Отборът на Левски най-сетне се поздрави с успех на "Герена" през 2019 година. Селекцията на Георги Тодоров се развихри срещу Черно море и надви "моряците" с категоричното 5:1. По този начин "сините" намалиха изоставането си от втория ЦСКА на 4 точки и в оставащите кръгове ще се опитат да изместят своя вечен съперник от "сребърната" позиция.

Левски реши всичко в днешната среща още до паузата. На почивката домакините вече водеха с 3:0 като тон за успеха даде дежурният голмайстор Слави Костов, а примера му последваха Паулиньо и Давиде Мариани. През втората част вековниците се отчетоха с две попадения. Първото от тях бе отново на Костов, който вече има цели 24 в Първа лига. Към края за кеф на публиката се разписа и младият талант Стаси Иванов. Честта за Черно море пък донякъде бе съхранена от почетния гол на Дани Кики в 86-ата минута.

Левски - Черно море 5:1 (Развой на срещата по минути)

"Синя" вихрушка на "Герена"

Срещата в София беше наблюдавана на живо от Станимир Стоилов, който беше в компанията на друга емблематична "синя" фигура Цанко Цветанов.

Снимка 422891

Гостите от Варна влязоха в този двубой далеч по-мотивирани и можеха да открият резултата след едва 38 секунди на "Герена". Мартин Минчев направи много силен пробив по крилото, който завърши с центриране към далечната греда за Аристоте Ндонгала. Африканецът обаче трябваше да се сърди единствено на себе си, тъй като закъсня със стотни от секундата и не засече на празна врата.

"Синята" отбрана явно не си беше взела поуки, тъй като в 13-ата минута Черно море, с атака като в началните секунди, отново беше много близо до гола. Мартин Минчев пак направи всичко необходимо, за да навърже няколко защитника на вековниците, а след това да центрира майсторски за забравения от Горанов Ндонгала. И този път обаче крилото не сполучи. При тази ситуация той все пак отправи удар с глава, но в аут.

И докато варненци атакуваха, Левски явно беше отборът, който бележеше. Селекцията на Георги Тодоров удари своя съперник още с първата си по-качествена атака. Намиращият се в отлична форма Станислав Иванов напредна по фланга, центрирайки много добре за Костов. Голмайсторът се вклини отлично между двамата централни бранители на "моряците" и отблизо наказа Китанов за 1:0.

Снимка 422895

Доброто настроение на "Герена" се възцари тотално в 18-ата, когато "сините" удвоиха своята преднина. Стаси Иванов върна малко назад за Илия Юруков, който прати висока топка в полето на Черно Море. Станислав Костов се размина с коженото кълбо, но за късмет на домакините то стигна до непокрития Паулиньо, който заради доброто си позициониране нямаше как да сгреши и вкара за 2:0!

Черно море можеше да се върне в мача към 26-ата минута, когато извеждащ пас на Ндонгала първоначално свари неподготвена отбраната на Левски. Това дари с мечтан коридор Дани Кики, но в мига, когато трябваше да отправи голов удар, в краката му с безупречен шпагат се хвърли Деян Иванов.

Снимка 422898

Левски продължи да наказва методично своя опонент. В 30-ата минута Паулиньо преодоля съперник много технично по фланга, след което центрира за Станислав Иванов. Крилото пробва да стреля от воле, но се провали тотално. Изненадващо дори и за него, отбилата се в крака му топка подлъга защитата на Черно море и достигна до връхлитащия от по-задна позиция Давиде Мариани, а швейцарецът с лекота стигна до своя гол №11 през сезона. Плеймейкърът обаче не бе много щастлив, а по-скоро се заяждаше с някой от своите колеги, като в опит да намали яростта му се включи Слави Костов, който го посъветва да поздрави аплодиращите го фенове, а не да търси разпрата с неидентифицирания му колега.

Полувремето можеше да завърши с четвърти гол за Левски. Нуно Рейш продължи отлично с глава след корнер за Хали Тиам. Сенегалецът реши да отиграва топката без подготовка и пробва да я вкара с вътрешната част на своята обувка. Този път "сините" нямаха късмет и техничното му изпълнение завърши с аут.

Слави Костов сериозно подгони рекорда на Гара Дембеле в 47-ата минута.Тогава нападателят получи подаване от Паулиньо, а след техничен финт покрай Китанов, националът на България покачи до 4:0. Така той вкара 24-ия си гол за Левски през кампанията, като само още три попадения му липсват за да се превърне в най-резултатния стрелец на клуба през новия век. Гореспоменатият Дембеле все още е рекордьор с 26.

Снимка 422894

Оттук насетне интензитетът на срещата рязко спадна, като двата тима, по различни причини, изгубиха интерес към събитията на "Герена".

Проблем налегна треньорския щаб на Левски в 75-ата минута. Централният бранител Деян Иванов отново не успя да довърши мач за "сините", след като получи поредна травма в своята професионална кариера. Така на терена се наложи да влиза сигурният напускащ Милош Цветкович, който принципно само запълва групата столичани за оставащите срещи от сезона.

Снимка 422893

Макар и намиращ се в отлична форма, младият талант на Левски - Станислав Иванов получи сериозна доза критики от Валери Божинов в 79-ата минута. В ситуация, когато крилото просто трябваше да комбинира с непокрития Божигол, той предпочете да стреля. Решението му се оказа грешно и доведе до искри на напрежение между него и колегата му с №86.

Левски сякаш достигна до втората си най-резултатна победа през този сезон, след като покачи до 5:0 в 83-ата минута. Паулиньо за пореден път осъществи успешен рейд по фланга, който завърши с центриране пред малкото вратарско поле. Изненадващо на тази позиция бе Станислав Иванов, който обаче сюрпризира с отличен отскок и с глава зарадва "сините" фенове за пети път.

Снимка 422897

"Моряците" все пак защитиха своята част, след като почетно за тях попадение падна в 86-ата минута. Мартин Минчев пласира отлична топка в полето на Левски. Иван Горанов забрави за дебнещия зад гърба му Дани Кики, който изведнъж се появи пред бившия капитан на "сините" и от въздуха реализира за крайното 1:5.

В следващия кръг на Левски предстои гостуване на устремения към титлата Лудогорец. Черно море пък приема Ботев (Пд), който през седмицата ще има финал за Купата на България.