Отборът на Левски отново се върна на победния път. Селекцията на Делио Роси постигна много важен успех при гостуването си на Черно море с 3:2. Дербито на "Тича" бе белязано от изключителна драма, пет гола и един червен картон.

Триумфът в "синьо" спомогна на столичани да съберат 49 точки, с които дръпнаха с 8 пункта на афиширалия амбиции да ги бутне от "бронзовото" място тим на Берое. Черно море пък продължава да бъде на 5 точки дистанция от жадуваната позиция в Топ 6.

Черно море - Левски 2:3 (Развой на срещата по минути)

Страхотен мач във Варна

Как се разви срещата? Левски поведе 21-ата минута, след като точен за своите се оказа Антонио Вутов. Черно море реагира мигновено и изравни чрез Ради Василев. До почивката преднината отново беше за софиянци, след като дебютен гол вкара Паулиньо. В 53-ата минута гостите останаха с човек по-малко след директен червен картон на Вутов. Това обаче не попречи на вековниците да вкарат и трети гол чрез Яблонски. До края Черно море имаше сили да върне един гол чрез Василев, но не и да се добере до равенството.

Снимка 344060

Всичко започна с амбицирано начало от страна на домакините. Селекцията на Илиан Илиев притисна своя съперник дълбоко в неговата половина, като на няколко пъти се създаде напрежение в "синьото" поле. До удар или опасност пред Николай Кръстев обаче така и не се стигна.

Начало на "синята" промяна сякаш се загатна в 7-ата минута, когато след атака с по едно докосване, Роман Прохазка имаше възможността да отправи шут от средна дистанция, който бе спасен с лекота от вратаря на Черно море.

Делио Роси: Днес бяхме различен отбор, имаше дузпа за нас

"Черно море ни постави под напрежение"

В 13-ата минута гостите от София бяха много близо до това да отбележат първия гол в мача. Милош Цветкович сътвори един от обичайните си пробиви по крилото, който завърши с нещо средно между удар и центриране. Случилото се изненада вратаря Макенджиев, който не се намеси никак добре. Големият печеливш от ситуацията сякаш щеше да се окаже Ривалдиньо, който само трябваше да добута топката в опразнената врата. В решителния миг обаче Даниел Димов от Черно море протегна крак и спаси своите от най-лошото.

Снимка 344067

Източник: EPA/БГНЕС

Устремът на столичани продължи и малко по-късно селекцията на Делио Роси остана недоволна от съдийско решение. Футболистите в синьо поискаха дузпа заради игра с ръка на Радослав Василев. Броженията им обаче не бяха уважени от уверения в своето решение Станислав Тодоров.

Логично с оглед случващото се на терена, отборът на Левски стигна до така жадувания гол преднина. Роман Прохазка комбинира с Вутов. Играчът с №8 размина двама играчи на съперника, след което напредна няколко метра с топка в крака и отправи неспасяем изстрел за Благой Макенджиев. Головият шут не можеше да бъде спрян дори и от малко закъснелия шпагат на Зехиров. Малко след радостния миг, Вутов притича до резервната скамейка на "сините", където се прегърна със Станислав Костов и Иван Горанов.

Снимка 344066

И докато съперникът все още тържествуваше, Черно море съумя да изравни по възможно най-бързия начин. Още в следващата атака, дълга топка от Хасани доведе до сериозно неразбирателство между Белаид и Яблонски. Последва пас на Огнянов за Ради Василев, който макар и по късметлийски начин успя да пречупи съпротивата на стража Кръстев.

Черно море беше много близо до пълния обрат в мача. Това се случи след точно 30 минути на "Тича", когато "зелено-белите" се възползваха от пореден подарък на Белаид. Всичко това позволи на Фенуш да комбинира с Мариян Огнянов, който стреля без особена подготовка. Топката бе спасена с тяло от позициониралия се по усет Кръстев.

Ради Василев: Не трябваше да допускаме трети гол

Ради Василев: Интригата беше жива до края на мача

"Заслужавахме поне точка"

Антонио Вутов определено беше играчът "под пара" за Левски. В 38-ата минута нападателят на "сините" блесна и с голова асистенция, чрез която резултатът стана 1:2 в полза на софиянци. Бившият младежки национал отправи перфектен извеждащ пас за Паулиньо. Бразилецът се възползва от своята бързина, надбяга Захиров и Цветков, и сам срещу Макенджиев реализира под плонжа на вратаря. Техничарят посвети попадението на своята бременна приятелка.

Снимка 344062

Подобно и на първата част, Черно море отново имаше началния натиск. В 50-ата минута индивидуална изява пробва Мехди Фенуш, който обаче не намери очертанията на вражеската врата.

Илиан Илиев: Допуснахме много леки голове срещу Левски

Илиан Илиев: Допуснахме много леки голове

"Опциите ни в атака са повече, отколкото в защита и това дава отражение на моменти"

Голям проблем връхлетя Левски в 53-ата минута, когато "сините" останаха с човек по-малко. Антонио Вутов беше провокиран от Илиас Хасани и миг по-късно го изрита без топка. Това беше видяно от главния съдия, който не се поколеба да изгони звездата на гостите.

Черно море можеше да изравни по фамозен начин в 63-ата минута. Атанас Зехиров центрира акуратно за Георги Илиев, а ветеранът отправи изстрел с предна ножица, който се насочваше към горния ляв ъгъл. В този момент обаче Николай Кръстев демонстрира уникален рефлекс и изби в корнер.

Снимка 344061

И докато все още всички се вълнуваха от ситуацията пред вратата на Левски, "сините" сякаш неусетно отбелязаха и трети гол в мрежата на своя съперник. Жорди Гомес центрира като по конец от фаул, Давид Яблонски се измъкна от своя персонален пазач и отблизо го разстреля с глава. Така чехът вкара своето попадение №8 от началото на сезона.

Георги Илиев: Над Черно море тегне някаква орисия

Капитанът на "моряците": Поредно разочарование за нас

"Левски използва по-добре положенията, които имаше"

Въпреки случващото се в мача, Черно море не се предаде. "Моряците" стигнаха до попадение в 75-ата минута, което гарантира драматични последни мигове от дербито на "Тича". Как се стигна до него? Резервата Дани Кики направи добро включване по крилото, след което центрира майсторски за Ради Василев. Бившият национал надскочи неориентирания за пореден път Белаид и с глава направи 2:3!

Паниката в лагера на Левски си каза думата и гостите набързо можеха да получат вече фатален трети гол. В 77-ата минута Атанас Зехиров се разходи между отбраната на столичани, но ударът му попадна в ръцете на Кръстев.

Снимка 344068

До края напрежението изцяло бе пред вратата на вековниците. Въпреки натиска на Черно море, Левски удържа и така макар и драматично, хората на Делио Роси се поздравиха с много важен успех на стадион "Тича".

В следващия кръг Левски домакинства на Етър. Двубоят е тази неделя от 17:30 часа. Ден по-рано на Черно море предстои нов тежък мач - гостуване на Лудогорец.