Световната и европейска шампионка Тайбе Юсеин се класира за финала на международния турнир по борба "Дан Колов - Никола Петров". Миналогодишната победителка в надпреварата при жените започна с чиста победа участието си в турнира. Националката ни надделя над германката Луиса Немеш при 62-килограмовите. Съперничката й е трета на Световното първенство до 23 г.

Снимка 409962

Източник: БФБ

Във втората си схватка Тайбе спечели с технически туш - 10:0 срещу опонентката си от Нигерия Аминат Адений и осигури участието си в 1/4-финалната фаза на турнира. Там тя не остави съмнение в превъзходството си над Цингру Пеи (Китай) и съвсем заслужено продължи на полуфиналите, където тушира състезаващата се за Азербайджан Елис Манолова.

Други две от представителките ни при жените имаха за съпернички състезателки на Литва. София Георгиева (68 кг) отстъпи пред Дануте Домикатите след две дълго оспорвани от треньора Петър Касабов съдийски решения. Арбитрите не отчетоха очевидна ситуация, отсъждайки паритет, вместо точка за българската националка, а след това изнервиха допълнително срещата с ново дискусионно отсъждане, при нарушение на правилата и хващане за косата на София. Все пак Георгиева показа сърце и на два пъти избута опонентката си извън тепиха за крайното 6:6. Поради качеството на присъдените точки обаче, Домикатите спечели двубоя.

Снимка 409963

Боряна Борисова (76 кг) стигна до успеха срещу Грета Цепоните. След това обаче тя отстъпи с техническо превъзходство на Алине Фокен от Германия. В същата категория петкратната световна шампионка по самбо и шампионка на България по борба Мария Оряшкова загуби от Жанет Немет (Унгария), като беше туширана.

Айк Мнацканян донесе първи медал за България. На финала в категория до 72 кг на класическия стил натурализираният арменец отстъпи пред руснака Абуязид Манцигов с 2:5.

Снимка 409964

При класиците световният вицешампион Кирил Милов (97 кг) стартира с обрат срещу китаеца Ди Хио, като губеше с 0:3, но победи с чудесно поясно хвърляне и последвал туш. Националът ни отстъпи с три точки разлика пред Никита Мелников от Русия на следващия етап от състезанието и ще трябва да мине през репешажите.

В свободния стил Владимир Дубов (65 кг) стартира с успех срещу унгареца Йозеф Молнар. След това той се наложи и над Абделлатиф Мансур, побеждавайки го с туш. Самият той обаче отстъпи по същия начин пред Ниурхун Скрабин от Беларус, въпреки че водеше с 6:2 преди почивката.

Мирослав Киров пък победи казахстанеца Болат Сакаев с 3:1 точки при 74-килограмовите борци, а след това надигра и Магомедмурад Гаджиев. За съжаление след това той загуби от Якуп Гор с 0:10. В същата категория Али Паша Умарпашаев победи Иван Кусяк и продължи напред. На полуфиналите той се изправи срещу Джордан Бароуз от САЩ и загуби с 2:7.

Джордан Бароуз разгроми Франк Чамизо в звездния чуждестранен сблъсък в "Арена Монбат"
Обновена

Бароуз победи натурализиран българин на 1/2-финалите

При най-леките, до 57 кг, Георги Вангелов започна успешно и в известна степен драматично, побеждавайки американеца Томас Гилман, световен вицешампион от 2017-а и пети от Мондиала през 2018-а, с 6:5 точки. След това обаче българинът загуби от Сюлейман Атлъ (Турция), като двубоят бе напрегнат и до последно победителят в него не беше известен. Вангелов също очаква репешажите.

Впечатляващо откриване на "Дан Колов - Никола Петров", България вече чака първия си златен медал

Световната и европейска номер едно Тайбе Юсеин излиза на тепиха утре

В категория до 130 кг Милослав Методиев се наложи над китаеца Менг с 3:0, а след това осигури участието си и в полуфиналите, побеждавайки Ясмани Фернандес от Чили. В крайна сметка той ще спори за бронза.

Снимка 409965

Мирослав Христов загуби репешажа си срещу своя турски опонент и отпада от надпреварата в категория до 79 кг. Участието си на "Дан Колов - Никола Петров" преустановява и Виктория Бобева, която загуби репешажа с опонентка от Румъния.

Срещите от 57-ия международен турнир "Дан Колов - Никола Петров" можете да гледате на живо ТУК!