със сериозно напрежение по оста Кулма-Сашо Цветков. Колумбиецът, видимо ядосан от един несполучлив свой финт, удари без топка халфа на Черно море, което вбеси до краен предел целия треньорски щаб на домакините. Поисканият червен картон от съдията Стоянов така и не стана факт, но все пак крилото на ЦСКА получи официално предупреждение.

Стамен Белчев: ЦСКА може още много повече

Белчев: Отборът може още много повече

"Победата над Черно море е плод на много работа"

В 51-ата минута Руи Педро не съумя да продължи головата си серия с екипа на "червените" пропускайки най-доброто положение за своите до този момент. Макар и комично, Кубемба се пребори за висока топка и подаде към Арсенио Нунеш .Оттам коженото кълбо се придвижи до гореспоменатия Педро, който между Станчев и Костадинов отправи слаб изстрел, спасен в крайна сметка с лекота от стража Шром.

Снимка 279267

Добрите мигове за ЦСКА продължиха и малко по-късно само късметът спаси Черно море от попадение. Войтех Шром се намираше малко пред своята голлиния, което без малко не му костваше и попадение в неговата мрежа. Арсенио Нунеш пробва изстрел от средна дистанция, който след лек рикошет се снижи застрашително към опразнената врата на варненци. В крайна сметка топката премина малко над горната греда.

Хитрите извеждащи подавания на Руи Педро пък затрудняваха доста централните защитници на Черно море. При едно от тях, в 64-ата минута, Арсенио Нунеш остана сам срещу Шром, но опитът му за прехвърляне се обрече на тотален провал.

Иван Коконов: Показахме, че не се страхуваме от ЦСКА

Халф на Черно море не може да си обясни загубата от ЦСКА

"След 80-ата минута няма отбор, който да не се изтощи малко"

Логичното все пак се случи и ЦСКА заслужено стигна до попадение. Пет минути преди края, резервата Кирил Десподов овладя топката по десния фланг и навлезе опасно в наказателното поле на Черно море. Последва остър пас в коридор към връхлитащия Руи Педро, който от движение опъна мрежата на Войтех Шром.

Хвърлили се в неспирни атаки, за да спечелят поне точката, "моряците" на Гонзо бяха наказани и с втори гол секунди след края на редовното време. Той отново беше дело на вездесъщия вече Руи Педро. Асистенцията беше дело на носещия капитанската лента днес - Антон Недялков.

Снимка 279264

В следващия кръг на ЦСКА предстои ново тежко гостуване. Този път на пътя на "армейците" ще застане Берое, а мачът е на 25.02 от 15:00 часа. Черно море пък ще търси трите точки при визитата си на Славия, ден по-късно от 12:30 часа.