Един от големите фаворити за титлата през този сезон - ЦСКА започна с грешна стъпка новия сезон в Първа лига. "Червените" стигнаха само до равенство (1:1) при визитата си на Славия. Селекцията на Стамен Белчев държеше столичното дерби под контрол, но миг невнимание в отбрана ги лиши от така ценните три точки.

А всичко започна повече от добре за гостите. Фернандо Каранга отбеляза в 27-ата минута, след като с глава препарира стража на съперника. Вечерта обаче завърши зле за бразилеца, тъй като се контузи и бе заменен принудително в средата на второто полувреме.

ЦСКА продължи да пропуска положения с лека ръка и в крайна сметка "подари" точката на съперника си. В 63-ата минута Бодуров закъсня при извеждащ пас за Ивайло Димитров, който от перфектна позиция преодоля Китанов.

Славия - ЦСКА 1:1 (Развой на срещата по минути)

Изненада на "Васил Левски"

До края "армейците" опитаха всичко, за да стигнат до успеха, но перфектен мач за Славия направи неостаряващият вратар - Георги Петков. С фрапантни пропуски пък се отчетоха Десподов, Пинто и Кристиян Малинов. Нещо повече - тимът от "Овча Купел" дори стигна и до пълен обрат, но гол на Йомов бе отменен поради засада.

Така ЦСКА не успя да набере необходимото самочувствие, седмица преди голямото дерби с Лудогорец на "Българска армия".

Снимка 304245

Въпреки очаквания за натиск още от първата минута, селекцията на Стамен Белчев изненада всички, подхождайки спокойно и без излишни рискове. Това може би дари с доза увереност съперниците им от Славия, които бяха на крачка от това да сторят нещо красиво още в началото. Георги Йомов демонстрира техника по крилото, след което центрира към нападателя Ивайло Димитров. Таранът обаче оправда прякора си и остана "на косъм" от това да реализира ефектно със задна ножица.

Петко Христов: Искам да се докажа във Фиорентина

Петко Христов: Още не знам дали ще подпиша с първия, или втория отбор на Фиорентина

"Мечтаех да изляза от България"

Отговорът на ЦСКА дойде след интересен удар на Давид Симао в 8-ата минута. Португалецът стреля на сляпо, с гръб към вратата, от точката на дузпата и само няколко метра го разделиха от това да накаже сюрпризирания Петков. Заети с обсадата пред вратата на Славия, ЦСКА позабрави за защитните си отговорности. Ивайло Димитров опита да завърши една бърза контраатака на домакините, но слабият му изстрел не затрудни по никакъв начин Китанов.

Първото реално голово положение за ЦСКА бе регистрирано в 21-ата минута, когато Фернандо Каранга намери по фантастичен начин включилия се от фланга Кевин Меркадо. От обещаваща позиция, еквадорецът отправи плътен шут, който облиза външната част на мрежата на славистите.

Снимка 304241

С течение на мача, ЦСКА умело вкара младите играчи на Славия в своя капан и резултатът от това бе факт в 27-ата минута. "Червените" откриха головата си сметка за новия сезон, след като Александър Георгиев центрира по фантастичен начин за намиращия се на дузпата Каранга. Бразилецът доминира физически над подхлъзналия се Стефан Велков и с глава препарира Гошо Петков за 0:1!

Въпреки получения гол, Славия продължи да има своите мигове пред вратата на ЦСКА. В 33-ата минута Бодуров и Чорбаджийски допуснаха Ивайло Димитров да се пребори за една висока топка и моментално да шутира от дистанция. Китанов не бе много сигурен при първата си намеса, но все пак закова коженото кълбо в своята прегръдка.

Златомир Загорчич: Доволен съм от точката, играхме срещу много силен отбор

Заги: Много обичам да работя с млади момчета

"Футболът трябва да се играе за удоволствие"

Положението за Славия можеше да стане още по-тежко в 33-ата минута, когато вторият гол в мрежата на "белите" изглеждаше сигурен. ЦСКА не спря да атакува през зоната на несигурния Теодорис и при поредния си пробив Кевин Меркадо остана сам срещу Петков. Капитанът на домакините обаче пусна десния си крак и изби в ъглов удар тази наглед невъзможна за спасяване топка.

Снимка 304246

Заключителните 60 секунди от първата част бяха белязани от няколко сериозни положения пред вратата на Славия. Първият шанс за удвояване се откри пред Каранга, който бе миг по-бавен от Стефан Велков и позволи на бранителя да изчисти в корнер. След неговото изпълнение с глава успя да играе Николай Бодуров, но Георги Петков парира ефектно с една ръка. При опита си за добавка, Десподов прати коженото кълбо високо над горната греда.

Вечерта за Стамен Белчев и неговия щаб рязко се влоши, след като в 55-ата минута трябваше да научи новината, че Фернандо Каранга е контузен и няма да продължи участието си в столичното дерби. Бразилецът пострада при единоборство в центъра и на негово място се наложи да влиза Кевин Кубемба.

Стамен Белев: Когато не се движиш правилно, няма как да ти се получи играта

Белчев: Първенството е маратон, дано в неговия край сме шампиони

"Лошото е, че изпускаме голови положения"

Появил се само преди минути, Кевин Кубемба набързо можеше да блесне с асистенция за своя тим. Африканецът се пусна по крилото, след което върна на дузпата за връхлитащия Десподов, който от перфектна позиция прати топката разочароващо в аут!

Снимка 304247

По подобие на първото полувреме, ЦСКА тотално отписа играта си в защита и бе жестоко наказан в 63-ата минута, когато малобройните фенове на Славия изпаднаха в делириум. Владислав Узунов осъществи едно фамозно подаване зад гърба на Бодуров към Ивайло Димитров, който този път запази хладнокръвие и под плонжа на Китанов възстанови паритета.

Изравнителното попадение сякаш дари славистите с криле и секунди по-късно вторият гол в мрежата на ЦСКА бе реалност. Радост обаче нямаше, тъй като страничният съдия отсъди засада на Георги Йомов. За решението си тъчрефера бе "награден" с цветущи псувни.

Обсадата на "бялата" врата ставаше все по-сериозна. Бетонът на Славия се пропука сериозно в 82-ата минута, когато централните защитници на домакините изпуснаха мъничкия Малинов. Резервата обаче направи по-трудното и от малкото вратарско поле прати топката над горната греда.

Снимка 304243

До последните секунди само чудото спаси Петков и компания. На два пъти прострелни пасове, успоредни на голлинията, така и не намираха свободен играч на ЦСКА, който да се превърне в герой за своя тим.

Каранга: Нищо ми няма, готов съм за Лудогорец

Каранга успокои "червените" фенове

"Ще бъда готов за мача с Лудогорец"

Георги Петков пък умело бавеше събитията във всяка възможна ситуация и така Славия, макар и неочаквано, се пребори мъжки за точката срещу ЦСКА. "Армейците" пък трябва да съжаляват за множеството си пропуски, които ги възпряха от успешен старт на кампанията им.

Снимка 304244

След седмица на ЦСКА предстои голямо дерби с Лудогорец, което ще се играе на стадион "Българска армия" от 21:00 часа. Ден по-късно Славия приема Ботев в едно от най-старите футболни съперничества в историята първенството ни.