Отборът на Левски ще бъде последният български представител в квалификационните кръгове на Лига Европа. За трета поредна година, "сините" спечелиха решителния бараж за влизане в гореспоменатата надпревара. Тази вечер бронзовият медалист в Първа лига надигра финиширалия на седмо място тим на Етър с 1:0.

Важната среща не предложи много интересни мигове, като всичко бе решено в 71-ата минута. Тогава единственото попадение реализира Валери Божинов, който секунди по-рано беше влезнал като смяна на Станислав Костов.

Левски - Етър 1:0 (Развой на срещата по минути)

Валери Божинов се превърна в герой за "сините"

Така освен престижа на международните сблъсъци, Левски си изработи и близо 500 000 лева, които ще влезнат в касата на клуба от предстоящото му участие в Лига Европа.

Снимка 425882

"Синият" триумф се оказа последен за временния наставник Георги Тодоров, който предава щафетата на Петър Хубчев. Същото важи и за предводителя на Етър - Красимир Балъков, който пък от утре ще се насочи изцяло към ангажимента си като национален селекционер на България.

Левски започна срещата една идея по-агресивно, сякаш показвайки на своя опонент решителността си да спечели трети пореден бараж за участие в Лига Европа. Първоначалният натиск на "сините" обаче се изрази в коварно центриране на Иван Горанов в 5-ата минута, което беше изчистено от добре позиционирания на далечната греда Пламен Гълъбов.

Николай Михайлов постави под напрежение колегите си от Левски в 9-ата минута, когато Деян Иванов върна топката към него, ала лошото му изчистване без малко не сътвори огромен подарък за нападателите на Етър.

Снимка 425886

Селекцията на Георги Тодоров пробва да сюрпризира своя опонент със заучено положение от фаул в 16-ата минута. Давиде Мариани хитро върна назад за Живко Миланов, но опитният бранител не успя да прокара коженото кълбо между купа от защитаващи се играчи на Етър.

Първият точен изстрел в мача беше регистриран в 26-ата минута. Паулиньо напредна от крилото към центъра на терена и отправи шут от границата на наказателното поле, който попадна в "прегръдката" на Христо Иванов.

"Болярите" на Краси Балъков можеше да постигнат изключителна успеваемост, след като бяха близо до гола още при първия си корнер в половината на Левски. Венци Василев беше забравен от футболистите в "синьо", но изстрелът му с глава в 29-ата минута мина над горната греда.

Снимка 425885

До края на полувремето двата тима свалиха до критичния минимум темпото на игра и хилядите на стадион "Георги Аспарухов" дори не видяха удар към една от двете врати.

На почивката в лагера на Левски трябваше да се справят с вече обичаен за тях проблем. Централният бранител Деян Иванов явно не можеше да продължи важния мач и така на неговото място се появи Седрик Унтонджи.

Първата интересна ситуация след подновяването дойде пред вратата на гостите. Станислав Иванов и Слави Костов имаха леко неразбирателство кой от тях да отиграе получен пас в полето на търновци. В крайна сметка по-опитният от тях върна за Илия Юруков, ала хибридът му между шут и пас не свърши нищо полезно за неговия клуб.

Снимка 425883

Двата тима имаха момент на офанзивен порив в 62-ата минута. Първо поразен от него беше съставът на Левски. Илия Юруков пусна хитър пас за намиращия се в засада Слави Костов. Флагът на страничния съдия не бе вдигнат, което позволи на нападателя да стреля от малък ъгъл, право обаче в ръцете на покрилия своя периметър Христо Иванов. Етър моментално прехвърли събитията в полето на опонента си, където Дани Младенов закъсня със стотни от секундата, за да засече едно остро центриране от фланга на Батрович.

С настъпването на 70-ата минута треньорът на Левски - Георги Тодоров предприе очаквана смяна като пусна в игра Валери Божинов на мястото на Слави Костов. Нападателят с №86 едва ли си мечтаеше и за по-добро включване в мача, реализирайки секунди след появата си на терена. Всичко започна от добра комбинация по фланга между Стаси Иванов и Живко Миланов, която завърши с центриране на опитния защитник. Подаването му се оказа изключително акуратно и намери вклинилия се между защитниците на "болярите" Божинов. За бившия нападател на Ювентус пък остана най-лесното и отблизо наказа Христо Иванов с глава. Божигол отпразнува своето попадение изключително емоционално, показвайки с жестове, че неговото място е на "Герена"!

Снимка 425889

Емоцията в "синьо" бързо можеше да генерира и втори гол за домакините. Изключително близо до него беше Паулиньо, който стреля елегантно към далечния ъгъл на етърци. Коженото кълбо обаче мина на сантиметри от страничната греда.

Инкасираното попадение не сломи гостите, които се хвърлиха в търсенето на изравнителен гол. В 83-ата минута "виолетовите" бяха близо до постигането на тази своя цел, след като момчетата на Краси Балъков създадоха сериозна опасност в полето на Михайлов. Възможността да нанесе решителен удар имаше Иван Стоянов, но след рикошет в крак на "син" бранител, топката излезе в корнер.

Снимка 425884

Левскарското спокойствие можеше напълно да се възцари в 87-ата минута, когато Живко Миланов пробва късмета си от пряк свободен удар. На изпълнението му обаче липсваше съвсем малко точност.

До края Етър имаше още една добра възможност, но мощна бомба на Георги Сърмов не успя да прати този бараж в продължения.

Tака България има своя последен представител в задаващото се издание на Лига Европа за сезон 2019/20. Жребият ще се тегли на 19 юни. Мачовете от първия квалификационен кръг са на 11 и 18 юли.