Черно море победи Септември с 2:1 в първи плейофен двубой за определяне на местата от седмо до десето в крайното класиране на шампионата. Резултатът даде леко предимство на "моряците" преди реванша след шест дни в столицата.

Триумфът бе първи за варненци над този опонент в настоящата кампания. Като цяло, момчетата на Илиан Илиев заслужаваха своя успех, създавайки редица интересни положения пред вратата на септемврийци. Над всички днес отново бе ветеранът Георги Илиев. Капитанът на Черно море се разписа по веднъж в двете полувремена. Първо той бе точен след перфектно изпълнен фаул, а по-късно отбеляза и дузпа.

Черно море - Септември 2:1 (Развой на срещата по минути)

Класата на Георги Илиев реши днешния мач

Между неговите попадения, за гостите се разписа Мартин Тошев, получил задължаващо подаване от Боби Галчев. Септември завърши срещата с човек по-малко, след като Фабиано бе изгонен заради втори жълт картон.

Снимка 354741

Източник: Официален сайт на Черно море

В 11-ата минута Черно море направи първата крачка към активни офанзивни действия в този двубой. Монотонността на срещата бе разчупена от ветерана Георги Илиев, който отправи шут от средна дистанция, попаднал в обсега на стража Валентин Галев.

Лидерът на "моряците" бе замесен и в следващата интересна ситуация в полето на гостите. "Зелено-белите" получиха възможност да изпълнят пряк свободен удар от доста малък ъгъл. Георги Илиев отправи нещо средно между удар и подаване, което премина през купа от играчи и в крайна сметка се отклони в десния страничен стълб на септемврийци.

Тимът на Илиан Илиев продължаваше да упражнява сериозен натиск и в 19-ата минута Валентин Галев отново трябваше да се намесва. Този път след изстрел от границата на наказателното поле на Стефан Станчев. Миг по-рано пък младият Минчев не успя да засече въздушно подаване от Кононго.

Снимка 354745

Неочаквани проблеми сполетяха Николай Митов в 20-ата минута, след като стана ясно, че централният бранител Елтон е получил травма и трябва да бъде принудително заменен. Така до Васил Добрев заигра друг младок Петър Генчев.

Септември регистрира признаци на живот с настъпването на 27-ата минута, когато мощна бомба на Борис Галчев влизаше под горната греда, ако не беше блестящата намеса с една ръка на добрия му приятел Благой Макенджиев. Хората на Ники Митов се възползваха от временния си подем и имаха още един добър шанс пред вратата на Черно море. Мартин Тошев получи задължаващо центриране, което отигра с глава. Мерникът му обаче беше неточен и коженото кълбо излезе в аут.

И когато всички на стадиона мислеха, че полувремето ще завърши без попадения, домакините нанесоха своя удар. Живата легенда Георги Илиев за кой ли път демонстрира огромната си класа. Майсторът изпълни фаул до дъгата по брилянтен начин и препарира съперниковия вратар за 1:0. Попадението бе пето за Илиев през тази кампания в Първа лига.

Снимка 354744

Втората част можеше да започне по перфектен начин за варненци, след като центриране на Георги Илиев намери своя адресат - Ради Василев, но таранът не успя да насочи подобаващо топката в септемврийската мрежа.

Въпреки, че Черно море контролираше развитието на двубоя, миг невнимание в центъра на терена, доведе повече от скъпоценен гол за гостите от Септември. Борис Галчев видя сериозна пролука в отбраната на "моряците" и отправи страхотен извеждащ пас за Мартин Тошев. Звездата на столичани остана сам срещу Макенджиев и майсторски матира своя опонент за 1:1.

"Зелено-белите" набързо можеха да върнат преднината си, ако в 65-ата минута страхотно спасяване не бе направил Валентин Галев. Бившият играч на Локомотив (София) изби удар отблизо с глава на Радослав Василев.

Снимка 354743

Черно море продължи да пропуска изгодни положения с лека ръка. Доказателство за това беше и изпълнението на резервата Дани Кики. Бившият локомотивец получи подаване с глава от Ради Василев, но ударът му от перфектна позиция премина покрай дясната греда.

Интересно стана на "Тича" в 76-ата минута, когато гостите останаха с човек по-малко, а също така и получиха дузпа в тяхна вреда. Виновникът за всичко се казваше бразилецът Фабиано, който безумно игра с ръка в собственото си наказателно поле и бе наказан по възможно най-тежкия начин от съдията Волен Чинков и подсказалият му за ситуацията допълнителен асистент арбитър - Валентин Железов.

С отговорната задача, естествено, се нагърби Георги Илиев, който макар и да беше разгадан в кой ъгъл ще насочи своята дузпа, така и не бе възпрян от Валентин Галев.

Снимка 354742

До края интересни положения имаше и пред двете врати. Георги Илиев беше близо до това да оформи своя хеттрик, а изгодна ситуация за Септември пропиля Мирослав Будинов.

Ответният сблъсък между двата тима е след шест дни, като този път арена на битката ще бъде националният стадион "Васил Левски".