Левски остана на върха в Първа лига и след 11-ия кръг на шампионата. Седмица след победата над ЦСКА, "сините" спечелиха още едно градско дерби - този път срещу натъжилия ги доста през последните години тим на Славия.

Вековниците постигнаха заслужен успех с 2:0, а над всички тази вечер бе централният нападател Станислав Костов, реализирал и двете попадения в мрежата на съперника. Селекцията на Славиша Стоянович можеше да се поздрави и с още по-изразителна победа, ала пропуски за своя тим направиха Жерсон Кабрал и Габриел Обертан.

Левски - Славия 2:0 (Развой на срещата по минути)

Станислав Костов реализира и двете попадения в дербито

Славия започна отлично този двубой, но така и не можа да постигне нов положителен резултат над опонентите от "Герена".

Левскарите подкрепиха Яблонски с транспарант

"Яблонски, с теб сме", издигнаха "сини" фенове по време на дербито със Славия

Следващият кръг се явява много важен за левскарите, които гостуват на Лудогорец в директна битка за първото място в Лигата. Битката в Разград е чак на 20 октомври, тъй като първо има пауза за националните отбори.

Снимка 382492

Откриващите мигове на този двубой донесоха цветущи епитети за главния съдия Драгомир Драганов. Човекът в черно бе напсуван сериозно от нападателя на Славия - Илиан Мицански, който добре смени посоката срещу Яблонски и след това падна малко пред наказателното поле на Левски. Нарушение обаче не последва и това отприщи яда към един от перспективните ни арбитри.

Активността на гостите можеше да бъде възнаградена с гол в 4-ата минута. При това какъв! Георги Йомов напредна по крилото, след което акуратно центрира за Мицански. Опитният стрелец бе оставен непокрит от Яблонски и Цветкович, като отигра ситуацията със задна ножица. За негово нещастие топката не намери очертанията на "синята" врата, иначе със сигурност щеше да матира сюрпризирания Полачек.

По-добрите мигове за Славия продължиха и доказателство за това беше пропускът на Андреа Христов. Бранителят се измъкна на първа греда при изсипана топка от Галин Иванов. Младежкият национал на България обаче прати коженото кълбо в аут.

Снимка 382487

Домакините отговориха на предизвикателството с добър шанс за Слави Костов в 8-ата минута. Висока топка прехвърли изнесената отбрана на Славия и по този начин изведе стрелеца сам срещу Стергиакис. Футболистът с №29 беше силно пресиран от гонещия го Гамаков, поради което реши да чукне с глава покрай вратаря. Гръцкият талант внимаваше и спаси с вещина.

Публиката на "Герена" не вярваше, че любимците им не водят с 1:0, след като за 60 секунди създадоха три чисти голови положения. Всичко започна след тежък изстрел от дистанция на Габриел Обертан, който с мъка бе спасен от Стергиакис. Топката бе догонена от Костов, който върна за връхлитащия Паулиньо. Бразилецът обаче в последния момент бе изпреварен от перфектно позиционирания Андреа Христов. При корнера пък прострелно подаване на Цветкович така и не бе засечено от трима играчи на домакините.

Подценяваният

Трудното за Станислав Костов тепърва предстои

С оглед последните събития на терена, логичното се случи в 27-ата минута, когато левскарите се пребориха за преднина от едно попадение. Голмайсторът на Първа лига - Станислав Костов продължи да бележи, като този път в негова жертва паднаха играчите на Славия. Нападателят пое топката с гръб към вратата, след което навлезе на скорост в полето на "белите". Макар и опитващи да го спрат, Карабельов, Гамаков и Христов само видяха как бившият играч на Пирин реализира между краката на Стергиакис.

Снимка 382485

До почивката Славия нямаше сериозни алтернативи, чрез които бързо да се върне в дербито. Всичко приключи с един авантюристичен изстрел на Мицански, не затруднил Полачек по никакъв начин.

Второто полувреме започна по възможно най-добрия начин за Левски - с втори гол. И отново в епицентъра на събитията бе Станислав Костов. Всичко започна с един от фирмените пробиви на Давид Яблонски в половината на съперника. И когато изглеждаше, че чехът ще бъде спрян, той хитро чукна между трима за Станислав Костов. Нападателят на Левски се промъкна между бранителите на Славия и с плътен шут не остави шанс на Стергиакис - 2:0!

Макар и доста напрегнати откъм тежки единоборства, сравнително началните минути на втората част можеха да донесат и трети гол за Левски. Жерсон Кабрал стреля тежко от пряк свободен удар в 59-ата, ала Стергиакис бе покрил добре своя ъгъл и отрази.

Снимка 382481

Вратарят на Славия спечели ново съревнование с крилото на Левски в 72-ата минута, когато изби в корнер негов втори качествен шут от фаул. След получения корнер, Давид Яблонски прати с глава топката малко над горната греда.

Героят на мача - Слави Костов пропусна да оформи своя хеттрик малко преди края. Всичко в тази ситуация свърши капитанът Иван Горанов, който проби по крилото, справи се с Марем и подаде за своя колега. Ударът на Костов обаче попадна право в обсега на Стергиакис.

Определено заветните мигове на дербито бяха доста тежки за Стергиакис, който в 84-ата отново сътвори страхотно спасяване. От много трудна позиция, той отрази насочен изстрел към далечния ъгъл на Кабрал. При добавката пък неточен бе Габриел Обертан.

Така Левски постигна своя девети успех от началото на сезона, с което остава едноличен лидер в родния шампионат.

Снимка 382488

В следващия кръг, насрочен след паузата за национални отбори, на Левски предстои голямо предизвикателство - гостуване на Лудогорец, което ще бъде и директна битка за първото място в Лигата. Славия пък приема намиращия се в сериозна игрова криза тим на Септември.