Отборът на Левски спечели голямото дерби срещу ЦСКА с 1:0. Двубоят на националния стадион беше белязан от много емоция и странни съдийски отсъждания.

Ключовите моменти в тази среща се случиха между 41-ата и 45-ата минути. Първи пресилен червен картон за символичните гости получи Едвин Джеси, а малко след това Стивън Перейра си наниза злощастен автогол след центриране на Паулиньо. И тук обаче критиките към главния арбитър могат да бъдат сериозни, тъй като той подмина непозволени действия на бразилския халф спрямо Иван Турицов.

"Бушон" с червен картон

Когато Любо Пенев беше прав

След паузата Левски можеше да удвои своята преднина, но с пропуски изпъкнаха Слави Костов и Мартин Райнов. ЦСКА пък даде две свидни жертви в столичното съперничество, след като терена с тежки контузии напуснаха Евандро и Николай Бодуров.

Така селекцията на Георги Дерменджиев, който дебютира с победа в дербито, вече е на втора позиция с равен точков актив като на ЦСКА. Вековниците обаче са с по-добри показатели от своя вечен враг. И двата тима пък изостават с пет пункта от намиращия се в криза първенец Лудогорец.

Снимка 408613

Мач №1 в българския футбол започна с по-активна игра от страна на символичните гости. Футболистите на ЦСКА се задържаха по-често в полето на левскарите, но опасно положение пред вратата на Михайлов така и не се състоя. Впечатление през първите минути направи и по-свободната игра, която позволяваше главният рефер Владимир Вълков.

Първата по-интересна ситуация в мача бе организирана от "армейците". В 7-ата минута Тиаго даде тласък на бърза контраатака, която се разви с пас към Едвин Джеси. Ганаецът шутира от границата на наказателното поле, но след рикошет и в крака на Иван Горанов, топката излезе в корнер.

Имаше ли червен картон на Едвин Джеси от ЦСКА? (ВИДЕО)

Ганаецът бе изгонен в края на първото полувреме

Дербито можеше да бъде белязано от емблематичен гол 60 секунди по-късно. Гореспоменатият Джеси реши да пробва нещо нестандартно и да стреля директно от ъглов удар. Николай Михайлов все пак внимаваше и с решителна намеса спаси своето реноме, и това на родния си клуб.

Макар Левски да имаше предимство във владението на топката, ЦСКА беше отборът, който имаше ново голово положение в 16-ата минута. Едвин Джеси напредна по фланга, след което опита да отправи диагонален изстрел. Топката се отклони от гонещия го Иван Горанов и се превърна в отличен пас за дебнещия Али Соу. Африканецът съумя да отправи шут от малък ъгъл, който за негова жалост беше париран майсторски от Михайлов.

Подобно на ситуацията в 16-ата минута, в 23-ата Али Соу отново се озова, макар и малко щастливо, на стрелкова позиция. Действията на тарана обаче рано бяха пресечени от Ники Михайлов, който затвори близкия си ъгъл и така "спомогна" за разочароващия удар на "червения" нападател в аут.

Снимка 408591

Отбраната на "сините" продължаваше да има проблеми с гореспоменатия и това ясно се видя след точно половин час на националния стадион. Дълго подаване за стрелеца свари неподготвено отбранителното каре на вековниците. Грешката обаче не бе наказана от бившия играч на Киево, който не намери очертанията на вратата.

Вижте хореографията на привържениците на ЦСКА на дербито

Сектор "Г" е почти пълен

Неприятна новина сполетя треньорския щаб на ЦСКА, когато в 37-ата минута Евандро се хвана за лявото бедро, а сълзите в очите му подсказаха, че няма да може да продължи тази среща. Така на негово място се появи сънародникът му Рафаел Енрике.

Снимка 408607

Напрежение между двете треньорски скамейки имаше в 41-ата минута, когато Едвин Джеси удари без топка Иван Горанов, а това отприщи сериозни брожения от страна на "сините". Изненадващо за всички, реферът Владимир Вълков реши да демонстрира излишна строгост, показвайки директен червен картон за ганаеца. Капитанът на Левски пък бе декориран само в жълто. Естествено, случилото се вбеси до краен предел Любослав Пенев и щаба на ЦСКА, което предвещаваше емоционално продължение на столичното дерби.

Снимка 408593

Ситуацията за "армейците" стана още по-деликатна, след като 120 секунди преди почивката, злощастен автогол ги остави догонващи в резултата. Паулиньо от Левски направи включване по крилото, след което центрира към далечната греда на Черниаускас. Там Слави Костов притесни максимално Стивън Перейра, който вместо да изчисти в корнер, насочи коженото кълбо неспасяемо в мрежата на сюрпризирания Черниаускас. И това положение обаче можеше да попадне в графата дискусионни, след като миг преди да направи головата си асистенция, Паулиньо действаше непозволено срещу Турицов, ала остана ненаказан от главния съдия.

Снимка 408595

Втората част можеше да започне по летящ начин за "сините". Давиде Мариани се възползва от грешка на Николай Бодуров и в един миг остана сам срещу Черниаускас. Литовецът се намеси решително и изби, но за негово нещастие, топката попадна в краката на Костов, стрелял веднага от дъгата. Последна преграда пред новото "синьо" попадение обаче се оказа Божидар Чорбаджийски, който изби от голлинията.

Левски - ЦСКА, на живо

Левски - ЦСКА 1:0 (Развой на срещата по минути)

"Червените" са с човек по-малко след ненужен червен картон на Джеси

Полувремето продължи да "предлага" по-изгодни голови положения за левскарите. Въпреки, че двойното им подаване беше леко комично , Мариани и Райнов разсякоха отбраната на ЦСКА в 63-ата, а последният дори получи възможността да стреля. Бившият играч на Берое обаче не притежаваше необходимата точност и разочарова със своето изпълнение.

Фен на Левски напръскал полицаи със спрей?

Има задържани преди дербито

Последвалите мигове от дербито бяха белязани от много напрежение и тежки единоборства. Очаквано с това "пристигнаха" и няколко на брой жълти картона и за двата тима.

Снимка 408606

ЦСКА можеше да се върне в мача четвърт час преди неговия завършек. Цветкович и Яблонски не се разбраха кой да хване "червения" капитан Бодуров, който се оказа непокрит на далечната греда. Българският национал отправи изстрел без подготовка, но топката премина покрай дясната греда.

Определено денят не бе никак късметлийски за "армейците", които трябваше да осъществят втора принудителна смяна. В 85-ата минута Николай Бодуров сякаш получи много сериозна травма на коляното, като се наложи да бъде заменен от младия Вальо Антов.

Дерменджиев: Не бива да се заблуждаваме от тази победа над ЦСКА, не искам химери

"Показахме характер", заяви треньорът на Левски

До края двата тима така и не създадоха опасно положение, като триумфът в това неделно дерби в крайна сметка бе обагрен в синьо.