"Жълто-черната" част от Пловдив ликува! Ботев спечели гостуването си на Локомотив с 2:0 в едно от класическите дербита на Първа лига. Триумфът за "канарите" е още по-сладък, тъй като той ги изкачи и до четвъртото място във временното класиране.

Голямата звезда на "Лаута" тази вечер се казваше Тодор Неделев. Българският национал увековечи името си в историята на градското съперничество, след като първо асистира за гола с глава на Кристиан Димитров, а малко по-късно впечатли и с фамозно попадение от центъра, прехвърлило неприятно сюрпризирания Мартин Луков.

Балтанов: Получи се добър мач, стана дерби

"Фамозен гол на Тодор Неделев!"

Поражението остави Локомотив далеч от мечтаните места в Топ 6. Селекцията на Бруно Акрапович имаше доста възможности да обърне развоя на събитията в това дерби, но длъжници на тима се оказаха Анте Аралица и Посинкович.

Снимка 393332

Източник: botevplovdiv.bg

Дербито започна с обичайната за себе си емоция по трибуните. Двете агитки се постараха да направят хубава хореография, която имаше за цел да надъха максимално техните любимци. В лагера на Ботев имаха леки проблеми, тъй като на загрявката травма получи Йордан Минев. Ветеранът обаче стисна зъби и започна като титуляр за "жълто-черните".

Начало на опасностите в този мач даде капитанът на "канарите" - Лъчо Балтанов. Бившият играч на Левски получи доста пространство от отбраната на Локомотив и моментално отправи шут от средна дистанция, който майсторски бе отразен от Мартин Луков.

С това обаче напрежението пред вратата на "смърфовете" не приключи. Кратко меле притесни сериозно домакините след центриране от фаул на Неделев. Радослав Терзиев се оказа непокрит на далечната греда, ала не успя да намери някой от дебнещите си колеги на голлинията.

Дербито на Пловдив: Локомотив - Ботев 0:2 (Развой на срещата по минути)

Страхотен мач на "Лаута"

Макар и стартирали по-слабо, именно играчите на Бруно Акрапович бяха тези, които бяха много близо до гола в 21-ата минута. Анте Аралица изпъкна с миг на индивидуална класа, след като се справи с трима защитници на Ботев и излезе сам срещу Даниел Кайзер. Хърватинът обаче не демонстрира нужното хладнокръвие и стреля точно в тялото на полския страж.

Анте Аралица определено беше под пара и в 27-ата минута нов негов рейд завърши с отличен пас към Посинкович. Играчът с №44 вкара в мрежата на Ботев, но радостта му беше кратка, тъй като се оказа в положение на засада. Отсъждане, което в интерес на истината се оказа правилно.

Снимка 393330

Неприятна новина сполетя наставника на Локо в 32-ата минута. Един от основните му футболисти Парвиз Умарбаев получи контузия и трябваше да бъде принудително заменен от Янко Ангелов.

Малко преди паузата, реферът Владимир Вълков трябваше да се оправя с разярени футболисти в "жълто-черно". Голяма част от тях поискаха дузпа в своя полза, след като топката срещна ръката на Буна след центриране на Перейра. Главният арбитър обаче реши, че играчът на Локо не е действал с умисъл и остави случилото се без последствие.

Николай Киров не иска да се разделя с Тодор Неделев

Белия няма никакво желание да се разделя с Тошко Неделев

"До края на годината трябва да вземем максимален брой точки"

Интересно на "Лаута" беше веднага след 15-минутната почивка, когато футболистите на Ботев съумяха да поведат в резултата. В прегръдките на своите колеги попадна централният защитник Кристиан Димитров, който отбеляза с глава след чудесно центриране от корнер на Тодор Неделев. Мартин Луков беше близо до спасяването, но рефлексът му не се оказа достатъчен.

Отговорът на Локомотив не закъсня и шанс за възстановяването на паритета се откри пред Анте Аралица. Нападателят получи хитър пас от Посинкович с пета, но отново се превърна в длъжник на своите, след като се позабави и шутът му бе блокиран от притичалия Джонатан Перейра.

Снимка 393331

Малко след появата си на терена, Бирсент Карагарен също имаше възможността да направи 1:1. Юношата на Локомотив се възползва от лошо избита топка и без подготовка я насочи към близкия ъгъл на Кайзер. Всичко обаче приключи с удар в аут.

Акрапович: Да бъда освободен? Всичко е възможно в треньорската професия

"Аз давам всичко от себе си, но други хора решават дали е достатъчно или не"

И ако 30 секунди по-рано, страхотна триходова акция на "канарите", завърши с изстрел близо до страничната греда на Балтанов, то спасение за Локомотив нямаше в 66-ата минута. И тук на сцената се появи фантастичният Тодор Неделев. Осмицата на Ботев се увековечи в историята на пловдивското дерби, реализирайки гол-шедьовър. Българският национал видя, че Марин Луков е излязъл далеч пред своята голлиния и с майсторско прехвърляне удвои преднината на "жълто-черните". В изблик на емоция от фамозното си изпълнение, Тошко размаха фланелката си с №8 пред бесните фенове на Локо, което за малко доведе и до напрежение по трибуните.

Видимо притеснен от допуснатия втори гол, вратарят на Локомотив беше близо до нова фрапантна грешка в 75-ата минута. Тогава той така изчисти коженото кълбо, че то намери гърба на притисналия го Стивън Петков и само късметът го раздели стрелеца от това да се поздрави с едно от най-нелепите попадения във футболната му кариера.

Снимка 393348

До края срещата просто се доиграваше и така Ботев се поздрави със сладък успех насред дома на вечния си съперник.

В събота на Локомотив предстои ново тежко изпитание - гостуване на Черно море. Ботев пък приема на свой терен Витоша (Бистрица).

Черно море победи Берое с 1:0 и задълбочи кризата при старозагорци