Една 43-годишна традиция бе спазена. Берое отново не загуби от Пирин на свой терен. За жалост на заралии, точката за тях ще бъде само една, тъй като битката под Аязмото завърши при резултат 1:1.

По-недоволни от ремито със сигурност ще бъдат хората на Ферарио Спасов. Беройци се оказаха догонващи в мача, след като в 24-ата минута Димитър Благов изненадващо реализира за "орлетата". До почивката Мапуку изравни, но до края старозагорци така и не съумяха да пробият Макенджиев за втори път. С националния страж бе свързан и най-спорният момент в двубоя, след като в 15-ата минута му бе спестен червен картон за събаряне на откъсващия се Мапуку.

Снимка 288703

Източник: Официален сайт на Берое

В последната секунда пък няколко сантиметра разделиха Радослав Кирилов от това да се превърне в герой за домакините.

Двата тима остават на първите две места в Група "Б", като вече направиха сериозна крачка към гарантирането си на елитния им статут и участието в плейофите за квота в Лига Европа.

Берое - Пирин 1:1 (Развой на срещата по минути)

"Орлетата" нямат победа в Стара Загора от сезон 1973/74

Още в 11-ата минута Антон Карачанаков опита своя специалитет - пряк свободен удар, който обаче мина на безопасно разстояние от вратата на Макенджиев.

Четвърт час след началото на двубоя, публиката в Стара Загора приветства и първия точен удар в мача. Жуниор Мапуку навлезе в наказателното поле на Пирин, преодоля съперниковите бранители и отправи изстрел от малък ъгъл, който обаче не успя да изненада подготвения Макенджиев.

Снимка 288702

Реферът Николай Иванов традиционно попадна в епицентъра на скандала, след като в 15-ата минута спести чист червен картон на Благой Макенджиев. Стражът на Пирин излезе неразчетено и събори извън наказателното си поле откъсващия се Мапуку. Съдията обаче го пожали и го декорира едва в жълто, което вбеси до краен предел резервната скамейка на заралии.

От грешник националът на България се превърна в герой, след като Жуниор Мапуку изведе Карлос Охене сам срещу Макенджиев. Вратарят легна още преди африканецът да е отправил своя удар, но това се оказа напълно достатъчно за неговото отразяване.

Противно на логиката отборът на Пирин беше този, който нанесе първият значим удар в мача. Станислав Костов се пребори за една наглед изгубена топка, след което с много класа я промуши между неориентираната отбрана на Берое за Димитър Благов. Останал сам срещу Перниш, футболистът с №15 отправи изстрел, който след няколко светкавични рикошета се дотъркаля зад голлинията на домакините. На отчаян шпагат, за да предотврати гола се хвърли Асен Георгиев, ала коженото кълбо вече бе преминало с целия си обем беройската линия.

Снимка 288701

Берое можеше да изравни моментално, но в 29-ата минута на мястото си бе Макенджиев. Вратарят улови, след като Борислав Цонев центрира за Карачанаков, който обаче не успя да прати с достатъчно сила топката в мрежата на "орлетата".

Заслужено Берое се добра до изравняването пет минути преди почивката. Бранителят на Пирин - Стилиян Николов сътвори кошмарна грешка, след като не прецени летежа на топката и позволи тя да му бъде отнета от Мапуку, който сам срещу Макенджиев не сгреши за 10-ия си гол от началото на Първа лига.

Второто полувреме можеше да дари заралии с пълен обрат. Влезлият като резерва Виле Салмикиви имаше поне няколко секунди, за да отправи голов изстрел след много опасен пробив на Мапуку. Допълнителното му обработване на топката обаче се оказа грешно решение, затвори си ъгъла за стрелба и в крайна сметка пожали "орлетата" от почти сигурно попадение.

Секунди, след като се появи в игра, Тони Тасев блесна с изключителна намеса в отбрана. Крилото догони Жуниор Мапуку и блокира удара му чрез страхотен шпагат, който чистосърдечно можем да заявим, че отърва Благой Макенджиев от доста сериозни проблеми.

Снимка 288700

Стадион "Берое" изпадна в лъжовна радост, след като Жуниор Мапуку изпълни перфектен фаул в 80-ата минута, ала коженото кълбо облиза външната част на пиринската мрежа.

В следващия кръг на Бере предстои трудно гостуване на Нефтохимик, докато Пирин ще домакинства на Локомотив (Горна Оряховица).