Отборът на Арда (Кърджали) демонстрира нагледно защо е смятан за приятната изненада в efbet Лига през есенния полусезон. Селекцията на Николай Киров изигра смел мач и не се даде на шампионите от Лудогрец - 2:2. Съперничеството на "Арена Арда" предложи четири попадения и много опасни ситуации пред двамата вратари.

Разградчани на два пъти повеждаха в резултата след голове на Десподов и Григоре, но така и не успяваха да удържат стихийния натиск на "сините". Веднъж за домакините се разписа Спас Делев, а ремито оформи резервата Жуниньо малко преди края.

Снимка 510190

Източник: fcarda.bg

Лудогорец трябва да съжалява за пропуснатия успех, тъй като в заключителните мигове пропиля изгодни положения чрез Клаудиу Кешеру. Длъжник се оказа и нидерландският плеймейкър Елвис Ману, а също така и националът Сисиньо. Нужно е да отдадем дължимото и на домакинския вратар Иван Караджов, който блесна с няколко перфектни намеси.

Така "орлите" увеличиха на три точки преднината си пред втория Локомотив (Пд), като са и с мач по-малко. Арда е на позиция №4 с 29 пункта и само една загуба през есента.

Царско село загуби от Берое с 0:2

Солиден Берое се утвърди в Топ 6 след заслужен успех над Царско село

Панайотис Лука бе грешникът за столичани

Двубоят в Кърджали можеше да стартира по мечтан начин за домакините. Незнайно как, резултатът не стана 1:0 в 30-ата секунда. Всичко започна след грешка на Сисиньо, който пробва анемичен пас назад за Пламен Илиев. Бързият Спас Делев се възползва и малко преди аутлинията отправи подаване за непокрития Иван Коконов. От звездата на домакините просто се изискваше да насочи към опразнената мрежа, но...не уцели топката.

Снимка 510196

Обичайният домакински натиск на кърджалийци се осъществи и дълбоката преса в полето на Лудогорец, създаваше сериозни трудности на деветкратния шампион на страната.

Отговорът на "орлите" не закъсня и възпитаниците на Станислав Генчев пропиляха голова възможност в 9-ата минута. Антон Недялков пробяга целия фланг, правейки и добро двойно подаване с Кешеру. Националът на България завърши акцията си като комбинира с Елвис Ману. Ударът на плеймейкъра обаче бе слаб и неточен.

Гостите се добраха до лидерството в мача след точно 11 минути на "Арена Арда". Кирил Десподов реши да пробива през центъра, а идеята му да търси бърза размяна на пасове със съотборник, се оказа повече от успешна. Късметът сериозно помогна на звездата, тъй като вместо свой колега, той се възползва от рикошет в крака на Емил Мартинов и с едно добро поемане, остана сам срещу Караджов. Бившият нападател на ЦСКА запази хладнокръвие и реализира елегантно за 0:1!

Снимка 510195

Само шест минути бяха необходими на "сините", за да възстановят паритета. При това напълно заслужено. Светослав Дяков сбърка фатално при организирането на атака за Лудогорец. Всичко това позволи на Иван Коконов моментално да организира бърза контраатака и с едно извеждащо подаване да осигури на Спас Делев перфектна локация за стрелба. Плътният му удар по земя не остави шанс на Илиев и намери долния му десен ъгъл за 1:1!

Атаките на Лудогорец определено затрудняваха защитата на Арда. Алекс Сантана събра няколко човека около себе си в полето на кърджалийци. Седмицата на "орлите" хитро върна назад за сънародника си Каули, решил да сюрпризира Караджов с техничен изстрел по земя. Опитният вратар обаче внимаваше и улови лесно.

От Лудогорец поискаха дузпа от главния съдия в 30-ата минута. Тогава Елвис Ману демонстрира взривната сила на своя спринт и задмина двама защитници на Арда. Опитът му за подаване към Сантана обаче срещна ръката на Милен Стоев. Георги Давидов все пак прецени, че няма достатъчно основания да отсъди 11-метров наказателен удар.

Снимка 510193

Спас Делев непрестанно менеше позицията си в атаката на Арда. По-скоро, талантът от село Ключ имаше свободна роля и това му позволяваше да затруднява Илиев от всевъзможни точки. При една от тях, падайки националът отправи удар, който лесно беше уловен от Тигъра.

Веднага след паузата, Лудогорец бързо можеше да си върне своето лидерство. Елвис Ману и Клаудиу Кешеру демонстрираха добро взаимодействие помежду си, извело играча с №10 очи в очи с Иван Караджов. Капитанът на домакините прояви страхотен рефлекс и с крак спаси изстрела отблизо на нидерландеца.

Снимка 510191

Домакините от Арда постепенно оставяха все по-големи пространства на своя опонент. Каули навлезе мощно в наказателното поле, замахна лъжливо и сложи топката на главата на Елвис Ману. От непосредствена близост плеймейкърът направи по-трудното и прати кълбото в аут.

С малко повече късмет, Арда можеше да отбележи втори гол в 63-ата минута. Лъчезар Котев поиска да центрира в близост до аутлиния, топката рикошира в тялото на "зелен" бранител и без малко да подлъже фатално Пламен Илиев. Вратарят обаче действа прецизно и изчисти.

Разградчани дочакаха своя миг и вторият гол в тяхна полза бе факт в 69-ата минута. Кирил Десподов центрира от корнер, отбраната на Арда забрави за румънеца Григоре, който с глава не остави никакъв шанс на Караджов.

Арда - Лудогорец 2:2 (Развой на срещата по минути)

Динамичен двубой в Кърджали

Арда отказа да се предаде и за втори път в мача компенсира своето изоставане. Този път в герой за "сините" се превърна резервата им Жуниньо. Бразилецът се оказа най-съобразителен при удар в гредата на Иван Тилев и отблизо донесе наслада на публиката, която бе заела позиции на близкото възвишение и аплодираше мощно играта на своите.

Снимка 510189

Новото изравнително попадение видимо раздразни "зелените", които веднага се хвърлиха в атаки, търсещи пълния успех в мача. Веднага две изгодни ситуации се откриха за звездата на лудогорци Клаудиу Кешеру. Това обаче не бе денят на румънеца, който от няколко метра не успяваше да намери очертанията на кърджалийската врата.

Шансовете пред Лудогрец нямаха край. Нова възможност за 2:3 се откри пред включилия се в атака Сисиньо. В 92-ата минута той напредна по обичайния за себе си начин и се сдоби с нужния коридор за стрелба. Караджов обаче отново бе на позиция и реагира чудесно.